DABAF ve MALATYA YADER 'den Ankara Çıkarması

PAYLAŞ
Malatya Birlik Gazetesi - MALATYA BİRLİK GAZETESİ

Ankara'da alternatif bakım süreci ve çocuk hizmetleri çalışmaları
Anadolu Büyük Aile Federasyonu (DABAF) ve Malatya YADER, alternatif bakım süreci ve çocuk hizmetleri çalışmaları kapsamında Ankara'da çeşitli ziyaretlerde bulundu.
DABAF Genel Başkanı Mehmet ÇOLAK başkanlığındaki heyet, Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, UNICEF, Türkiye İnsan Hakları Kurumu (TİHEK) ve Kamu Denetçiliği Kurumu'nu (KDK) ziyaret etti.
Heyette, Malatya YADER Yönetim Kurulu Üyesi Ahmet ÖZERHAN, Yönetim Kurulu Üyesi Halise Can, Hayat Sende Derneği Genel Koordinatörü Rumeysa BOZDEMİR ve Ankara Yurt-Ay Der Başkanı Bekir ARSLAN da yer aldı.
Heyet, Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı'nda Bakan Yardımcısı Dr. Sevim Sayım Madak, Çocuk Hizmetleri Genel Müdürü Ayşegül Yıldırım Kara ve Yardımcısı Mustafa Bilir ile bir araya geldi.
Görüşmede, sivil toplum kuruluşlarının çalışmaları, devlet koruması altında yetişen çocuklarla ilgili önyargılar ve olumsuz etiketlemeler ile mücadele, çocuklara rol model ve iyi uygulama örnekleri, 18 yaşından sonrası için gençlerle dayanışma ve sosyal adaptasyon konuları ele alındı.
Heyet, daha sonra UNICEF, TİHEK ve KDK'yi ziyaret ederek, kurumların yetkilileriyle görüştü. Ziyaretlerde, çocukların bakım sürecinde bakım sonrasına hazırlanması ve izlenmesinin etkinliğinin arttırılması, çocuklarla ilgili çalışan personellere yönelik yeni bir personel kanunu yapılması, toplumsal ön yargılar ve ayrımcılıkla mücadele için iyi örneklerin ön plana çıkartılması ve desteklenmesi, çocuklarda eğitim oranlarının düşük olduğunu yükseköğrenime çeşitli yollarla teşvik edilmesi talep ve önerileri dile getirildi.
DABAF Genel Başkanı Çolak, ziyaretlerin son derece verimli geçtiğini belirterek, alternatif bakım süreci ve çocuk hizmetleri çalışmalarına katkı sağlamak için ellerinden geleni yapacaklarını söyledi.
Çolak, "Devlet koruması altında yetişen çocuklarımızın haklarını savunmak, onlara daha iyi bir gelecek sunmak için çalışıyoruz. Bu konuda bize destek veren tüm kurum ve kuruluşlara teşekkür ediyoruz. Anadolu Büyük Aile Federasyonu olarak, çocuklarımızın yanında olmaya devam edeceğiz." dedi.

HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN