Enflasyonun Değil Memurun, Emeklinin Belini Kırdılar

CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba' 'Enflasyonun Değil Memurun, Emeklinin Belini Kırdılar''.

PAYLAŞ

Tüik Adım Adım Tüm Ücretleri Asgari Ücret Seviyesine Çekmekte Kararlı

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Malatya Milletvekili Veli Ağbaba yılsonu enflasyon verilerini değerlendirdi. Ağbaba “Enflasyonun değil memurun ve emeklinin belini kırdılar. TÜİK adım adım tüm ücretleri asgari ücret seviyesine çekmekte kararlı’’ dedi.

TÜİK’in makyajlı verilerine baz etkisi de eklenince 2023 yılının ilk 6 ayı için memura ve emekliye verilecek zam farkı yüzde 16,4 oldu. Yıllık enflasyon yüzde 64,27’ye gerilerken aylık enflasyondaki artış ise sadece yüzde 1,18 ile sınırlı kaldı.

2015 yılında ortalama memur aylığı asgari ücretin 2,4 katı iken 2023 yılı için ortalama memur aylığı yüzde 16,4’lük zam ile asgari ücretin 1,28 katına geriledi. TÜİK,  tüm ücretleri asgari ücret seviyesine çekmektedir.

İktidar yetkilileri memura ve emeklilere daha önce resmi enflasyon üzerinde zam verileceğini açıklamıştı. Şuan resmi zam oranı yüzde 16,4. İktidar yetkilileri muhtemeldir ki birkaç puan ek zam verip memurlarımıza ve emeklilerimize resmi enflasyonun üzerinde zam verdik açıklaması yapacaktır. Yıl boyunca enflasyonun altında ezilen memur ve emeklilerimize verilecek birkaç puanlık ek zam, memur ve emeklilerimizin sofradaki kaybını telafi etmeyecektir.

İktidara çağrımız; memur ve emeklilerimize bir kaç puanlık ek zam sefaleti değil asgari ücret artışı kadar zam verilmelidir. Memur ve emeklilerimizin sofrasındaki kayıplar ancak ve ancak bu şekilde telafi edilir.

HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN