Milletvekili Ölmeztoprak'tan Karaciğer Nakil Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Yılmaz'a Ziyaret

PAYLAŞ
Malatya Birlik Gazetesi - MALATYA BİRLİK GAZETESİ


        AK Parti Malatya Milletvekili İnanç Siraç Kara Ölmeztoprak beraberinde ki AK Parti İl Başkan Yardımcısı Kamil Biter, İl Yönetim Kurulu Üyesi Ahmet Erduran ve Mehmet Gökhan Gökçek ile Karaciğer Nakil Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Sezai Yılmaz’ı ziyaret ederek, 4'lü ve 5'li Çapraz Karaciğer Nakli hakkında bilgiler aldı. 

“NAKİL AMERİKAN JOURNAL OF TRANSPLANTATİON’DA YAYIMLANDI”


         Bilim insanlarının yazdığı algoritmayla birbirini hiç tanımayan hasta ve donörler eşleştirilerek, hastaların karaciğer nakili olup, sağlığına kavuşmasını sağlandı. 4’lü çapraz nakil, ABD’nin saygın bilimsel dergilerinden Amerikan Journal of Transplantation’un temmuz sayısında yayımlandı.

“DEPREM SONRASI SÜREÇTE NAKİLLERE DEVAM ETTİK.”

          Depremden sonra da nakillerin devam ettiğini ifade eden Prof. Dr. Sezai Yılmaz, çok güçlü bir ekip ile depremden sonra da 6 nakil gerçekleştirdiklerini ifade ederek, “Depremden sonra hiç ara vermeden nakillere devam ettik. Fiziki şartlar olarak çok iyi teçhizatlara sahibiz ve tabi ki çok güçlü, fedakar bir ekibimiz var.

          2018’de ilk kez aynı anda 3 vericili karaciğer nakli yaptık, dünyada çok önemli yere sahip olan aynı anda aynı gün 5 vericili karaciğer naklini 2019 yılında gerçekleştirdik. 2022 yılının temmuz ayında da dünyada bir ilk olan 4’lü çapraz karaciğer nakilleri yaptık. Yılda 300 civarında nakil yapıyoruz.” ifadelerine yer verdi.

          Organ Bağışı’nın önemine değinen Prof. Dr. Yılmaz, “Organ nakli için, organ bağışı gerekli en önemli nokta insanlarımızın bu konuda bilinçlendirilmesi. Ülkemizde hâlâ oldukça düşük seviyede olan organ bağışı son derece önemli ve hayati niteliktedir.  Organ nakli sayesinde birçok hastamızın hayatını kurtarıyoruz.” şeklinde konuştu.

“DÜNYA GÜNDEMİNDE TAKİP EDİLİYOR.”

           Karaciğer Nakil Enstitüsü bünyesinde yapılan çalışmaları yakından takip ettiğini ifade eden Milletvekili İnanç Sirç Kara Ölmeztoprak, “Karaciğer Nakil Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Sezai Yılmaz hocamızı ziyaret ederek, Malatya'mız, Ülkemiz ve Dünya'da çok büyük ses getiren Dünya literatürüne giren 4'lü ve 5'li Çapraz Karaciğer Nakli hakkında bilgiler aldık.

          4'lü çapraz nakil, ABD'nin saygın bilimsel dergilerinden American Journal of Transplantation'un Temmuz sayısında yayımlanması hususunda tüm ekibi tebrik ediyorum. Sezai hocamız ve ekibi çok güçlü bir ekip ve çalışmaları dünya gündeminde takip ediliyor. Böylesi zor günlerde bu kadar önemli ve güzel haberler almak, Malatya’mızda böyle çalışmaların yapılması bizleri tabi ki gururlandırıyor. 

         Bu anlamda üzerimize düşen her şeyi yapmaya hazır olduğumuzu belirtmek istiyorum. Deprem sürecinde dahi hiç ara vermeden insan sağlığını korumak için özveriyle çalışan tüm hekimlerimize, sağlık çalışanlarımıza çok teşekkür ediyorum.” ifadelerine yer verdi. 

“MALATYA’MIZIN BU ÖNEMLİ DEĞERİNİ BİR ADIM İLERİYE TAŞIYACAK HER ADIMDA BİZ DE VARIZ.”

        Rektör Ahmet Kızılay ve Başhekim Adil Başkıran’ı ziyaretlerinde de Karaciğer Nakil Enstitüsü çalışmaları hakkında bilgiler alan Milletvekili Ölmeztoprak, “Geçen hafta Rektörümüz ile gerçekleştirdiğimiz görüşmede enstitümüzün fiziki şartları hakkında da bilgiler almıştık. Gelişen sağlık sistemleri ile birlikte, burada ki enstitümüzün de gelişimi çok önemli, aynı 4’lü ve 5’li nakillerin yapıldığı bir enstitünün çok iyi imkanlara sahip olduğunu anlayabiliyoruz.

          Bizler de bu anlamda enstitümüzün gelişimi için her türlü konuda destek olmaya hazırız. Malatya’mızın bu önemli değerini bir adım ileriye taşıyacak her adımda biz de varız.” ifadelerini kullandı.

HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN