Yeşilyurt Çocuk Kitapları Festivali Renkli Anlara Sahne Oluyor

'Bölgeye Hitap Eden Kültürel Bir Festivale Ev Sahipliği Yapmanın Mutluluğunu Yaşıyoruz'

PAYLAŞ
Malatya Birlik Gazetesi - MALATYA BİRLİK GAZETESİ

Yeşilyurt Belediyesi ile Yeşilyurt İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü işbirliğiyle düzenlenen Yeşilyurt Çocuk Kitapları Festivalinde sahnelenen ‘7 Bölge 7 Türkü’ konseri ile ‘Z Takımı Tiyatro Gösterisi’ büyük ilgi gördü.

30’dan fazla yayınevi ile çok sayıda yazarın katılımıyla Malatya Park AVM Otoparkında kurulan alanda gerçekleştirilen Yeşilyurt Çocuk Kitapları Festivalinde ki yarışmalar, aktiviteler, sosyal ve sportif etkinlikler dolu dolu geçiyor.

29 Ekim Cumhuriyet Bayramı ve Türkiye Cumhuriyetinin Kuruluşunun 99.Yıldönümü etkinliklerine katkı sunmak amacıyla organize edilen ve şenlik havasında geçen festivale büyük ilgi gösteren çocuklar her gün farklı bir aktivitenin olduğu alanı boş bırakmıyorlar.

Saat 09:00 ile 22:00 saatleri hizmet veren Yeşilyurt Çocuk Kitapları Festivalinde bugüne kadar sahnelenen Rafadan Tayfa, Hacivat-Karagöz ve Nasreddin Hoca Tiyatro Gösterileri ile animasyon aktivitelerine aileleriyle birlikte katılıp keyif dolu anlar yaşayan çocuklar, ‘7 Bölge 7 Türkü’ konseri ile ‘Z Takımı’ tiyatro gösterisine de yoğun ilgi gösterdiler.

Yeşilyurt Kent Konseyi bünyesinde kurulan ‘Yeşilyurt Çocuk Korosu’ tarafından seslendirilen şarkılara eşlik edip gönüllerince eğlenen çocuklar, TRT Çocuk Kanalının en sevilen yapımlarından olan ‘Z Takımı’ Tiyatro Gösterisini ilgiyle takip ettiler. Alanı tamamen doldurup festivalin coşku dolu geçmesini sağlayan çocuklar, 29 Ekim Cumartesi gününden bugüne kadar ki etkinliklerde çok güzel anlar yaşadıklarını ifade edip, kendilerine bu güzel ortamı hazırlayan Yeşilyurt Belediye Başkanı Mehmet Çınar’a teşekkürlerini sundular.

Etkinlik alanını sık sık ziyaret ederek festivalin sorunsuz geçmesi için yapılan çalışmaları takip eden Yeşilyurt Belediye Başkanı Mehmet Çınar’da çocuklarla birlikte sportif aktivitelere katılıp, düzenlenen tiyatro gösterileri ve konserleri takip ediyor.

Çocuklara kitap çekinin yanı sıra şeker ve değişik hediyeler vermeyi ihmal etmeyen Yeşilyurt Belediye Başkanı Mehmet Çınar’a ailelerde teşekkür ederek, çocuklarının hem kitapla buluşmasının hem de farklı etkinliklere katılmalarının sosyal ve kültürel yönlerinin gelişimine büyük katkı sunacağını söylediler.

Çocukların yoğun ilgisi altında sahneye çıkarak gösterilen yoğun ilgiden dolayı tüm katılımcılara teşekkürlerini sunan Yeşilyurt Belediye Başkanı Mehmet Çınar, festivalin birlik ve beraberlik havasında devam ettiğini söyledi.

Malatya’da çocuklara yönelik düzenlenen ilk kitap festivaline ev sahipliği yapmaktan büyük bir onur duyduklarını söyleyen Yeşilyurt Belediye Başkanı Mehmet Çınar, “ 29 Ekim’de başlattığımız festivalimizin her gününde farklı bir heyecan yaşanıyor. Türk bayrakları ve balonlarla süslediğimiz alanımızda ortaya çıkan bu güzel ve muhteşem tablo bizleri gururlandırıyor. Her şey çocuklarımızın iyi ve güzel yetişmesi, sosyal yönünün güçlü olması içindir. Çocuklarımızda bizi yalnız bırakmıyorlar, her gün alanı doldurup farklı etkinliklere katılıyorlar ve güzel anlar yaşıyorlar. Yeter ki eğitim olsun, okumak olsun, kitap olsun biz her türlü alanda çalışıyoruz. Çocuklarımızın sosyal ve kişisel gelişimini en iyi noktaya taşımak için bu festivali organize ettik. Cumartesi gününden itibaren dolu dolu, coşkulu ve yoğun ilgi altında gerçekleşen festivalimiz, ilçemizin sosyal ve kültürel yönünün gelişmesine önemli katkılar sunuyor. Şenlik havasında geçen etkinliklerimizde çocuklarımızın güler yüzü, ilgisi ve heyecanı ortamı daha da hareketli hale getiriyor. Kitap satış noktalarımızla, söyleşilerimizle, kişisel gelişimi artıracak sosyal, kültürel ve sportif alanlarımızla güzel bir festivali hep birlikte yaşıyoruz. Çocuklarımızın ilgiyle takip ettikleri Rafadan Tayfa, Z Takımı, Nasreddin Hoca tiyatro gösterileri, animasyon gösterileri ve çocuk konserleriyle festivalimizi daha renkli ve keyifli hale getirdik. Büyük bir emek ve gayretle hazırladığımız bu festivalimize gösterilen ilgiyi görünce yerinde bir festival düzenlediğimizi düşünüyoruz. Çocuklarımızın festivalimizi sahiplenmesi bizim için çok anlamlı oluyor. Çocuklarımızın daha fazla kitap alması için yayınevlerimiz gerekli indirimi yapıyorlar. Bizlerde çocuklarımıza destek olmak için kitap çekleri hediye ediyoruz. İlçemizi kültürel anlamda ne kadar geliştirirsek, çocuklarımızı ne kadar eğitirsek haliyle geleceğe de o denli daha umutla bakmış oluruz ve çocuklarımızda kendilerine olan özgüvenleri de artmış olur.” diye konuştu.

Yeşilyurt Çocuk Kitapları Festivalinin bölgeye hitap eden önemli bir kültürel proje olduğunu sözlerine ekleyen Başkan Çınar, “ Festivalimize Sivas’tan, Kahramanmaraş’tan, Elazığ’dan, Tunceli’den ve  Bingöl’den de katılımın olması bizi daha fazla mutlu ediyor. Bölgeye hitap eden güzel ve başarılı bir festivale ev sahipliği yapmanın mutluluğunu yaşıyoruz. Bu yılın ilkini düzenledik, hepimiz heyecanlıyız, inşallah gelecek yıllarda bu tür festivallerle hemşehrilerimizin ve çocuklarımızın hizmetinde olmaya devam edeceğiz. Bütün çocuklarımızın kitap sahibi olmasını ve okumasını teşvik etmek içine bundan sonrada hiç durmadan çalışacağız ve yeni projelerle Yeşilyurt’umuzun kültürel ve sosyal yönünü sürekli geliştireceğiz.” şeklinde konuştu.

 

HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN