Malatya Yoncalı Sulaması İsale Tüneli İnşaatında Çalışmalar Tüm Hızıyla Devam Ediyor

PAYLAŞ
Malatya Birlik Gazetesi - MALATYA BİRLİK GAZETESİ

Tarım ve Orman Bakanlığı Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürlüğü, tarımda modern sulamayı yaygınlaştırmak, toplulaştırma çalışmalarıyla tarım arazilerinden en yüksek faydayı sağlamak, musluklara sağlıklı ve içilebilir su ulaştırmak ve yerleşim yerleri ile tarım arazilerini taşkın risklerine karşı korumak için tüm gücüyle çalışırken, sürdürülebilir su yönetimi anlayışıyla da suyun her damlasına sahip çıkıyor.
Malatya ilimiz için çok büyük önem arz eden Malatya Yoncalı Barajı inşaatı tamamlanmış olup iletim tünelinin tamamlanmasının ardından su tutulacaktır. Sulama şebekesi ihalesinin 18 Aralık 2023 tarihinde yapılarak süreç devam etmektedir.
Yoncalı Sulaması İsale Tünelinde TBM ile Kazı Çalışmalarında Sona Doğru Gelindi
Bununla birlikte Malatya Yoncalı Sulaması kapsamında yapımı devam eden 9.062 metre uzunluğunda ve 4,5 metre iç çapında ki Yoncalı Sulaması İsale Tüneli çalışmalarında sona doğru gelindiğinin altını çizen DSİ Genel Müdürü Mehmet Akif Balta, ‘TBM ile tünel açmada 8.000 metre ilerleme sağlanmış olup tünelde ışığın görünmesine yaklaşık 1 km kaldı ” dedi. 
Malatyalı üreticilere yılda 698 milyon lira ek gelir
Genel Müdür Mehmet Akif BALTA, açıklamalarını ‘ Temelden 98 metre yüksekliğinde, 114 milyon m³ su biriktirme hacminde ve 2,25 milyon m³ gövde dolgu hacmine sahip Malatya Yoncalı Barajının diğer bileşenlerinin tamamlanması ile bölgede yapılacak sulu tarım ile birlikte hem tarladaki verim artacak hem de yörede ürün çeşitliliği sağlanacaktır. Bununla birlikte projenin tamamlanması ile bölgede tarımsal istihdama katkı sağlanacak ve yapılacak sulu tarım ile 174 bin 650 dekar tarım arazisinin sulanmasıyla birlikte 2024 yılı birim fiyatları ile milli ekonomiye yıllık 698 Milyon TL gelir artışı ayrıca 17.409 kişiye tarımsal istihdam sağlanmasının hedeflendiğini belirterek tamamladı.
Sulamadan faydalanacak yerleşim birimleri;
1-Akören 2- Alhasuşağı 3- Armutlu 4- Asmaca 5- Aşağısülmenli 6- Bozan 7- Çavuş 8- Çevreli 9- Ermişli 10- Eymir 11- Gökağaç 12- Gümüşlü 13- Güngören 14- İsaköy 15- Karahöyük 16- Kızık 17- Kömürlük 18- Kuyudere 19- Morhamam 20- Tarlacık 21- Tatkınık 22- Yeniköy 23- Yukarısürmenli.

HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN