Yılın En Yoğun Katılımlı Aşure Programı AKÇADAĞDER Ailesinden

PAYLAŞ
Malatya Birlik Gazetesi - MALATYA BİRLİK GAZETESİ

         Malatya'nın Akçadağ ilçesinde Akçadağ Dayanışma Derneği Genel Merkez organizasyonunda gerçekleştirilen Aşure etkinliğinde 2023 yılının en yoğun katılımlı Ağure programı olurken üst düzey protokol ile Akçadağ halkı Birlik ve Beraberlik Aşuresinde bir araya geldi.

         Malatya’nın önemli aktif sivil toplum Kuruluşlarından Akçadağ Dayanışma Derneği Genel Merkezi yine önemli bir organizasyona imza atarak 3. Geleneksel Aşure programıyla 2023 yılının en kalabalık programını gerçekleştirdi.


           Akçadağ İlçesi Başpınar sosyal tesislerinde gerçekleştirilen 7.500 kişilik Aşure ikramına çok sayıda, STK Temsilcileri, Siyasi Parti yöneticileri, Daire Başkanları, İş İnsanları, Muhtarlar, Mahalle Temsilcileri ve vatandaşlar katıldı.

        Akçadağ’da her kesimi bir araya getiren Birlik ve Beraberlik Aşure programında” Malatya Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Nevzat Aslan, Yeşilyurt Belediye Başkan vekili Murat Gümüş, CHP Malatya İl Başkanı Barış Yıldız, MHP MYK üyesi Eyüp Gönültaş,  Anadolu Basın Birliği Genel Başkan Vekili ve Malatya Şube Baskanı, Vatanseverler Gençlik Eğitim ve Kültür Derneği Genel Başkanı Ayşe Alpaslan, Yeşilyurt Belediye Meclis Üyesi Burhan Kılıç, Akçadağ Belediyesi AK Parti Meclis Üyesi Murat Turcan, Alevi Dedesi Kanaat Önderi Muhsin Topalcengiz Dede, CHP Malatya Milletvekili 2023 yılı Adayı Enver Kiraz, TİGEM Müdürü Hüseyin Öcal, Akçadağ Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Fatih Şahin, CHP Akçadağ İlçe Başkanı Ali Aslan, MHP Akçadağ İlçe Başkanı Kenan Güde, Akçadağ Kızılay İlçe Başkanı Ümüt Karakuş, Kızılay Malatya İl Yönetim Kurulu Üyesi Kenan Gerçek, Anavatan Partisi İl Başkanı Mehmet Gül, Akçadağ Muhtarlar Dernek Başkanı Aydın Coşkun,  Akçadağder Yeşilyurt İlçe Başkanı Vahap Arslan, AKÇADAĞDER Akçadağ İlçe Başkanı İbrahim Çelik, Malatyalı İş İnsanı Siyasetçi Tahsin Yılmaz, İş İnsanı Siyasetçi Osman Güde, İş İnsanı Necmettin Kurnaz, İş İnsanı Erdal Üstün, Gözde Hastanesi Müdürü Abdullah Şahin, çok sayıda STK Temsilcileri, Mahalli Basın temsilcileri, Mahalle Muhtarları, ilçe dışından gelen misafirler ve vatandaşlar katıldı.

       Birlik ve Beraberlik Aşure Programına gelenleri AKÇADAĞDER Genel Sekreteri Tuğba Farımaz, Gelen Başkan Yardımcısı Ramazan Bozkurt, Yeşilyurt İlçe Başkanı Vahap Arslan, Akçadağ İlçe Başkanı İbrahim Çelik ve Kadın Kolları Başkanı Sevgi  Kaçan ev sahibi olarak karşılarken Akçadağ Dayanışma Derneği Genel Başkanı Murat Maskar açılış konuşmasında misafirlere teşekkür ederken Akçadağ’da özlenen tablo işte bu dedi. 

          Bu yıl geleneksel hale getirilen ve 3. cüsü düzenlenen Aşure ikramında Birlik ve beraberlik mesajları veren AKÇADAĞDER Genel Başkanı Murat Maskar” Dayanışmanın ve paylaşmanın en güzel örneklerinden birini yaşadığımız bu ayda Muharrem ayı inancımızda önemli bir yeri olan müstesna zaman dilimidir. İslam tarihinin en acılı olaylarından biri olan “ Kerbela” olayı da bu ay içerisinde gerçekleşmiştir.

       Sevgili Peygamberimiz. ( S.A.V. ) torunları için cennet çocuklarının efendileri diye övdüğü zulme boyun eğmeyen, Adaletin ve doğruluğun yanında ayrılmayan Hz. Hüseyin ve Ehli beytten 72 kişinin şehit edilmesi Muharrem ayını bir matem ve Hüzün mevsimine dönüştürmüştür. Muharrem ayı Matem ayı olmakla beraber içinde barındırdığı Aşure günü paylaşmanın ve dayanışmanın perçinlendiği bir gündür. Kerbela’nın bize en büyük mesajı ise Birlik, Beraberlik, Vahdet ve Kardeşliktir. Eğer bu mesajı hayata dönüştüremez isek İslam coğrafyasında yas ve matem eksik olmayacaktır.

        Muharrem ayı Kur’an-ı Kerim’de kıymet verilen dört önemli aydan biridir. Bu nedenle Aşure günü oldukça önemli ve bu günün bu ayın faziletlerinden faydalanmak biz Müslümanlar için büyük kazançtır.

          Bu duygu ve düşünceler ile Peygamberimizin torunu Hz. Hüseyin efendimiz ve 72 şehidimizi rahmet ve minnetle yad ediyor, bir daha böyle zulüm ve hadiselerin yaşanmamasını rabbimden niyaz ediyorum. Bugün Akçadağ ilçemizde Birlik ve Beraberliğimizin resmini Aşure etkinliğimizde herkes gördü.

          Akçadağ Dayanışma Derneği genel merkezi Aşure etkinliğine birbirinden değerli isimleri misafir etmenin mutluluğunu yaşıyoruz. İnşallah bundan sonraki süreçlerde de hep birlikte istişarelerle çalışmalarımızı gerçekleştireceğiz. Akçadağ Dayanışma Derneği Genel Merkezi olarak 2.asure etkinliğini gerçekleştirdik.

          Aşure programına katılan kıymetli misafirlerimize teşekkür ederiz. İnşallah 2024 yılında daha geniş kapsamlı tüm canların bir arada olduğu Aşure programında buluşmak ümidiyle hepinize hoş geldiniz diyorum.”

       Protokol konuşmalarında ise birlik ve beraberlik vurgusu yapılırken yaklaşık 5 büyük kazanda 7.500 kişilik pişen Aşure gelen misafirlere ikram edilirken Kuran-ı Kerim Tilaveti ve dua ile Aşure Etkinliğini taçlandırıldı.

Muhsin Topalcengiz Dede’nin kazanlar başında yaptığı Aşure duasından sonra gelen misafirlere Aşureler dağıtılırken eve götürmek ve ev halkının da yemesini isteyenler yanlarında getirdikleri kaplara Aşure alarak giderken AKÇADAĞDER Genel Merkez yöneticilerine de Allah Kabul etsin diyerek teşekkür ettiler.

HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN