Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Mehmet Özhaseki'den İlimize Ziyaret

PAYLAŞ
Malatya Birlik Gazetesi - MALATYA BİRLİK GAZETESİ

Vali Ersin Yazıcı, bir dizi temas ve incelemelerde bulunmak üzere ilimize gelen Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Mehmet Özhaseki’yi havalimanında karşıladı.    

Karşılamanın ardından Mövenpick Otelde Bakan Özhaseki Başkanlığında, İl Koordinasyon Kurulu Toplantısı gerçekleştirildi. Toplantıda çeşitli çevre konuları ele alındı.

Toplantı sonrası ilimizdeki ziyaretlerine; Bakırcılar Çarşısında incelemelerde bulunarak başlayan Bakan Özhaseki, Vali Ersin Yazıcı ile birlikte depremzede esnaflarla bir araya gelerek sorun ve taleplerini dinledi.

Esnaflarla sohbet eden Bakan daha sonra basın mensuplarıyla bir araya geldi. Basın açıklamasında depremin etkilediği illerde saha çalışmaları yaptıklarını ve yetkililerle görüştüklerini belirten Bakan Özhaseki “Afad'ın verdiği bilgilere göre Malatya'da 69 bin civarında konut hak sahipliği bulunmakta ve gelecek süreçte bu sayı 70 bine ulaşacaktır.  
Malatya'da başladığımız, ihale süreci ile devam eden konut sayımız 54 bin kadar oldu. Bunların yapımına en geç Mayıs ayında başlayarak bir yıl içerisinde her ay birkaç bini tamamlayarak   teslim etmiş olacağız. Geriye 11 bini köy evi olmak üzere 16 bin kadar kırsalda yapacağımız konut eksiğimiz kalmaktadır.  11 bin köy konutunun ihalesini çok kısa zamanda yaparak bir yıl içerisinde bitirmeyi hedefliyoruz. Ayrıca Bakırcılar Çarşısı ve çevresindeki bölgeye de binlerce fore kazık yerleştirerek, iş yerlerini bu kazıkların üstüne inşa ediyoruz. Çalışmalar sonrasında iş yerlerini esnaf arkadaşlarımıza teslim ettikten sonra ticaret orada başlamış olacaktır. Bir sene içerisinde esnafımız dükkanlarına gelip iş yerlerinde iş başı yaptıklarında çarşının merkezi ayağa kalkmış olacaktır." dedi.

Akabinde ilçe ziyaretleri gerçekleştiren Bakan Özhaseki ve Vali Yazıcı; ilk olarak Doğanşehir ilçesinde bulunan Polat Yolkoru köy evlerinin inşaat alanında, daha sonra Akçadağ’da yapımı devam eden ilçe merkez yerinde dönüşüm emlak konut inşaat alanında incelemelerde bulunup, yetkililerden çalışmaların son durumu hakkında bilgi aldı.
Doğanşehir ziyaretinde deprem bölgesinde binlerce konutun yapımının devam ettiğini ifade eden Bakan Özhaseki “Malatya depremde ağır hasar alan illerden biridir. Malatya ilinin yeniden ayağa kaldırılması için gece gündüz çalışmaktayız. Önümüzdeki ay itibarıyla il genelinde dağıtacağımız konutlar 75 bini bulacaktır. Diğer aylarda, her ay 10 bin-15 bin civarında konutu bitirip teslim edeceğiz. Doğanşehir ilçemizde de 6 bin 900 civarında hak sahibi belirlendi. Bunların neredeyse tamamının inşaatına başladık. İnşallah onları en kısa zamanda bitirip teslim edeceğiz. Sizler evlerinizde oturana kadar buradan gitmeyeceğiz.” dedi.
Ziyaretlerin ardından misafirperverliği nedeniyle Vali Ersin Yazıcı’ya teşekkür eden Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Mehmet Özhaseki, Malatya’da bulunmaktan dolayı mutluluk duyduğunu ifade etti. Yapılan inceleme ve değerlendirmeler sonrası Bakan Özhaseki, ilimizden ayrıldı.

HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN