MASKİ Erkenek'te Çalışmalarına Devam Ediyor 

PAYLAŞ
Malatya Birlik Gazetesi - MALATYA BİRLİK GAZETESİ

       Malatya Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İdaresi (MASKİ) Genel Müdürlüğü, asrın felaketinin ardından yatırımlarına hız vermeden devam ediyor. Kahramanmaraş merkezli yaşanan depremlerin ardından toprak kayması neticesinde tamamen yıkılan Erkenek Akdere içme suyu kaptajında çalışmalar yoğun bir şekilde sürdürülüyor. MASKİ Genel Müdürü Mehmet Mert, Ak Parti Doğanşehir İlçe Başkanı Rüstem Çatı ve Erkenek Mahalle Muhtarı Cengiz Yalvaç Erkenek Akdere içme suyu kaptajındaki çalışmaları yerinde inceledi.

       Erkenek Mahallesi’nin depremde çok büyük yara aldığını kaydeden Erkenek Mahalle Muhtarı Cengiz Yalvaç, depremden hemen sonra MASKİ Genel Müdürü Mehmet Mert’in Erkenek’e geldiğini belirterek, "Sayın Genel Müdürüm Mehmet Mert, ikinci depreme Erkenek’te yakalandı. Şu an bulunduğumuz yer Akdere su kaynağının olduğu yerdir. Bu kaynağımız 6 Şubat depreminde kaybolmuştu.


        6 Şubat depreminden sonra MASKİ Genel Müdürlüğümüzden geldiler 3 gün içerisinde su sorununu çözdüler. Burada bulunan suyumuz daha sonra bir miktar azda olsa geliyordu ama oda kaybolmuştu. Büyük bir emek verdiler. Halen çalışıyorlar. Erkenek’in içme suyuna ve sulama suyuna giden hattında da büyük bir çalışma yaptılar. Büyükşehir Belediye Başkanı Sayın Selahattin Gürkan’a MASKİ Genel Müdürü Mehmet Mert’e çok teşekkür ederim” dedi. 

       Akdere içme suyu ana kaynağının depremde yok olduğunu aktaran AK Parti Doğanşehir İlçe Başkanı Rüstem Çatı, “Erkenek’imizin içme suyunun ana kaynağı Akdere su kaynağıdır. Depremden önce MASKİ buraya güzel bir depo yaptı. Depoda özellikle suyu dinlendirme odaları yapıldı. Depo yapılmadan önce burada su açıktan gidiyordu. Açıktan gidince de sağlık noktasında baya sıkıntılar oluşuyordu. Tabi bundan sonra deprem olunca dağ depremden etkilenerek ana depomuzun üzerine yıkıldı ve suyumuz kayboldu. Tabi su kaybolunca MASKİ depremden bugüne kadar aralıksız olarak çalışmalarını sürdürdü. Suya biraz ulaştılar inşallah suyun tamamına da ulaşılır. Başta Büyükşehir Belediye Başkanı Selahattin Sayın Gürkan’a, MASKİ Genel Müdürü Mehmet Mert’e şükranlarımı sunuyorum” diye konuştu. 

       Çalışmalar hakkında bilgiler veren MASKİ Genel Müdürlüğü İşletmeler Dairesi Başkanı Ramazan Toy, Akdere kaynağının Erkenek için çok önemli olduğuna dikkat çekerek, “Erkenek Akdere kaynağı Erkenek mahallemizi besleyen önemli içme suyu ve sulama ile alakalı 3 kaynağımızdan birisi. Burası 2022 yılında kaynakta yaptığımız çalışmada yaklaşık 200 litrenin üzerinde bir su elde ettik. Bunun bir kısmını içme suyuna geri kalan hepsini de burada sulama suyuna tarımsal sulamaya kullanıldı. Ayrıca bu suyun beslediği bir Hidroelektrik Santrali (HES) var. 6 Şubatta yaşanan depremin akabinde maalesef bu suyumuz kayboldu, tamamen gitti. 

       Tabi bu suyun olması Erkenek için gerçekten hayati bir önemi var. Bizde tekrar bu suyu bulabilmek adına jeofizik çalışmalar yaptırdık. Suyun geliş güzergahını tespit ettik. Akabinde burada makine ile çalışmaya başladık fakat buradaki dağın yapısı gevşek. Heyelana uygun bir malzeme olduğu için direk kaynakta çalışabilmek mümkün değildi. Yaklaşık 70 gündür dağda set-palya(Kademe) dediğimiz sistemi yaparak malzemenin akışını önleyecek sistemi kurduk. Şuanda da zeminde suyun gelebileceği noktaya girdik.

       Suyun geliş güzergahını aştık. Temennimiz burada tespitlerimize göre devam ederek kısa sürede eski debiyi yakalamak. Erkenek’in hem içme suyuna hem sulama suyuna katkı sunsun diye burada çalışmalar tüm hızıyla devam ediyor. İnşallah kısa sürede tamamlamayı hedefliyoruz. Bitirip Erkenek halkımızın hizmetine sunacağız. Şimdiden hayırlı olsun” dedi.
MASKİ’nin Malatya genelinde hummalı bir çalışma gerçekleştirdiğini söyleyen MASKİ Genel Müdürü Mehmet Mert, “Deprem ilimizi gerçekten çok etkiledi. Alt ve üstyapıya büyük zarar verdi.

       Depremden hemen sonra Erkenek Mahallemize geldim. Hatta ikinci depreme burada yakalandım. Hatlarımızın tamamı tahrip olmuştu. Ekiplerimizi buraya sevk ettik. Kısa bir süre içinde hatları tekrar işletilebilir hale getirdik. Şuan Erkenek Mahallemiz için hayati önem taşıyan Akdere içme suyu kaynağında çalışmalarımıza devam ediyoruz. Kaynağın bulunduğu yer heyelana meyilli bir yer. 

       Bu nedenle titiz bir çalışma yapıyoruz. Büyük bir suyumuz vardı. Kaptajımız yok oldu, su kayboldu.  Arkadaşlar burada gece gündüz dağda suyu çıkarmak için emek veriyorlar. Müjdeyi aldık. Onun için buraya geldik. İnşallah eski suyu yakalarız. Yakalayamazsak da yakın bir su debi yakalarız. Erkenek muhtarımda Erkenekliler bu sene çok çektiler. Tarımsal sulamada çok çektiler, ağaçlarını sulayamadılar. Devletin varlığı, birlik beraberiyle Büyükşehir Belediye Başkanımız Sayın Selahattin Gürkan’ın da liderliğinde hep beraber bizim niyetimiz halis

        Bu suyu tekrar eski haline döndürürüz. Birazını içme suyuna alacağız. Kalan kısmını da önümüzdeki yıl tarımsal sulamada kullanılması için Erkenek halkımızın kullanımına sunacağız.  Tüm bu çalışmalara emek veren MASKİ çalışanlarına ayrı ayrı teşekkür ediyorum. Allah emeğimizi zayi etmesin. Tüm bu çalışmalarımızda bizleri yalnız bırakmayan, maddi ve manevi konuda her türlü desteği sağlayan Büyükşehir Belediye Başkanımız Sayın Selahattin Gürkan’a şükranlarımı sunuyorum” diye konuştu.

HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN