SGK Primi, Teşviklerle Yüzde 37,5'e Kadar Düşürülebilir

PAYLAŞ
Malatya Birlik Gazetesi - MALATYA BİRLİK GAZETESİ

İnsan kaynakları platformu Kolay İK, şirketler için çalışan maliyetinin en önemli kalemlerinden biri olan SGK primini düşürmeyi sağlayan 2024 yılının en önemli teşvikleri hakkında bilgi verdi. İşsizlik ücreti alan, emekli olan veya Ar-Ge alanında çalışanları istihdam eden işverenlerin de yararlanabileceği SGK teşvikleri ile prim ödeme oranını yüzde 5 ila yüzde 37,5 arasında azaltmak mümkün.

Şirketler için en önemli maliyet kalemlerinden birini çalışan giderleri oluşturuyor. Her ne kadar ilk akla gelen çalışan gideri maaş olsa da SGK primi, işsizlik sigortası gibi yan kalemler ile birlikte bu maliyet giderek büyüyor. Bu nedenle bir çalışan veya binlerce çalışan olması fark etmeksizin tüm işletmeler, bu yan giderleri azaltmanın yollarını arıyor. İnsan kaynakları platformu Kolay İK, Sosyal Güvenlik Kurumu’nun (SGK) 2024 yılında da vereceğini duyurduğu 14’ü 4/A sigortalı çalıştıran iş yerlerine, 2’si 4/B sigortalılarına yönelik toplam 16 adet sigorta primi teşvikinin en çok talep gören 7 tanesini açıkladı.

5510 - Malullük, yaşlılık ve ölüm sigortaları primi teşviki (Yüzde 5)
Özel sektör çalışanlarının esas kazancı üzerinden hesaplanan malullük, yaşlılık ve ölüm sigortaları priminin, işveren hissesinin beş puanlık kısmına isabet eden tutarı Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından karşılanıyor.  

15510 - Emekli çalışan istihdam edenlere özel (Yüzde 5)
5510 sayılı kanunun geçici 95. maddesinin birinci fıkrası kapsamında emekli olanların en son çalıştıkları özel sektör iş yerinden ayrıldıkları tarihi takip eden 30 gün içerisinde sosyal güvenlik destek primine tabi çalışmaya başlamaları halinde, sosyal güvenlik priminin işveren hissesinin 5 puanlık kısmına isabet eden tutarını Hazine ve Maliye Bakanlığı karşılıyor.

15921 - İşsizlik ödeneği alan kişileri istihdam eden işverenler için (Yüzde 33,5)
İşsizlik ödeneği alan sigortalıların özel sektörde işe başlaması durumunda, bu kişilerin işsizlik ödeneğine hak kazandığı süre boyunca prime esas kazanç alt sınır üzerinden hesaplanan kısa vadeli sigorta primlerinin yüzde 1’i ile uzun vadeli sigorta primleri ve genel sağlık sigortası priminin tamamı İşsizlik Sigortası Fonu’ndan karşılanıyor.  

6111 - 2011-2025 yılı arasındaki istihdamı ilgilendiriyor (Yüzde 20,5)
Özel sektör işverenleri tarafından 1 Mart 2011 - 31 Aralık 2025 tarihleri arasında işe alınan sigortalılar için prime esas kazançları üzerinden hesaplanan sigorta primi işveren hissesinin tamamı İşsizlik Sigortası Fonu’ndan karşılanıyor. Şirketler aynı zamanda Türkiye İş Kurumu’na kayıtlı işsizler arasından işe yeni alınan çalışanlar için ilave 6 aylık süre ile teşvik uygulamasından faydalanabiliyor.

14857 - Engelli çalışan istihdamında prim teşviki (Yüzde 20,5)
Özel sektöre ait iş yerlerinde istihdam edilen engelli çalışanların sigortalıların, prime esas kazanç alt sınırı üzerinden hesaplanan sigorta primi işveren hisselerinin tamamı Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından karşılanıyor.

5746 / 15746 - Ar-Ge ve tasarıma özel teşvik (Yüzde 12,5)
Ar-Ge/Tasarım ve destek personeli ile 4691 sayılı kanunun geçici 2. maddesi uyarınca ücreti gelir vergisinden muaf olan personelin ücretleri üzerinden hesaplanan sigorta primi işveren hissesinin yarısı, 31 Aralık 2028 tarihine kadar Hazine ve Maliye Bakanlığı’nca karşılanıyor.

2828 – Sosyal Hizmetler Kanunu kapsamındaki çalışanlar için teşvik (Yüzde 37,5)
2828 sayılı Sosyal Hizmetler Kanunu’nun ek 1. maddesi kapsamına giren kişilerin özel sektör işverenleri tarafından istihdamı halinde, prime esas kazanç alt sınır üzerinden hesaplanan sigorta primi ve işsizlik sigortası priminin sigortalı ve işveren hissesinin tamamı Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından karşılanıyor.

Kolay İK’dan SGK teşvikleri için ücretsiz danışmanlık

Kolay İK, bu yedi teşvik de dahil olmak üzere SGK’nın tüm teşvikleri hakkında şirketlere ücretsiz danışmanlık hizmeti veriyor. Bu sayede şirketler hangi teşviklerden ne ölçüde yararlanabilecekleri konusunda bilgi sahibi olabiliyor.

Kolay İK Hakkında:

Türkiye’nin SaaS modelinde hizmet veren ilk ve en büyük insan kaynakları platformu Kolay İK, 2015 yılında kuruldu. Bugün 2 binden fazla şirkette 4.500’den fazla İK yöneticisi ve 180 binden fazla çalışan tarafından aktif olarak kullanılan Kolay İK, şirketlerin kariyer sayfalarını oluşturması ve çalışanların işe alım sürecinden itibaren tüm insan kaynakları süreçlerinin dijital ortamda, uçtan uca yönetilmesini sağlıyor. Kolay İK’nın hizmetleri arasında çalışan özlük bilgilerinin tutulması, izin, maaş, prim, avans ve harcamaların takibi, performans değerlendirme, eğitim, takvim, vardiya ve zimmetlerin yönetimi, işe alım ve aday takip sistemi gibi temel İK süreçlerinin yanı sıra İK Danışmanlığı, Bordro Hesaplama Hizmetleri, İK Analitiği gibi şirketlere katma değer sağlayan özel hizmetler de bulunuyor. 22 ülkede kullanılan Kolay İK, 6 dil seçeneğiyle sunuluyor.


Bilgi için: HUB İletişim

Necla Yılmaz / 0549 787 06 82  / [email protected]

Lena Kuruç / 0549 667 10 08 / [email protected]

HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN