MASKİ Genel Müdürlüğünden Melet Deresi'nde 400 Milyonluk Çalışma

PAYLAŞ
Malatya Birlik Gazetesi - MALATYA BİRLİK GAZETESİ

YEŞİLYURT-AKÇADAĞ VE DOĞANŞEHİR İLÇELERİNDE BİRÇOK MAHALLENİN SU SIKINTISI GİDERİLECEK

 

Malatya Büyükşehir Belediye Başkanı Selahattin Gürkan, MASKİ Genel Müdürlüğü tarafından Yeşilyurt, Akçadağ ve Doğanşehir ilçelerindeki birçok mahallenin su ihtiyacını karşılayacak olan Melet Deresi’nde yapılan çalışmaları yerinde inceledi. 

Melet Deresi’nde gerçekleştirilen inceleme gezisine Başkan Gürkan’ın yanı sıra MASKİ Genel Müdürü Mehmet Mert, Genel Sekreter Vekili Latif Okyay, AK Parti İl Başkanı Namık Gören, MASKİ İşletmeler Dairesi Başkanı Ramazan Toy ve ilgili şube müdürleri katıldı. 

Toy: Melet Deresi’nde yaklaşık 400 milyonluk çalışma gerçekleştirdik

Melet Deresi’nde MASKİ Genel Müdürlüğü tarafından yapılan çalışmalar hakkında bilgiler aktaran MASKİ İşletmeler Dairesi Başkanı Ramazan Toy, “Melet Deresi geçmiş yıllarda Yeşilyurt Örnek Köyü besleyen bir su kaynağı. Melet Deresi’nin daha alt kısmında ‘Çapo içme suyu’ diye tabir ettiğimiz bir su kaynağımız daha vardı. Bu su kaynağımız da Akçadağ ilçemizin yaklaşık olarak 10-12 mahallesinin su ihtiyacını karşılıyordu. Bu su kaynağında ciddi çalışmalar gerçekleştirdik. Çalışma gerçekleştirdiğimiz dönemde yaklaşık olarak 300 milyonluk bir masrafla Akçadağ ilçemizin Sahilköy’ekadar suyu götürdük. Ancak 6 Şubat 2023 tarihinde yaşanan depremler sonrasında bu suyumuz çekildi. MASKİ Genel Müdürlüğü olarak bu bölgede jeofizik çalışması gerçekleştirerek suyun kaynağını tespit ettik ve su arama çalışması yaparak suyun kaynağını yeniden bulduk. Bu kaynağımızdan saniyede 300 litre su çıkıyor. Mevcut yapmış olduğumuz şebeke ile hem Örnekköy’e hem Çapo isale hattına suyu verecek şekilde çalışmayı yaptık. An itibariyle yapmış olduğumuz çalışmaların maliyeti yaklaşık olarak 400 milyon civarında. Bu çalışma ile birlikte Örnekköy, Doğanşehir ilçesinin Suçatı, Yeşilyurt İlçesinin Oluklu Mahallesi, Akçadağ ilçesinin Dedeköy, Kömekavak ve Sahilköy ile mezralarının su ihtiyacını bu suyumuz ile karşılamış olacağız. Buradan taşıyacağımız suyumuz 80 Lt/sn geri kalan suyu ise vatandaşın sulama ihtiyacını karşılaması için yeniden dereye tahliye edeceğiz. Bu çalışmalarımızda bizlere destek veren Büyükşehir Belediye Başkanımıza ve mahalle muhtarlarımıza teşekkür ediyorum” dedi.

 

İnal: MASKİ içme suyu mağduriyetini gideriyor

Akçadağ Ziraat Odası Başkanı ve Akçadağ SahilköyMahalle Muhtarı Mehmet İnal, “6 Şubat 2023 tarihinde yaşanan deprem sonrasında doğada yaşanan tahribat sonucunda Çapo içme suyunun kaybolmasına neden olmuştur. Bu sudan faydalanan mahallelerimizin mağdur olmasına neden oldu. Büyükşehir Belediyemiz daha üst kodlarda çalışma yaparak bu suyu tekrar buldular. Mağduriyetlerin giderilmesi için yapılan bu çalışmalardan dolayı Büyükşehir Belediye Başkanımız Selahattin Gürkan’a ve emeği geçen bütün personellere teşekkür ediyorum. Burada olağanüstü bir çaba harcandı” şeklinde konuştu.  

Muhtarlardan teşekkür: 

Cumhuriyet Örnekköy Mahalle Muhtarı, Oluklu Mahalle Muhtarı ile Doğanşehir İlçesi Muhtarlar Dernek Başkanı ve Eskiköy Mahalle muhtarı ise yapılan hizmetlerden doydukları memnuniyeti dile getirerek, “Vatandaşların mağduriyetlerinin giderilmesi noktasında MASKİ Genel Müdürlüğünün yapmış olduğu çalışmadan dolayı emeği geçenlere teşekkür ediyoruz” dediler. 

Gören: Çok ciddi ve zahmetli bir çalışma

MASKİ Genel Müdürlüğüne bağlı ekiplerin çok zor şartlarda ciddi çalışmalar gerçekleştirdiğini belirten AK Parti İl Başkanı Namık Gören, “Doğanşehir ve Yeşilyurt sınırında bulunan Melet Deresi’nde MASKİ Genel Müdürlüğümüz tarafından yapılan çalışmalar sonrasında çıkarılan suyun Yeşilyurt, Akçadağ ve Doğanşehir ilçelerimizdeki bazı mahallelerinin içme suyu ihtiyacını karşılayacak olan su kaynağında incelemelerde bulunuyoruz. Bu zor şartlarda ve zor coğrafyada çalışan kıymetli müdür ve ekiplerine teşekkür ediyorum. Çok ciddi bir yatırım, ciddi ve zahmetli bir çalışma. Ama suyun hayat olduğu düşüncesiyle su sıkıntısı çeken mahallelerimize içme suyu sağlamak için özverili bir çalışma gerçekleştirmişler. Başta Sayın Büyükşehir Belediye Başkanımız olmak üzere bu çalışmalarda emeği geçenlere teşekkür ediyorum” dedi. 

Gürkan: Çalışmalarda son aşamaya gelindi

Yapılan çalışmaların vatandaş nezdinde memnuniyetle karşılanmasının kendilerini mutlu ettiğini belirten Başkan Gürkan ise yaptığı konuşmada, “Malatya’nın her noktası şu anda şantiye halinde. Pandemiye, büyük deprem felaketine rağmen böyle bir yatırım hakikaten takdire şayan. Çapo gurup ve Melet Deresi diye tabir ettiğimiz ve üç ilçemizdeki mahalleleri besleyecek olan kaynağı görmek ve yapılacak olan çalışmaları yerinde görmek bu bölgemize geldik. Doğanın zor şartları içerisinde gerçekleştirilen bu çalışma destansı bir çalışmadır. Bunun adı hizmet destanıdır. Bu çalışmada emeği bulunanlarda birer kahramandır. Bu dağların başında zor koşullarda depremzede olmalarına rağmen ailelerini bırakıp vatandaşlarımızın su ihtiyacını karşılamak için göstermiş oldukları bu özveriden dolayı kendilerini tebrik ediyorum. Çok kaliteli bir su. Bu suyumuz muhtarlarımızın da talepleri doğrultusunda grup mahallelerimize dağıtılması noktasındaki çalışmalarda da son aşamaya gelindi. Yaklaşık olarak 400 milyonluk bir çalışmayla bu süreç gerçekleştiriliyor. Devletimizin bizlere vermiş olduğu bu imkânlardan dolayı başta Sayın Cumhurbaşkanımız olmak üzere hükümetimize, bakanlarımıza, milletvekillerimize ve yerel paydaşlarımıza teşekkür ediyoruz. Sayın Cumhurbaşkanımızın Malatya’ya olan hassasiyetinden dolayı hiçbir talebimiz geri çevrilmemiştir. Taleplerimizin karşılanması noktasında da bütün hükümet yetkililerine de teşekkür ediyorum. Muhtarlarımızda yerelde bizlerin duyu organlarıdır. Çalışmaların yerinde takip edilmesinde önemli görevler ifa ediyorlar. Muhtarlarımıza da teşekkür ediyorum. Çalışmalarımız Malatya’mıza hayırlı olmasını temenni ediyorum” şeklinde konuştu.

HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN