Malatya Emlakçılar Odasından Kamuoyuna Saygıyla Duyurulur

45 yıldır emlakçılık yapmakta olduğum emlakçı olarak ayrıca 20 yılı aşkın emlakçılar oda başkanı olarak yıllardır dile getirdiğim gibi yine belirtmek istiyorum.

PAYLAŞ
Malatya Birlik Gazetesi - MALATYA BİRLİK GAZETESİ

1999 yılı deprem yönetmeliğinde önce ilimizde yapılan konutların %80 ni depreme dayanıksız olduğu aşikardır çünkü söz konusu 1999 yılında önce inşaat yapan gerek mütahitler gerek ise projeyi çizen mühendisler ve projeyi onaylanan belediye yetkilileri bugünkü depremleri düşünmeyerek konut üretiyorlar dı vatandaş o yıllarda bilinçsizdi bir evim olsun kafamı içerisine Sokayımda  ne olursa olsun diye düşünüyordu.

Köyden şehire göçün hızlı şekilde gelişmesi hisseli parsellerin satışında engel olmadığı bu yıllarda belediyeler kontrollü sağlayamıyordu, hisseli parsellere gelişi güzel projesiz konutlar yapıldı.

Enflasyonun yüksek olduğu devalüasyonların yaşandığı ve  kooperatifçiliğin yaygın olduğu 1999 yılı öncesi hiç bir vatandaşımız ve hiç bir yetkili bugün yaşadığımız  depremi düşünmüyordu. Her şey güllük ve güzel gözüküyor du,bu yıllarda yani 1999 da önce  yapılan binaların %98 yıkıldığını sayın cumhurbaşkanımız da belirtmektedir.

Cumhurbaşkanımızın açıklamasında yola çıkarak 1999 yılında önceki yapıların %2 si kaldığı anlaşılıyor 1999 yılında önce yapılardan  kalan bu %2 nın tamamında  acilen yıkılması gerekiyor böyle bir felaketin yaşanmaması için.

Burada çevre şehircilik bakanlığı yetkililerinin Malatya da hasar tespiti yapan arkadaşlar 1999 öncesi yapı stoklarının bitirilmesi için hiç düşünmeden ve çekinmeden yıkım kararları raporlarını onaylayarak ilgili belediyelere bildirerek yıkım kararlarını acilen vermeleri gerekmektedir.  Belediye başkanlarımız bu yapıların yıkımını acilen hiç kimseye acımadan bu binaları yıkmaları gerekiyor.

Ayrıca 6 şubat 2023 pazartesi depreminden önce internet ilan sitelerinde bulunan satılık ve kiralık konutların ilanlarının sitelerde kaldırılması için gereken giriş imler yapılarak yasaklanması gerekmektedir.

Çevre şehircilik bakanlığı yetkililerinin sahada hasar tespitleri bitirildikten sonra depreme dayanıklı raporu verilikten sonra depreme dayanıklı raporu bulunan yapıların satılık ve kiralık ilanlarının internet sitelerinde yayınlanmasına müsaade edilmelidir. Ayrıca tapu müdürlükleri satısı yapılacak tüm konutlarda depreme dayanıklı raporu istemeli ve raporu yok ise satış işlemlerini gerçekleştirmemesi gerekmektedir.

Vatandaşlarımızın artık yüksek katlı binalara ilgi göstermemeleri.

Belediyelerimiz yüksek kat projelerini onaylamamaları gerekmektedir. Deprem fay hattına yakın yerlere yapılacak projelerin onaylanması gerekmektedir. Bir daha böyle felaketleri Rabbim bizlere bir daha yaşatmaması dileğiyle tüm Malatya ya sevgiler saygılar sunuyorum

Bu süreci fırsat bilerek konutların satış değerini ve kira miktarını düşünen ev sahiplerinin vijdanlı olmaya davet ediyoruz, hiç bir emlakçı arkadaşlarız değerinden fazla istenilen konutların gerek satışı gerekse kiralamalarına aracılık yapmayacağını, emlakçı arkadaşçamızın aracılık yapacakları tüm satışlarda kanunen almaları gereken   komisyon oranlılarında indirim yapma kararı alınmıştır örneğin konut alacak müşterimiz  deprem zede olup  evinin yıkıldığını mağdur olduğunu  belgeler ise emlakçı komisyon istemeyecektir konut  kiralamalarında ise kanunen alınması gereken bir ay kira karşılığı emlakçı komisyonun 1/3 ni alınacaktır

Vatandaşlarımızın aracılık hizmetlerini emlakçı odasına kayıtlı üyelerimiz ile yapsınlar, mağdur olmak istemeyen sağlıklı konut almayı düşünen vatandaşlarımız yeri yurdu bulunan emlakçılar odasına kayıtlı olan emlakçılar ile irtibata geçsinler odamıza kaydı bulunmayan emlakçılara itibar etmesinler özellikleri yeri yordamı olmayan çantacı emlakçıları kayle almamalarını istihram ediyorum

HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN