Başkan Yağlıca, Birlik ve Beraberlik İçinde Olacağız

PAYLAŞ
Malatya Birlik Gazetesi - MALATYA BİRLİK GAZETESİ

 İyi Parti Battalgazi İlçe Başkanı  Yağlıcı, Depremde Büyük Yıkım Yaşayan Malatya’nın yaralarının 14 Mayıs’tan sonra İyi Parti vekillerinin mecliste çalışmalarıyla çözüme kavuşacağını belirterek” Sahipsiz Bırakılan Malatya bu kadere boyun eğmeyecektir. Deprem komisyonunda bir tane Malatyalı vekil dahi yok” diyerek tepki gösterdi.

       Başkan A. Erhan Yağlıcı yaptığı yazılı açıklamasında şu ifadeleri paylaştı; “ Hükümet tarafından sanki Malatya depremden Maraş, Adıyaman ve Hatay’dan daha az hasar almış gibi gündemde yok. Maşallah 4 tane İktidarın vekili var ama deprem komisyonuna dahi almıyorlar.

       Oysa merkez üsleri Hatay ve Elbistan olduğu için ivmesi merkez üssünde yüksek olması nedeniyle Maraş, Adıyaman, Hatay’da Binaları doğrudan yıkarak ölümlere yol açtı. Maalesef 6 şubat’tan beri enkazlar halen kaldırılamadı. Vatandaşların çaresizliği meclis kürsülerinde dile getirilmedi. 

       Malatya yine AKP İktidarı tarafından kendi kaderine terk edilmişliğin verdiği ızdırapla sahipsiz olduğunu bir kez daha gösterdiler. Malatya Ticaret halen istenen seviyede değil. Gelişigüzel yapılan çakma işyerleriyle ticaret canlanamaz. 

        Ticaretin canlanması için Malatya’nın değerlerinin de göz önünde bulundurulacak Kent içerisinde çarşıda kendi yerlerine esnaflara işyerleri yerinde yapılmalı. Malatya adeta boş tarla görüntüsüyle artık hepimizin morallerinin bozulmasına sebep oluyor. 

            Malatya, Elbistan, Malatya Adıyaman, Malatya Maaş arası mesafeden dolayı depremin ivmesi çıkış yerinden azaldığı için binalarımızın ilk etapta ( 04.17 depreminde ) 150 tanesi yıkıldı. Bir miktarı ağır hasarlı olsa bile rabbim bizlere apartmanda çıkışa müsaade etti. 

        Öğlen meydana gelen deprem ise binaları hafif hasardan orta hasara, orta hasardan ağır hasara getirdi.

       Mesafe uzadıkça Elazığ, Diyarbakır gibi yerler çok etkilenmedi. Bizde insan ölümünün az olmasının sebebi Depremlerin merkez üslerinin ilimize uzak olması idi. Ancak deprem üslerinde binaları yıktı. Bizde ise ağır hasara getirdi. İkisinin arasındaki terk fark insan kayıbı. Binalar ise onlarda yıkıldı. Bizde ise yıkılacak.

        Şimdiye kadar yapılan çalışmalara baktığımızda yetersiz olduğunu görüyoruz. Koordinasyon eksikliği her alanda kendini hissettirmeye başlamış ve büyük bir kasaba hüviyetine bürünmüş bir şehirle karşılaşıyoruz.

         14 Mayıs’ta İyi Vekillerin meclise gitmesiyle tüm sorunlarda meclis gündeminde yerini alarak çözüme kavuşacaktır. Malatya iyi olacak. Türkiye iyi olacak.

HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN