Yeniden Refah Partisinden' Kardeş Şehir Uygulaması

PAYLAŞ
Malatya Birlik Gazetesi - MALATYA BİRLİK GAZETESİ

Yeniden Refah Partisi Genel Başkanı Dr. Fatih Erbakan örnek bir uygulamaya imza atarak “Deprem bölgesinde koordinasyonu sağlayabilmek açısından ‘Kardeş Şehir’ uygulamasını başlattıklarını belirtti.

             Yeniden Refah Partisi (YRP) lideri Dr. Fatih Erbakan, partisinin genel merkezinde 6 Şubat tarihinde meydana gelen Kahramanmaraş merkezli depremleri ele aldığı bir basın toplantısı düzenleyerek gündeme ilişkin açıklamalarda bulundu. 

            Depremin ilk anından itibaren İl Kriz Masaları oluşturduklarını ve bu Kriz Masaları üzerinden deprem bölgelerine; 380 tır yardım malzemesi, 200’ün üzerinde iş makinesi, 62 jeneratör, 432 çadır, 7 bin 696 koli hijyen malzemesi, 3 bin 348 adet ısıtıcı 10 bin 612 adet yağmurluk, 85 bin 916 parça kışlık kıyafet, 39 bin battaniye, 220 bin adet ekmek, 58 bin 922 koli su ulaştırıldığını belirtti. 

           Başkan Fatih Erbakan, Doğal Afetlerle Mücadele Bakanlığı kurulmasının gerektiğini ifade ederken sıcak su kaynaklarının bulunduğu deprem bölgelerinde, sistematik olarak, su sıcaklık ölçümlerinin ve argon, metan, karbon monoksit gibi gazların ölçümlerinin yapılarak bu bilgileri değerlendirmek için "Deprem Erken Uyarı Merkezi" kurulması gerektiğini söyledi.

Erbakan“ Kardeş Şehir uygulamasını başlattık”

           Deprem bölgesinde ihtiyaçların tespit edilip hızla çözüm üretilmesini sağlamak için Kardeş Şehir uygulaması başlattıklarını belirten Erbakan“ Koordinasyonunu sağlayabilmek açısından yeniden refah partisi olarak ‘Kardeş Şehir’ uygulamasını başlattık. Oradaki depremden büyük ölçüde etkilenen 10 ilimizi, kalan 71 ilimizde kardeş şehir haline getirdik.

            Örneğin; Malatya’ya 5 tane, 6 tane, 7 tane batıdaki şehirlerimizde zimmetledik. Şanlıurfa’ya yine 7-8 tane ilimizi, Hatay'a 7-8 tane ilimizi ve böylece bütün depremden etkilenmeyen bölgelerdeki il teşkilatlarımız, hangi deprem iline yardımcı olacaklarını destek olacaklarını bilerek hareket ettiler”
diye konuştu.

            Bölgedeki küçükbaş hayvanlar büyükbaş hayvanlar bölgedeki hayvanların durumu hakkında da konuşan Erbakan“ Orada sağ kalan hayvanlar maalesef yem sıkıntısından dolayı aç kaldılar, susuz kaldılar. Bölgedeki teşkilatlarımız, bölgedeki çiftçi kardeşlerimiz bizlere bu durumu dile getirmemiz için ilettiler. 

          Bölgede 8 milyon küçükbaş, 3 milyon büyükbaş hayvanımız var ve yem fabrikalarının yıkılması veya kendi vatandaşımızın çiftliğindeki yem depolarının enkaz altında kalması dolayısıyla bu hayvanların beslenmesinde çok ciddi sorunlar yaşandı. Hatta bizim bölgedeki arkadaşlarımızdan bazıları fazla gelen ekmekleri ziyan olmasın diye bir kısmını köylere bu hayvanlara yemeleri için götürdük diye de ifade ettiler. 

           Bu noktada tabii Tarım ve Orman Bakanlığı’nın mutlaka tüm yem fabrikalarını yem stoklarını çıkartması ortaya koyması ve bu yeni stoklarında bir miktarını acilen bölgeye ulaştırılması oradaki hayvanların beslenmesinin sağlanması çok büyük önem arz ediyor.”

HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN