Er ve Geçit, MESOB Başkanı Keskin ve Oda Başkanlarını ziyaret Etti

PAYLAŞ
Malatya Birlik Gazetesi - MALATYA BİRLİK GAZETESİ

AK Parti  Malatya Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Sami Er ve AK Parti Yeşilyurt Belediye Başkan Adayı Prof. Dr. İlhan Geçit ve partili yöneticiler Malatya Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği (MESOB) Başkanı Şevket Keskin ve Esnaf Odası Başkanları ile bir araya geldiler.


AK Parti  Malatya Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Sami Er, “Malatya Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği, bence Malatya’nın kalbi. Her sektörün temsilcileri burada. Özellikle Akpınar’da işyerlerimizin inşası devam ediyor. Gelmeden önce ilk ilgilendiğimim projesi burası. Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakan Yardımcımız Vedat Görgen bey ile ilk konuştuğumuz konu Akpınar bölgesindeki işyerlerinin yapımı konusudur. Bu konuda özellikle Emlak Konut Yönetimi il ede görüştüm. İnşallah temel hedefimiz, en son insanımızın kalıcı konutuna ve işyerlerine erişmesidir. En büyük gayretimiz bu olacak ve bu konunun takipçisiyiz.” İfadelerini kaydetti. 

AK Parti Yeşilyurt Belediye Başkan Adayı Prof. Dr. İlhan Geçit, “Esnaf ve Sanatkarlar, şehirlerin temel yapı taşlarıdır. Bizler inşallah yönetime geldiğimizde mutlaka odalarımızla koordineli bir çalışma yapacağız. Bundan yana bir kaygınız olmasın. Oda başkanlarımızın büyük çoğunluğunu bire bir tanıyorum. Malatya Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanımız Şevket Keskin, bizim görüşüne kıymet verdiğimiz bir insan. O her zaman Malatya’da doğru sözü söylemiştir. Söylerken de hiçbir hesap kitap çıkar içerisinde olmamıştır.  Oda başkanlarımızda çalışma arkadaşları olarak inanıyorum ki her zaman doğru sözü söylüyorsunuz, buna da tanıklık ediyoruz. Esnaflık geleneği toplumumuzda çok önemli bir gelenek. Ahilik geleneğini önemsiyoruz. Bundan sonraki yönetim anlayışımızda Ahilik geleneğinin temsilcileri ile mutlaka istişare içinde olacağız. Belediyeciliğimizin temel bakışı insan ve toplum odaklı olacak. Ondan yana bir kuşkunuz olmasın. Esnaflarımızın problemleri var.  Bunların önemli bir kısmını Selahattin Gürkan başkanımız ve ilçe belediye başkanlarımız çözdü. Bunu da sahada görüyoruz. Bundan dolayı da onlara teşekkür ediyoruz. Sahada gezerken bunu gördüm. Özellikle Büyükşehrin yanındaki çarşıya hayran kaldım. Bundan dolayı da Selahattin Gürkan Başkanımıza teşekkür ediyorum. Malatya Büyükşehir Belediye Başkan Adayımız Sami Er başkanımız çıtası yüksek bir başkan adayımız. Daha hızlı bir organizasyon yapacağına ve kaldırımlarda kurulu olan dükkanlarda en azında kalıcı işyerleri yapılana kadar, mutlaka alt yapısı olan, akarı olan, bir takım sıkıntıları giderilmiş alanlar için çalışmalar yapacağız. Şunu söylemek istiyorum, bize güvenin. Bizde sizler gibi halkın içinden gelen insanlarız. İyi şeyler yapacağız. Biraz zaman ve sabır istiyoruz.  Bizleri mutlaka denetleyin. Bunu gönülden istiyorum.” İfadelerini kaydetti.

Malatya Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği (MESOB) Başkanı Şevket Keskin, “Belediye başkan adayları Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın takdirleri ile oldu. Malatya Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Sayın Sami Er’den büyük bir beklenti var. Tüm belediye başkan adaylarımızdan Malatya’yı metre metre, kare kare gezerek, Malatya’yı iyi takip etmelerini ve ticareti hızlı bir şekilde ayağa kaldırmalarını istiyoruz.  Ticaret olmadan hayat olmaz, ticaret olmadan Malatya’yı ayağa kaldırmak mümkün olmaz. İlhan Geçit beyinde dediği gibi, Selahattin Gürkan gerçekten esnaf çok büyük destek verdi, hizmetleri var. Bu bir bayrak değişimidir. Selahattin Gürkan başkanımızın, Sami Er, İlhan Geçit ve diğer adaylarla istişare içinde olacağına yürekten inanıyorum. İrtibatı koparmayalım. Birlik ve beraberlik içinde Malatya’yı ortak akılla ayağa kaldırmanın mücadelesini vermemiz lazım. Malatya yıkık bir şehir değil, tamamen çökmüş bir şehir. Küçük Sanayi Sitesinde 6 işyerimiz çöktü, gündüz olsaydı belki can kaybı olurdu. Bu nedenle Altay Kışlasındaki sanayi sitesi hızlandırılmalı. Küçük Sanayi Sitesinde 2 binin üzerinde ağır hasarlı işyeri var. Küçük Sanayi sitesinde sizlerin de katılacağı bir toplantı yapalım. Esnafımız burada yerinde dönüşüm talep ediyor. Şu anda her türlü alt yapısı olan sanayi sitemizde eğer kargası belediye yada TOKİ tarafından yapılırsa diğer ince işçiliğini esnafımız üstlenir. Biz, Reisimize, Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’a söz verdik, sonuna kadar devam edeceğiz. Benim mizacımdır, yanlış yapıldığı yerde ‘Burası yanlıştır’ diyerek karşı mücadele veririm, yaptığınız yerde de sizi her zaman takdir ederim. Sizlerle çalışıp, Malatya’mızı birlikte ayağa kaldırmak da boynumuzun borcudur. Esnaf camianın büyükşehir ve merkez ilçe belediye başkan adalarımızdan beklentisi çok büyük.”
-“Malatya’yı çok iyi bilen bir kardeşinizim”

AK Parti Malatya Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Sami Er ise ziyarette ayrıca şu ifadeleri kullandı;

-“Ben 1963 Arapgir doğumluyum. İlkokul ve Ortaokulu Arapgir ilçesinde okudum. Liseyi, Malatya Tura Emeksiz, yani Malatya Lisesinde okudum. İnönü Stadının karşısında 3.5 yıl bakkallık yaptım. Aynı zamanda çiftçi bir ailenin çocuğuyum. Yıldız Teknik Üniversitesi Makine Mühendisliği’ni bitirdim. Özel sektörde çalıştım, kendime ait işler yaptım. 1993 yılında belediyecilik hayatım başladı Fatih Belediyesinde. Belediyenin her kademesinde görev yaptım. Daha sonra Fatih Belediyesinde başkan yardımcılığı, akabinde Malatya’da İl Özel İdaresi Genel Sekreterliği yaptım. Üsküdar Belediye Başkan Yardımcılığı, ardından TOKİ’de Başkan Yardımcılığı yaptım. Fatih Belediyesi’nde tekrar başkan yardımcısı olarak görev aldım ve şu anda buradayım. Malatya’da İl Özel İdaresi Genel Sekreterliği dönemim vardır. O dönem dolu bir dönem geçirdik. Malatya’yı çok iyi bilen bir kardeşinizim. Malatya’da gitmediğim yer kalmadı. Şehir merkezini de biliyorum, çünkü İl Özel İdaresi Genel Sekreterliğinin görevlerinden biriside ilin inşaat ihalelerinde yapıldığı bir birimdi. Yerel yönetimleri çok iyi bilen bir kardeşinizim. Allah bize bu görevleri nasip etti, bizde bu görevlerde bulunduk. TOKİ işin zirvesi oldu. TOKİ Başkan Yardımcılığı ve aynı zamanda şu anda Malatya Çarşı inşaatını yapan Emlak Konutun da Yönetim Kurulu Üyesiydim. O zaman şu anda İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Adayımız Sayın Murat Kurum o dönem Emlak Konut Genel Müdürüydü. 

-“Cumhurbaşkanımızın bu emri üzerine şuanda buradayız”

-Benim bir aday adaylığım söz konusu değildi. Konuşuluyordu, Malatya halkı konuşuyordu. Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan, sizi tanıdığı için bizi uygun gördü ve  adaylığı bize tevdi etti. Açıklamadan bir gün önce beni aradılar ve tebliğ ettiler. Birikimlerimizi Sayın Cumhurbaşkanımız bildiği için, “Git, Malatyalılar beni sever, bende Malatyalıları severim. Git, Malatyalılar sana sahip çıkar. Sende Malatyalılara sahip çık’ dedi. Cumhurbaşkanımızın bu emri üzerine şuanda buradayız. 

-“‘Malatya’nın acil ihtiyaçları veya vatandaşın acil talebi nedir?’ cevabı için bir çalışma yaptırdım”
-Biraz dersimize çalışarak hareket ediyoruz. Buraya gelirken, ‘Malatya’nın acil ihtiyaçları veya vatandaşın acil talebi nedir?’ cevabı için bir çalışma yaptırdım. Birinci öncelik şu çıktı; deprem sonrası hizmet. Bir deprem var, yıkım var. Bizim çarşımız çöktü. Çarşı çökünce hayat çöküyor. Bu başka yerlerde bu olmadı. Bunu söylüyoruz. Temel hedefimiz insanların önce kalıcı konutlarına ulaşması. En son inşamınız kalıcı konutuna ulaşana kadar, esnafımız kalıcı işyerine erişinceye kadar bize dinlenmek haramdır, bana ve ekibime dinlenmek haramdır.  Bunu çalışıyoruz. 

-“Adalet ölçüsünü elden bırakmayacağız”

-Bir taraftan da hayat devam ediyor.  Kalıcı işyerlerine ulaşıncaya kadar insanların bir yaşamı var, deprem sonrası hizmet diyor. Nedir bu deprem sonrası hizmet? Nedir bu deprem sonrası hizmet aydınlatmadır telekomünikasyondur, temizliktir, içme suyudur, ulaşım bunlar çıkan sonuçlar gerçekten böyle bir şeydir. Bir de ikincisi şu çıkıyor değerli dostlar, adalet. ‘Adaletli olun’ diyor bize. Bizde şöyle diyoruz; depremde enkaz altında enkaz varken ‘Ya şu şunun adamı, ya bu bunun adamı’ diyor muyuz. Bir cana nasıl ulaşabilirsek kim olursa olsun. ‘Bir an önce can kurtaralım’ diyoruz. Yani şunu her zaman kullanıyorum, mazlumun dini dili ırkı meşrebi sorulmaz. İhtiyaç sahibinin de dini dili ırkı meşrebi sorulmaz. Dolayısıyla ihtiyaç sahibi kimse ihtiyaç ona adil bir şekilde gitmeli. Ben diyorum ki temsilde de adalet, hizmette de adalet her türlü şeyde adalet. Adaletin olmadığı yerde hiçbir beklenti olamaz. Adalet olmayınca ekonomik kalkınma da olmuyor, eğitimde olmaz,  hiçbir şey olmaz. Onun için biz bu adalet ölçüsünü elden bırakmayacağız. 

-“ Ben hiç kimsenin adamı değilim. Ben sadece Sayın Cumhurbaşkanımızın adayıyım, adamıyım,  bir de Malatya’nın adamıyım”

-Battalgazi ve Yeşilyurt Belediye Başkanları ile de görüştüm. Bir uyum içinde hareket etmemiz gerektiğini, bir kopukluk, asla Malatya bunu götürmez. Halen sıkıntılar var, imar ile ilgili sıkıntılar, proje tasdikleri ile ilgili sıkıntılar. Biz birlikte hareket ederek senkronize bir şekilde çalışarak, bu işlerin üzerinden geleceğiz. Adalet ölçüsünü de insanlar, bir eleman alınıyor bir yere, benim adamım senin adamın olduğu zaman burada her şey kopar. Ben hiç kimsenin adamı değilim. Ben sadece Sayın Cumhurbaşkanımızın adayıyım, adamıyım bir de Malatya’nın adamıyım. Benim idare anlamında yönetim tarzımda bile benim akrabalarım yok arkadaşlar. Var olmaz mı, hepimizin burada akrabaları var, Malatya’da yaşıyoruz. İdarede yönetimde benim akrabam yok, yakınım yok.  Benim için Malatyalılar vardır. Bu adalet ölçüsünü elden bırakmadan.

-“Özetle söylüyorum devr-i sabık bizim kitabımızda yok”

- Şunu da söyleyeyim; Malatya’yı Malatyalılarla yöneteceğiz. Kim bu Malatyalılar üniversiteler, 2 tane üniversitemiz var. Ticaret Odamız, Esnaf Odamız, diğer STK’larımız organize sanayimiz vesaire ve kısacası ortak akılla, Malatya’yı istişare ile yönetilecek. İlhan hocamda söyledi biz yönetirken elbette ki biz yönetirken bir takım aksaklıklar olur. Burada asla art niyet aramadan birbirimizin uyarılara açığız. Her zaman yapıcı eleştiri tabi ki birbirimizi dövecek halimiz yok. Bunu her zaman söylüyoruz.  Amaç burada üzüm yemek, bağcıyı dövmek değil. Biz tutup da özetle söylüyorum devr-i sabık bizim kitabımızda yok. Devr-i sabık şu şunu yaptı,  şu bunu yaptı. Herkes buraya hizmet yapmıştır. Selahattin Gürkan başkanımızdan tutun Ahmet Çakır başkanımız, Cemal Akın başkanımız Mehmet Yaşar Çerçi başkanımız, Ahmet Münir Erkal başkanımızdan herkes bir şeyler koyarak bugüne gelmiştir. Bu bir görev değişimi, geçmişte görev yapmış herkese teşekkürü bir borç biliyoruz. Biz bunun üzerine neler koyabiliriz. Bu bir görev değişimi hiçbir zaman geriye dönüp bu şöyle oldu  bu böyle oldudan ziyade biz önümüze bakacağız.  Asla dedikodulara her zaman kulağımız kapalı, doğru bildiğimiz yapmamız gereken şeyleri Allah’ın izniyle yapacağız. Bunun içinde buradayız.  

-“İletişim alanını kullanarak Malatya’mız için en iyi şeyleri yapmaya çalışacağız”

-Geçen günde Kışla caddesini 15 dakikada iner 15 dakikada çıkarız, dedim. Tam 2.5 saatte çıkabildim. İnsanlar burnundan soluyor, haklılar. Orada bir proje var. Oorada diyor ki adam masraf etmiş dünyanın masrafını etmiş, şimdi bana sitemler falan. Dedim ‘Doğru söylüyorsun önceden başlanır arkadan başlar burası sona bırakılır.’  Hemen aradım,  TOKİ benim ailem. TOKİ Başkanımızı aradım ve buraya gelmenizi istedim. Beraber başkan yardımcısıydık. Eski başkanımızda geldi buraya, Fatih başkanımız. O serzenişlerin olduğu yere götürdüm. Malatya’da ışıkları yanan tek cadde. Burayı en sona bırakmamız lazım. TOKİ başkanımızda o açıklamayı yapınca insanlar rahatladı. İnşallah bu iletişim alanını kullanarak Malatya’mız için en iyi şeyleri yapmaya çalışacağız. 

-“Malatya’yı bir bütüncül bir yaklaşımla ele alıyoruz. En iyi mimarlarla şu an çalışıyoruz”

Malatya’yı bir bütüncül bir yaklaşımla ele alıyoruz. En iyi mimarlarla şu an çalışıyoruz. Mevcut projeleri, ihale edilen projeler üzerinde çalışmalarımız var. Neler yapabiliriz, revizyon yapabilir miyiz yani özetle Allah’ın izniyle temel hedef; bizim çarşımız çökmüş, çarşımızın ayağa kalkması lazım, esnaflarımızı biran önce yerlerine kavuşması lazım. Bunu için çabamız var. El birliğiyle Malatya’yı Malatyalılarla birlikten küllerimizden bir an önce yeniden doğalım. Göç etmek isteyenlerin göçüne engel olalım, göç edenleri de tekrar Malatya’ya nasıl getirebiliriz bunun çalışmasını yapıyoruz.

HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN