Yamadağ'ına Yaklaşık 25 Santime Yakın Kar Yağdı

PAYLAŞ
Malatya Birlik Gazetesi - MALATYA BİRLİK GAZETESİ

Yamadağı’ına yaklaşık 25 santime yakın kar yağdı. Hekimhan Yamadağ radar bölgesinde yağan kar nedeniyle Malatya Büyükşehir Belediyesi ekipleri tarafından yol açma çalışması yapıldı. Malatya Yamadağ’a 2022 yılının ilk karı yağarken, Yamadağ beyaza büründü.

Malatya’nın Hekimhan ilçe sınırlarından bulunan Yamadağ radar bölgesinde yağan kar nedeniyle yüksek olan bölgelerdeki yollar kapandı. Bu bölgede bulunan yollar Malatya Büyükşehir Belediyesi ekipleri tarafından açıldı. Yamadağ 2 bin 850 metre rakımda olan ve 2022 yılının karı yağarken, Yamadağı beyaza büründü. Yamadağa yağan kar nedeniyle, bu bölgede bulunan ve kardan kapanan yollar Malatya Büyükşehir Belediyesi ekipler tarafından yapılan bir çalışmayla açıldı.

Yamadağ, 2 bin 850 metre rakımdadır. Malatya Büyükşehir Belediyesi özellikle kış aylarında ulaşım noktasında büyük sorunların yaşandığı Hekimhan İlçesi Yamadağ Radar üssü yolunda önlem ve tedbirlerini şimdiden almaya başladı.

Malatya’nın Hekimhan ilçesinin en yüksek zirvesi olan 2 bin 850 rakımlı Yamadağ, Büyük bölümü Sivas il sınırları içinde bulunan Yamdağ’ın kütlesi güneye ve güneydoğuya doğru açılarak Malatya'nın kuzeyini bütünüyle kaplar. Batıda Kuruçay Vadisi'ne, güneydoğuda Fırat Vadisi'ne kadar uzanan Yama Dağı ve uzantıları genellikle volkanik yapılıdır. Yüksekliği 1500 metrenin üzerindedir. Bu dağlar geniş, toplu ve yüksek bir kabartı oluşturmaktadır. Önemli doruklar dışında bu kesim, genellikle bir plato görünümündedir. En yüksek noktası Ozan Gediği Tepesi olup, 2.375 metredir. Yüksek tepeler arasında yaylalar bulunmaktadır.

Yama yaylalarında yazları yaylacılar görülür. Su olan her yerde çadır görmek mümkündür. Alternatif turizm faaliyetleri kapsamında, Malatya Valiliği'nin girişimiyle, Hekimhan Yama Dağı'nda kayak tesisleri yaptırılıyor. Malatya’ya 117 kilometre ve 2500 metre yükseklikteki Yama Dağı'ndaki tesislerde bir konaklama ünitesi, 800 kişi/saat Teleski Kapasitesi ve 1150 metre uzunluğunda pisti olan tesisin sadece Malatya’ya değil yakındaki Gaziantep, Adıyaman, Kahramanmaraş, Şanlıurfa, Elazığ, Diyarbakır ve diğer yerlerden gelen vatandaşlara da hizmet vermesi hedefleniyor.

HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN