Malatya Merkez Yenice Barajında Çalışmalar Devam Ediyor

PAYLAŞ
Malatya Birlik Gazetesi - MALATYA BİRLİK GAZETESİ

MALATYA MERKEZ YENİCE BARAJINDA ÇALIŞMALAR DEVAM EDİYOR

Tarım ve Orman Bakanlığı Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürlüğü, tarımda modern sulamayı yaygınlaştırmak, toplulaştırma çalışmalarıyla tarım arazilerinden en yüksek faydayı sağlamak, musluklara sağlıklı ve içilebilir su ulaştırmak ve yerleşim yerleri ile tarım arazilerini taşkın risklerine karşı korumak için tüm gücüyle çalışırken, sürdürülebilir su yönetimi anlayışıyla da suyun her damlasına sahip çıkıyor.

Malatya Merkez Yenice Barajında çalışmalar devam ediyor. Gövde sıyırma kazıları ve ulaşım yolları çalışmalarının devam ettiği ve projede % 5 fiziki gerçekleşme oranına ulaşılırken DSİ Genel Müdürü Mehmet Akif BALTA, projede çalışmaların devam ettiğini söyledi.

Malatyalı üreticilere yılda 22 milyon lira ek gelir

​4.310 dekar araziye can suyu verecek Yenice Barajı’nın bölge tarımı için büyük önem taşıdığını belirten DSİ Genel Müdürü Mehmet Akif BALTA “ Baraj sayesinde modern sulama ile tanışacak 4.310 dekar arazide sulama maliyetleri düşecek, verim artacak. Sulu tarıma geçilmesiyle birlikte çiftçimiz farklı ürünler ekip, dikebilecek. Kazançları artacak.Malatyalı üreticiler, 2023 yılı rakamlarıyla yılda yaklaşık 22milyon 573 bin 628 lira daha fazla kazanacak” dedi.

2,42 milyon m3 su depolayacak

Temelden yüksekliği 47.50 metre olarak projelendirilen Yenice Barajı’nın gövdesi kil çekirdekli yarı geçirimli dolgu tipinde projelendirildi. 2,42 milyon m3 depolama hacmine sahip olacak baraj, 4.310 dekar araziye can suyu verecek.

HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN