Malatya'dan 'Şen Şakrak Kuklalar Ve Çocuk Kabaresi' Adlı Oyuna Bakanlık Desteği

508 özel tiyatro başvurusu arasında Mehmet Ali KARATAŞ 'Şen Şakrak Kuklalar ve Çocuk Kabaresi' adlı oyunu ile destek almaya hak kazandı.

PAYLAŞ
Malatya Birlik Gazetesi - MALATYA BİRLİK GAZETESİ

Kültür ve Turizm Bakanlığı, 2021-2022 sanat sezonunda 428 özel tiyatronun projesine 13 milyon 500 bin lira destek sağlayacak. Şimdiye kadar bir sezonda destek sağlanan en yüksek sayıda proje oldu.

Özel tiyatroların projelerine yapılan yardımlardan yararlanmak üzere 2021-2022 sanat sezonu için 508 özel tiyatronun başvurduğu bildirildi. 298 profesyonel, 109 çocuk oyunu ve 65 geleneksel kategoride olmak üzere bu zamana kadar en yüksek başvuru sayısı olan toplam 472 özel tiyatronun projesinin değerlendirmeye alındığı belirtildi. Başvuruların yüzde 90'ından fazlasına olumlu yanıt verilerek, bu alanda yeni bir rekor kırıldığı ifade edildi.

Yıllarını sahne sanatlarına veren ve geleneksel tiyatro alanında başarılı çalışmalara imza atan Malatyalı tiyatro sanatçısı Mehmet Ali Karataş Kültür ve Turizm Bakanlığının 2021-2022 sanat sezonu için geleneksel kategoride ‘Şen Şakrak Kuklalar ve Çocuk Kabaresi’ projesiyle destek almaya hak kazandı.

“30 YILDIR AKTİF TİYATRO YAPIYORUM HER SAHNE HEYECANIM İLK GÜNKÜ AŞKLA BAŞLIYOR”

Malatyalı tiyatro sanatçısı Mehmet Ali Karataş; “Geleneksel tiyatro alanında genelde çocuklara yönelik oyunlarla sahnelerde gösteri yapıyorum.  Çocuklar canlandırdığım karakterlerle beni özdeşleştirdi. Sahne aldığınız oyunlarda salondaki seyirci ile kurduğunuz iletişim çok önemli. Her oyunda farklı seyirci ile karşı karşıyasınız seyirciye göre farklılıklar yaşanabiliyor duygusu değişebiliyor. Onu yakaladığınızda amacına ulaşıyor. 30 yıldır tohum ekiyoruz bu meyvelerini illaki veriyor. Bir nesil oynadığımız oyunlarla büyüdü. Sokakta hiç tanımadığınız biri oyunda aklında kalan kendisini etkileyen bir cümle, bir kelime ile sesleniyor veya bir figür ile sizi selamlıyor. Bu duygu kelimelerle ifade edilemez.” dedi.

“DESTEK ÇORBADA TUZ MİSALİ ÖNEMLİ”

Karataş; “Bakanlığımızın yapmış olduğu çorbada tuzumuz olsun mantığı ile anlamlı bir destek. Bizler ihtiyaçlarımızı tiyatrodan karşılamak gibi bir imkâna sahip değiliz. Tiyatro dışında alternatif imkânlar ile yaşama tutunmaya ve mesleğimizi devam ettirmeye gayret ediyoruz. Bu konuda sağladığı büyük destek ve imkânlardan dolayı Malatya Büyükşehir Belediye Başkanımız Sayın Başkanımız Selahattin Gürkan’a ve Malatya Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İdaresi Genel Müdürümüz Sayın Memet Mert’e çok teşekkür ediyorum. Okullarımızda Su kullanımı ve tasarrufunun anlatıldığı, İpli Kukla Show'un olduğu, Keloğlan-Nasreddin Hoca- Barış Manço gibi kahramanların olduğu müzikli danslı çocuk kabaresi gösterileri gerçekleştiriyoruz.  

Böyle bir zaman diliminde bakanlığımızın verdiği bu destek çok anlamlı ve kıymetlidir. Sayın bakanımıza ve bakanlık çalışanlarımıza çok teşekkür ediyorum. Özel tiyatroların daha çok Türk oyun yazarlarına ait eserleri tercih etmesi Türk tiyatrosunun gelişmesine katkı sağlıyor.” dedi.         

HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN