Özsan Sanayi Sitesinde Yıkım Gerginliği

PAYLAŞ
Malatya Birlik Gazetesi - MALATYA BİRLİK GAZETESİ

6 Şubat Depreminde işyerleri yıkılan veya hasar gören Özsan Sanayi sitesi esnaflarının yaptırdığı geçici işyerleri Yeşilyurt Belediye Başkanı Mehmet Çınar’ın talimatıyla seçimin ertesi günü kepçelerle yıkılmaya başlanması tepkiye neden oldu.

        Yeşilyurt Belediyesi Zabıta ekipleri ile Çevik Kuvvet ekiplerinin aldığı yoğun güvenlik önlemleri altında sabah erken saatlerinde Özsan Sanayi Sitesine gelen ağır iş makineleri ve kepçeler depremde işyerleri yok olan esnafların yeni işyerlerini yıkmaya devam ediyor. 


          Malatya Afet ve koordinasyon merkezinde Malatya Valisiyle daha önceden görüştüklerini belirten esnafların işyerlerinin yapılmasına izin çıktığını ama buna rağmen Yeşilyurt Belediyesinin izinli geçici işyerlerini yıkmasına bir anlam veremediklerini belirterek” Malatya’da ticaret dönsün diyenlerin sözlerindeki samimiyeti burada göremiyoruz. Sayın Valimiz izin veriyor ama Yeşilyurt Belediye Başkanı Olmaz diyor. Buna Özsan Sanayi Sitesi Kooperatif Baaşkanımız Şemsettin Alkan Başkanımız'da şahit. Depremde yediğimiz yıkımın ikincisini Yeşilyurt Belediyesinden yiyoruz” diyerek tepki gösteriyorlar.

          Özsan Sanayi Sitesinde Cumhurbaşkanlığı seçiminin hemen ertesi gününde işyerlerinin yıkılmasına engel olamayan esnaflar Yeşilyurt Belediye Başkanı Mehmet Çınar’a ve siyasilere tepki gösterirken 2 işyeri yıkımı gerçekleştiren Yeşilyurt belediyesi ekipleri diğer esnaflara da Perşembe gününe kadar süre verdikleri öğrenildi. 

ALKAN” ESNAFLARA DESTEK OLACAKLARINA KÖSTEK OLUYORLAR”

           Malatya Özsan Sanayi Sitesi Kooperatif Başkanı Şemsettin Alkan yapılan yıkımı doğru bulmadıklarını belirterek” 6 Şubat’ta bir deprem yaşadık. Devletimiz her türlü imkanı vatandaşların yaralarını sarmak üzere seferber ederken Yeşilyurt Belediyesinin yaptığı yıkımın akılla izahı yoktur” dedi.

        Afet Koordinasyon merkezinde Vali ile esnafların görüştüklerini belirten ve Malatya Valisinin gerekli kolaylığı sağlayarak esnaflara destek olmak için işyeri yıkılanlara yardımcı olduğunu belirten Kooperatif Başkanı Alkan” Geçici işyerleri depremden zarar gören esnaflara yapın bir süre çalşın denildi. Fakat ne hikmetse Yeşilyurt Belediye Başkanı Mehmet Çınar esnafların işyerlerini yıkmak için gayretle ve iştahla Cumhurbaşkanlığı seçiminin hemen akabinde kolları sıvadı.

       Yazıktr, günahtır. Depremde ticaret dönmesi için Devlet ve yetkililer her türlü imkanı sunarken Yeşilyurt Belediyesinin yaptığı yıkım kararı anlaşılır gibi değil. Depremin yaraları nasıl sarılacak. Bu işyerlerini yapmak için esnaf borç aldı, arabasını sattı son kuruşlarıyla evine ekmek götürmek üzere buraları yaptı. Şimdi kalkıp buraları hangi gerekçeyle yıkıyor sayın Mehmet Çınar. 

        Bu yapılanı Allah’ta sevmez, Kulda sevmez. Kendisine ulaşamadığımız gibi yıkımı durdurmaması esnaf camiamı üzmüştür. Malatya depremi yaşadı. Bu günler normal günler değil. Yaraların sarılma günü, Destek olma günü, Birlik beraberlik günü. “

HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN