Milletvekili Ağbaba, Malatyalılar Kışı Dışarıda Geçirecekler

CHP Malatya Milletvekili Veli Ağbaba TBMM'de konuştu. Ağbaba yaptığı açıklamada Kürecik Radar Üssü ve Depremin Malatya'ya yaşattığı sorunları kürsüden dile getirdi.

PAYLAŞ
Malatya Birlik Gazetesi - MALATYA BİRLİK GAZETESİ

    Veli Ağbaba konuşmasında“ Filistin konusunda, sivil halkı katleden İsrail konusunda samimiyseniz hodri meydan, Kürecik'teki füze kalkanını hep beraber kapatalım”dedi. Veli Ağbaba, Malatya’da depremden ölmeyenleri asbestten, hastalıktan, tozdan öleceğini belirttiği konuşmada Van depremindeki gibi esnafın vergi borçlarının, prim borçlarının ertelenmesini istedi.


          CHP Malatya Milletvekili Veli Ağbaba, TBMM Genel Kurulu’nda Kürecik Füze Kalkanı ve Malatya’nın deprem sonrası yaşadığı sorunları gündeme getirdi. 

AĞBABA; “AKP, İSRAİL’İN Mİ FİLİSTİN’İN Mİ DOSTU KÜRECİK’E BAKARAK GÖREBİLİRSİNİZ”

        Ağbaba hastanelere düzenlenen barbarca saldırıyı lanetleyerek başladığı konuşmasında, katliamı yapanlar İsrail Hükûmeti ama Türkiye başta olmak üzere birçok ülkenin de sorumlu olduğunu unutmamak lazım. Malatya ilimizi, bütün bölgeyi, dünyayı ilgilendiren bir mesele vardı; 2011 yılında milletvekili olduğum zaman kucağımızda bulmuştuk.

         Malatya Kürecik’te İsrail’i korumaya yönelik bir füze kalkanı kuruldu. O gün Mecliste -hiç unutmuyorum- 5 Ekim 2011’de füze kalkanıyla ilgili bir konuşma yapmıştım, füze kalkanının sadece İsrail’i korumaya yönelik bir kalkan olduğunu söylemiştim; o dönemki hem Dışişleri Bakanı hem AKP Grubu da bunun böyle olmadığını iddia etmişti. 

        Şunu buradan ifade etmek isterim: Kürecik füze kalkanı AKP’nin turnusol kâğıdıdır. İsrail’in mi dostusun, Filistin’in mi dostusun, aslında Kürecik’e bakarak karar verebilirsiniz. Maalesef, iktidar partisi, Filistin’i işine geldiği zaman siyaseten kullanıyor, işine geldiği zaman “one minute” diyor, işine geldiği zaman “Gazze’ye gideceğim.” diyor.” İfadelerini kullandı.

        O nedenle, bizim Cumhuriyet Halk Partisi olarak o füze kalkanına verdiğimiz emek, karşı gelişimiz aslında bugün durduğumuz noktanın aynısıdır ama AKP o gün izin verdiği füze kalkanını bugün kapatamıyor” şeklinde konuştu.

KİRACILARDAN ŞANSLI OLANLAR KONTEYNERDA OLMAYANLAR ÇADIRDA KALIYOR

         Deprem sonrası Malatya’da yaşanılan sorunları değerlendiren Veli Ağbaba konuşmasını şu şekilde sürdürdü: “Biraz önce Abdurrahman Tutdere kardeşim söyledi, maalesef, Adıyaman’ın sorunlarını Abdurrahman Tutdere konuşuyor, depremi Abdurrahman Tutdere konuşuyor, AK Parti vekillerinin tuzu kuru, onların çok umurunda değil. Maalesef, en başından beri Malatya'da nasıl bir afet yaşandığını, nasıl bir yıkım yaşandığını ifade etmeye çalışıyorum. Malatya’da depremden önce de vardı ama depremden sonra katlanarak büyüdübüyük bir barınma sorunuyla karşı karşıyayız. 

          Kiralar çok lüks semtlerde -Fahri Kayahan’da, Bostanbaşı’nda depremden önce 3-4 bin liraydı, şimdi en kötü evin kirası 12-13 bin lira, lüks yerlerde 20 bini geçmiş durumda. Hele hele kiracılar konteyner verilmediği için dışarıda kalmakla karşı karşıya. İnsanlar büyük bir barınma sorunuyla karşı karşıya. Şanslı olanlar konteynerde kalıyor, şanslı olmayanlar çadırda, dışarıda kalmak zorunda; bunu bütün Türkiye’ye duyurmak istiyorum. Malatyalılar kışı dışarıda geçirecek, lütfen bu sese kulak verin.” 

ESNAFIN VERGİ VE PRİM BORÇLARI ERTELENSİN

         Malatya’da 104 bin tane kalıcı konut yapılacağını, bu yıl yetişirse yılsonuna  kadar 4 bin 400 konutun teslim edileceğini belirten CHP Malatya Milletvekili ve PM üyesi Veli Ağbaba, “Maalesef çok kötü durumda Malatya, esnafı kan ağlıyor, sanki hayat normalleşmiş gibi, esnaftan BAĞ-KUR primi alınmaya devam ediliyor, vergiler alınmaya devam ediliyor. Aynı Van depremindeki gibi mutlaka esnafın vergi borçları, prim borçları ertelenmeli, hiç olmazsa 2024’ün Temmuz ya da Aralık ayına kadar ertelenmelidir.” dedi.

MALATYA TOZ DUMAN İÇERİSİNDE YAŞAMAYA DEVAM EDİYOR

         Ağbaba, Bostanbaşı bölgesinde yapılan yıkım sonrası oluşan toz bulutunun olduğu resmi kürsüden göstererek “Malatya’da göz gözü görmüyor. Burada çok belli olmuyor ama yıkımlar maalesef düzensiz devam ediyor. 

         Malatya’da yıkımlar yapılabilmiş değil, her 3 binadan 1’inin yıkımı yapılmış; diğerinin yıkımları, enkazları kaldırılabilmiş değil. Malatya toz duman içerisinde yaşamaya devam ediyor. Depremden ölmeyenler asbestten, hastalıktan, tozdan ölecekler.” dedi.

HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN