Hayata Değer Kat Projesi Tamamlandı

İçişleri Bakanlığı Sivil Toplumla İlişkiler Genel Müdürlüğü tarafından  PRODES kapsamında finanse edilen, Değerli Hayatlar Eğitim  Derneği-DEHADER tarafından yürütülen ve birçok kamu kurumu tarafından desteklenen 'Hayata Değer Kat'  projesinin  kapanış toplantısı yapıldı.

PAYLAŞ
Malatya Birlik Gazetesi - MALATYA BİRLİK GAZETESİ

Malatya Kongre ve Kültür Merkezinde yapılan toplantıya Malatya Vali Yardımcısı Kenan Eskin, Yazıhan Kaymakamı Kutsal Baytak, Kültür ve Turizm İl Müdürü Çetin Şişman, Sivil Toplumla İlişkiler İl Müdürü Haluk Teber,  Malatya Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Daire Başkanı Murat Kılınç, İl Emniyet Müdürlüğü Yetkilileri, Battalgazi Belediye Başkan Yardımcısı İsmet Sarıgül, Yeşilyurt Belediye Başkan Vekili Battal Tuncal, Battalgazi Belediye Başkanı Osman Güder’in eşi Yıldız Güder, Yeşilyurt Ak Parti Kadın Kolları Başkanı Esin Tanrıverdi, Damızlık Koyun Keçi Yetiştiricileri Birlik Başkanı İhsan Akın, Malatya Muhtarlar Derneği Başkanı Şahin Demirci, Malatya YADER başkanı Mehmet Çolak, Toplumsal Uyuşturucu ile Mücadele Eğitim Federasyonu Bölge Başkanı Serdar Özata, Malatya Aile Platformu Başkanı Nazife Karagöz, Platform başkan yardımcısı Cahide Yağız MİSA Uluslararası Öğrenci Derneği temsilcileri,  basın mensupları, öğretmenler, öğrenciler ve  DEHADER üyeleri katıldı.

Kapanış programı kapsamında kokteyl ve fotoğraf sergisi açılışı gerçekleştirildi. Daha sonra projenin tanıtım filmi izlendikten sonra, tanıtım sunumu yapıldı. Proje gönüllüsü Hümeyra Oruç tarafından proje kapsamında yapılan faaliyetler hakkında katılımcılara bilgi verildi. Sunumun ardından DEHADER Yönetim Kurulu Başkanı Mine İpek DEHADER’in nasıl ve ne amaçla  kurulduğunu, dernek olarak ne tür faaliyetler yürüttüklerini anlattı. Mine İpek duygu ve düşüncelerini şu şekilde ifade etti:

“Her şey sevgi ile başladı… Bir insanım, bir kadın, bir anne, bir öğretmen… Babamın biricik kızı, annemin nazlı yavrusu, çocuklarımın kahraman annesi, öğrencilerimin eğitim feneri… Hayatım boyunca birçok sıfat aldım ancak en çok öğretmen olmayı sevdim çünkü bu unvanı kendi irademle büyük bir mücadele ile kazandım. Bu unvanın şerifini taşımak için; her koşulda ve her ortamda memleketimin evlatları için çalışmak, gençliğimizi erdem, ahlak, fazilet, karakter gibi kavramlarla donatmak, milli ve manevi değerlerin yaşatılmasına ortam ve imkan sunmak her zaman asli amaçlarım arasında yer almıştır. Her zaman sahada yaşanan durumlara gözümde, gönlümde açık olmuştur. İşte DEHADER böyle bir ortamda oluşmuştur.

Memleketimizin farklı ortamlarında değişik dezavantajlar yaşayan çocuklarımıza, hak ettikleri eğitim ortamı ve imkânı sunma gayreti ile yola çıktık. Bu iyilik hareketi çevremdeki diğer insanların da çabaları ile giderek büyüdü. Bazen evinden dışarı çıkamayan bir annenin yardımcısı olduk, bazen imkânsızlıklar içinde eğitimine devam eden bir yavrumuzun hayallerine ortak olduk. Kime dokunduysak dokunalım herkesin gözünde mutluluk olduk.

DEHADER, gönüllü bir eğitim hareketidir. Merkezinde sadece insan vardır. Dili, dini, rengi, ırkı, mezhebi her ne olursa olsun; yaşı, cinsiyeti, yerleşim yeri her ne olursa olsun sadece insan… Bir yıl gibi kısa bir sürede düzenlediğimiz eğitimlerle öğrencilerimizi ve velilerimizi destekledik. Bazen spor ile bütünleştirdiğimiz öğrencilerimizin sevincine ortak olduk, bazen il içi ya da dışı düzenlediğimiz gezilerle öğrencilerimizin gelişimine şahit olduk. Gençlerimizi farklı mekânlarda fotoğrafçılıkla tanıştırdık, teknoloji okuryazarlığı eğitimleri ile dijital çağa ayak uydurmalarına katkı sağladık. Güldük, eğlendik, gezdik, beslendik, en önemlisi birleştik.

 Farklı zorluklar karşısında yılmayan, engellere rağmen giderek büyüyen bir sevda ile çalışmaya üretmeye devam edeceğiz. Aldığımız sorumluluğu hakkı ile yerine getirmenin mutluluğu ile hazırladığımız bu kitapçıkla, sizleri bir yıllık serüvenimize ortak ediyoruz. Sevgimizi, sevincimizi, umudumuzu, heyecanımızı sığdıramadık sadece yürüttüğümüz “Hayata değer kat” projesinin faaliyetlerine ilişkin bilgiler sunduk.  Desteklerinizle daha iyisini yapacağımıza da inancım tamdır. Bu hareketin fikir aşamasından uygulama aşamasına, eğitimlerinden projenin sonuç faaliyetine kadar tüm sürecine emek veren, desteklerini bizden esirgemeyen, her zaman saygı ve şükranla hatırlayacağımız Sayın Valimize, farklı bakanlıklarımızın il müdürlerine, Sivil toplum kuruluşu başkanlarımıza dernek üyelerimize,  mahalle muhtarlarımıza ve eğitimci arkadaşlarımıza teşekkürlerimi sunuyorum.

Nitelikli ahlâklı bireylerin yetişeceği geleceğimizde, farklı başarı hikâyeleri ile tekrar karşımıza çıkmak dileğiyle…

DEHADER Yönetim Kurulu Başkanı Mine İpek’in konuşmalarının ardından Sivil Toplumla İlişkiler İl Müdürü Haluk Teber ve Malatya Vali Yardımcısı Kenan Eskin de proje hakkında ve sivil toplum kuruluşları ile ilgili konuşma yaptılar. Konuşmaların ardından projede emeği geçenlere plaket takdim edildi. Toplu fotoğrafın ardından program tamamlandı.

HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN