Erdoğan, Malatya'ya 21 yılda 79 Milyar TL'lik Kamu Yatırımı Yaptık

PAYLAŞ
Malatya Birlik Gazetesi - MALATYA BİRLİK GAZETESİ

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Malatya ziyaretinde yaptığı konuşmasında Malatya'ya 21 yılda 79 milyar TL'lik kamu yatırımı yapıldığını söyledi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Cumhur İttifakı üyeleri ile birlikte Malatya Büyükşehir Belediyesi önünde gerçekleştirilen Malatya’da deprem konutlarının temel atma töreni, 1442 konut, 250 köy evi ve 47 dükkanın anahtar teslim törenine katıldı.


Coşkulu kalabalığa seslenen Cumhurbaşkanı Erdoğan, 21 yılık Ak Parti Hükumetlerinde Malatya'ya 79 milyar TL'lik kamu yatırımı yapıldığını söyledi. 

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın konuşmasından kesitler.

Biz Malatya’ya çok eser ve hizmet kazandırdık. Hükumetlerimiz döneminde Malatya’ya güncel rakamlara 79 milyar TL tutarında kamu yatırımı yaptık.

Eğitimde 5 bin 689 adet yeni derslik inşa ettik.

Şehrimize ikinci bir Devlet Üniversitesi olarak Turgut Özal Üniversitesini açtık.

Gençlik ve Spor ’da 12 bin 160 kişi kapasiteli Yüksek Öğrenim Yurt Binaları kazandırdık.

Bir Stadyum ile çeşitli branşlarda toplam 56 adet spor tesisi inşa ettik.

Sosyal Yardımlarda Malatyalı ihtiyaç sahibi vatandaşlarımıza toplam 5,5 milyar TL tutarında kaynak aktardık.

Sağlıkta: 16’sı Hastanelerden oluşan toplam 70 sağlık tesisi yaptık.

Ulaştırmada; 36 kilometreden devraldığımız Malatya’daki bölünmüş yol uzunluğunu toplamda 464 kilometreye ulaştırdık. Halen devam eden yol projelerimizi inşallah kısa sürede tamamlıyoruz.

Tarım ve Ormanda:  Malatya’ya 14 Baraj, 1 Gölet, 14  Sulama Tesisi, 1 yeraltı depolama tesisi, 49 taşkın koruma tesisi ve 10 adet hidroelektrik santrali inşa ettik. 7 barajın da yapımı sürüyor.  Son 20 yılda inşa ettiğimiz sulama projeleriyle 421 bin dekar zirai araziyi sulamaya açtık. İnşası süren 10 sulama tesisimiz ile 233 bin dekar araziyi daha sulayacağız. Malatyalı çiftçilerimize toplam 2 milyar TL tutarında tarımsal destek verdik.

Sanayi ve Teknolojide: 1 Teknopark, 4 Araştırma Geliştirme Merkezi, 1 Tasarım Merkezi kurduk. Malatyalı iş insanlarımıza toplam 3 milyar TL tutarında prim teşviki verdik.

Enerjide: 191 bin doğalgaz abonesi olan Malatya ve 8 ilçesine doğalgaz arzı sağladık. Önümüzdeki dönemde Arapgir, Arguvan, Doğanyol, Kale ve Pütürge’ye doğalgaz arzı sağlamayı planlıyoruz. Aslında bu liste çok uzun. Sizlere ben bunları anlatırken açana bu Bay Bay Kemal ne yaptı. Bunun yaptığı bir şey var mı?

HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN