Sürantrenman

PAYLAŞ
Malatya Birlik Gazetesi - MALATYA BİRLİK GAZETESİ

Bu yazımda bu sezon görev yapan takımlarının başında duran çalıştırıcıların göz ardı ettikleri veya bilmedikleri sürantrenman sendromunu ele alıp bir nebzede olsa bilgiler verip bilgilendirmek. Öncelikle, sürantrenman bir hastalık değil, bir sendrom olduğunu belirtmek isterim. Çok kolay ortaya çıkacak bir durum değildir, nadiren ortaya çıkabilecek bir sendromdur. Aşırı Antrenman Sendromu, vücut yeterli toparlanma olmadan sınırlarının ötesine zorlandığında ortaya çıkar. Kondisyon anlamında azalan kazanç, yorgunluk ve potansiyel aksiliklerden oluşan kısır bir döngü denilebilir. 2 ayrı şekilde oluşan sürantrenman bulunmaktadır. Sürantrenmanın biyolojik, kimyasal, biyomekanik belirtileri vardır. Hatta davranışsal belirtileri de vardır. Örneğin; kreatin kinaz oranı dinlenim durumunda yüksektir.

 Ayrıca testosteron ve kortizon oranı sürantrenman belirtisi oluşturmaktadır. Psikolojik olarak algılama, gözlerdeki takip, isteksizlik, gerginlik gibi durumlarla birlikte bu değerler belirtisidir. En sonunda ise, biyomekanik verilerdir. Örneğin, adım uzunluğu, adım frekanslarındaki düşüşlerde önceki verilerle karşılaştırıldığında bazı sonuçlar verir. Teşhis hataları da olabilir. Çünkü sürantrenman sempatik ve parasempatik olarak iki şekilde ele alınıyor.

Aşırı Antrenman Sendromunun belirtileri aldatıcı olabilir, genellikle günlük yorgunluk veya motivasyon eksikliği olarak kendini gizler. Ama metabolizma bir mesaj göndermeye çalışıyor olabilir. Kalıcı kas ağrıları, artan sakatlanma riski, azalan performans, bozulan uyku düzeni ve hatta ruh hali değişimlerine dikkat edilebilir. Sendromun tanısını Röntgen, MRI veya kan tahlilleri gibi testlerle sendromu tanısı konulmaz. Sürantrenman sendromu çoğunlukla motivasyon kaybı, uyku sorunları, düşük performans, yüksek nabız, antrenman sonrası geç nabız düşmesi gibi sendromlar görülür.

Sürantrenman sendromu sporcunun ihtiyaç duyduğu toparlanma süresinin uzun süreli şiddetli yüklenme antrenmanlarda verilmesi nedeniyle ortaya çıkar. Aynı zamanda uygun antrenman programı planlanmaması yapılmaması, yüksek şiddetli ve hacimli antrenmanlar, ani antrenman şiddeti artışları amatör futbolcu sonuçta bunu göz önünde bulundurmadan programsız çalıştırıyorlar ve buda sendromu ortaya çıkarıyor ve yetersiz uyku aşırı stres gibi faktörlerde sendromu tetikliyor.

Buradan takım çalıştıran kişilere ve sporcu arkadaşlara şöyle tavsiyede bulunayım bu sendrom göründüğünde antrenman yapmasını bırakması ve dinlenmesi gerekmektedir. Antrenmana başladığı zaman set ve tekrar sayısını, süreyi veya antrenman şiddetini azaltması gerekir. Beslenmesine dikkat etmesi gerekir.

HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN