Fidancılar Ve Peyzajcılar Sitesi Yönetiminden Başkan Gürkan'a Ziyareti

Fidancılar Sitesinin Yapılmasıyla Birlikte Türkiye'de Fidan Üretiminde 4. Sıraya Yükseldik.

PAYLAŞ
Malatya Birlik Gazetesi - MALATYA BİRLİK GAZETESİ

Fidancılar ve Peyzajcılar Sitesi Kooperatif Başkanı Abuzer Yumrutepe ve yönetim kurulu üyeleri, Malatya Büyükşehir Belediye Başkanı Selahattin Gürkan’a teşekkür ziyaretinde bulundular.

Yumrutepe: Malatya fidan üretiminde Türkiye’de 4. Sıraya yükselmiştir

Fidancılar Sitesinin yapımından dolayı Malatya Büyükşehir Belediye Başkanı Selahattin Gürkan’a teşekkür eden Fidancılar ve Peyzajcılar Sitesi Kooperatif Başkanı Abuzer Yumrutepe, “Malatya’ya yakışanı biz yaptık. Sitemizde gereken çalışmalar yapıldı ve bir eksik bırakılmadı ama bunun en büyük adımını bizim için Selahattin Gürkan başkanımız attı. Biz özellikle başkanımıza teşekkür ediyoruz. Ne sorunumuz olursa olsun söylediğimiz zaman hemen çözülüyor. Şuan Malatya’da fidancılarımız sitemizin kurulmasıyla da Türkiye’de fidan üretiminde 4’üncü sırayı almıştır. Daha önceki dönemlerde 16’ncı sıradaydık. Fidancılar sitemizin yapılmasıyla birlikte fidancılarımız arasında bir rekabet başladı ve buda kaliteyi yakalattı ve bunun sonucunda da üretim anlamında sıralamamız yukarılara çıktı. Buda Malatya için güzel bir şeydir. Bizim bir sıkıntımız bir derdimiz yok teşekkür etmek için başkanımızı ziyaret ettik” dedi.

Kılıç: Kayısıya sahip çıkan Başkanımız Selahattin Gürkan’a teşekkür ediyoruz

Fidancılar ve Peyzajcılar Sitesi Kooperatifi Yönetim Kurulu Üyesi Kasım Kılıç ise, “Özellikle kayısıya sahip çıktığı için başkanımıza teşekkür ediyoruz. Başkanımız Şire pazarını, fidancılar sitemizi, lisanslı depoyu öyle bir konuma koydu ki AB standartlarının çok daha üstünde oldu. Ben özellikle bunun için teşekkür ediyorum. Malatya kayısısına başkanımız gerçekten sahip çıktı. Biz, fidancılar olarak çekirdekten gelmeyiz. Biz fidanları ekip çiftçimize sunuyoruz başkanımız daha ötesine bunu taşıdı” şeklinde konuştu.

Turhan: Kurumsallaşmayla birlikte yurt dışına fidan üretimi yapacağız

Fidancılar olarak Malatya’da kurumsallaşmaya doğru gidildiğini söyleyen Türkiye Fidan Üreticileri Birliği Yönetim Kurulu Üyesi Mustafa Turhan’da, “Fidancılar sitesinin kurulmasıyla beraber kurumsallaşmanın temellerini atmaya başladık. Sitemizin kurulmasıyla birlikte Türkiye’de fidan üretiminde artık ilk 5 içerisindeyiz. Malatya’da Türkiye Fidancılar Birliğine üye olan 50 fidancımız var. Bu ciddi bir rakam ve ciddi rakamlarda fidan üretimi yapıyoruz. Bu fidan üretiminin %70’i kayısı. Malatya’nın yöresel kayısılarını üretiyoruz.  Onun dışında %30’da Türkiye’de üretilen fidanları üretiyoruz. Bademinden, elmasından, armudundan kestanesine kadar her türlü fidan üretimini şu an Malatya’da gerçekleştiriyoruz. Standartların üzerinde bir fidan yetiştiriyoruz, çünkü Malatya’nın bir özelliği var korunmuş bölge. Malatya Türkiye’de üç tane ilden bir tanesi. Şanlıurfa, Elazığ ve Malatya şarka virüsünden korunmuş üç il. Biz sağlıklı sertifikalı fidan üretimi yapıyoruz. İnşallah bu kurumsallaşmayla beraber artık yurt dışına fidan üretimi yapacağız, ihracat yapacağız” ifadelerini kullandı.

Gürkan: Fidancılar bizim olmazsa olmaz paydaşlarımızdan bir tanesidir

Fidancılar ve Peyzajcılar Sitesi Kooperatif Başkanı ve yönetimini ağırlamaktan dolayı mutlu olduğunu ifade eden Malatya Büyükşehir Belediye Başkanı Selahattin Gürkan, “Bizler şehrimizi yönetirken katılımcı belediyecilik temel ilkesi içerisinde şehrimizin sorunlarını, problemlerini masaya yatırırken o problemlerin belirlenmesinde ve çözüm önerileriyle ilgili oluşumda muhakkak yerel anlamdaki paydaşlarımızın problemlerin çözümüne katkıda bulunmaları için fikirlerini alırız. Bu anlamda da Malatya’da fidancılarımız hakikaten farklı yerlerde çok izbe mekânlarda kendilerini rahatsız eden ve rahatsız edilen bir konumdan kurtarılmak için onlara yakışır bir fidancılar sitesi yapılması gerektiğini gördük. Çünkü bir taraftan vatandaş onları şikâyet ediyor bir taraftan da onlar vatandaşları rahatsız ettikleri düşüncesi içerisinde rahatsızlık yaşıyorlardı. Dolayısıyla hem onların çalışma mekânlarının insanlara uygun fiziki bir yapıya ulaşması noktasında hem de kimseyi rahatsız etmemeleri noktasında yeni bir düzenleme yapılması gerekiyordu. Bu nedenle fidancı ve peyzajcı esnaflarımızın kendi ticaretlerini en güzel şekilde yapmaları için ilgili arkadaşlarımıza gerekli talimatları vermiştik. Arkadaşlarımız da çok kısa süre içerisinde yoğun bir çalışma örneği gösterdiler. Türkiye’de hiçbir yerde olmayan fidancılar sitesi bugün Malatya’mızda görülmüş. İnşallah önümüzdeki yılda Malatya’da dünya kayısı ticaret merkezini de açacağız. Daha sonrasında sanayi sitelerini de açacağız. Yani Malatya artık kendi kabuğuna sığmayacak mazisine layık istikbale hazırlanacak. Ben gösterdikleri incelik için kooperatif başkanımıza ve yönetim kurulundaki arkadaşlara teşekkür ediyorum. Neticede marifet iltifata tabidir, müşterisi olmayan mal zayidir derler. Tabi yapılan işlerin takdir edilmesi yapan kişiye aynı zamanda teşvik amacına matuftur. Fidancılar sitemizle her zaman onur duyduk duymaya da devam edeceğiz. Fidancılarımız bizim olmazsa olmaz paydaşlarımızdan bir tanesidir” diye konuştu.

HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN