Tüfenkci, Yenice Göleti inşaat sahasında incelemelerde bulundu

PAYLAŞ
Malatya Birlik Gazetesi - MALATYA BİRLİK GAZETESİ

-“Malatya’nın bir çok bölgesinde DSİ yatırımlarını görebiliyoruz”

AK Parti Malatya Milletvekili, MKYK Üyesi Bülent Tüfenkci, bölge tarımına can verecek Yenice Göleti’nin inşaat sahasında incelemelerde bulundu.
Yenice Göleti 4 bin 310 dekar sulama alanıyla, 47 metre gövde yüksekliğiyle 2025 yılında hizmet vermeye başlayacak.

Tüfenkci, gölet inşaat sahası incelemesi esnasında yaptığı açıklamada, Yenice Göletinin bölgeye can vereceğini ifade etti.

Tüfenkci, “Merkez Yenice Göleti dolgu sahasındayız. 2023 yılında müteahhitimiz şantiyesini kurarak inşaat çalışmalarına başladılar. Normalde gölet diye geçiyor ama gerçekte baraj niteliğinde bir yatırım. Gövde uzunluğu 47 metre, 2,5 milyon metreküp su tutma hacmi ile beraber sulayacağı alanda inşallah yeni katkılarla beraber 500 hektarlık bir alanı sulamış olacak. Bu bölgeler bildiğiniz gibi su fakiri bölgelerimiz. Yaygın Göletini yaptık. Yenice Göletinde çalışmalarımız başladı. Beypınarı Göletimizin çalışmalarını takip ediyoruz, hızlandıracağız. Şilan Barajının yapılması noktasında da gayret göstereceğiz. Malatya’nın bir çok bölgesinde DSİ yatırımlarını görebiliyoruz. Bir yandan gölet yatırımları var, bir yandan sulama ile ilgili çalışmaları var.

Bu bölge yaygın bir şekilde çiftçilikle uğraşan bir bölge. Aynı zamanda yeraltı sularının da fakir olduğu bir bölgemiz. Bu barajlar bu bölgelere hayat verecek. Malatya ekonomisine ve tarımına hayat verecek. 

Bir yandan asrın felaketinin izlerini, yaralarını sarmak için mücadele ederken, şehrin yeniden inşaasını ve imarını yaparken bu bölgelerde deprem konutlarını yapma noktasında gayretimizle beraber Malatya’nın hayat unsurlarından birisi olan tarımı da ihmal etmiyoruz. 
Ve bu noktada gayret gösteriyoruz. Başta Şube Müdürümüz olmak üzere, Bölge Müdürümüz, Genel Müdürümüz ve tüm DSİ camiası gayret gösteriyor. Vekillerimiz, belediye başkanlarımız gayret gösteriyor.  Bu barajın bölgemize hayırlı uğurlu olmasını Cenabı Allah’tan temenni ediyorum.” diye konuştu.

HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN