Başkan Şarlak, İhaleler Deprem Bölgelerinde ki Firmalara Verilmeli

PAYLAŞ
Malatya Birlik Gazetesi - MALATYA BİRLİK GAZETESİ

Anadolu Aslanları İş Adamları Derneği (ASKON) Malatya Şube Başkanı Mustafa Şarlak yazılı bir basın açıklaması yaparak, deprem bölgesindeki köy evlerinin yapımının bölge bölge o ildeki firmalara verilmesi durumunda hem yerel esnafa can suyu ve bölgenin kalkınmasında etkili olacağı hem de evlerin daha çabuk teslim edile bilineceğini söyledi.

6 Şubat depremlerinde en fazla yıkımın olduğu Malatya’ya ilişkin yaptığı değerlendirmede büyük firmaların teminatı rahatlıkla karşılayabildiği ancak deprem bölgesinde ki firmaların teminat sağlamakta güçlük çektiği, bankaların deprem bölgesindeki yapıları teminata almak noktasında imtina etmelerinden ötürü bir takım zorluk yaşandığını ifade eden Başkan Şarlak, “Deprem bölgesinde zor günler yaşayan firmalara destek oluna bilinmesi adına ilçelerimizde köy evlerinin 300 veya 500 adet üzerinden değilde küçük gruplar halinde 30 veya 40’lı gruplar halinde o illerdeki müteahhitlere verilmesi durumunda evler daha hızlı bitirilecek ve bölge ekonomik olarak canlanacaktır. Köy evlerinin ihalelerini büyük firmalar almakta ve işi yine Malatya’da taşeron firmalara vererek yaptırmaktalar buda Yüce Devletimizin ekonomik olarak sıkıntıya düşürülmesine neden olmaktadır” dedi.

İş ne kadar bölünürse o kadar fazla kişi kazanır Malatya kazanır diyen Başkan Şarlak “Büyük firmaların iş bitirme yeterliliği var ancak personel kapasitesi maalesef yeterli değil ayrıca zaten işi alan büyük firmalar yerel müteahhitlere işleri yaptırıyorlar. İşi iş bitirme kapasiteleri küçük yap sat yapan firmalara verilmesi süreci hızlandıracaktır. Belki devletin muhatap sayısı artacak ama muhatap olma süresi kısalacaktır. İşleri de davetiye usulü birim fiyat üzerinden güvenilir firmalara teminat karşılığında verebilir.” şeklinde konuştu.

HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN