Başkan Taşçı, Emeklilerimzin Yanındayız

HAK BİR Çalışan ve Emekliler Derneği Genel Başkanı Mustafa Taşçı, Bizler her zaman emekli kardeşlerimizin yanındayız.

PAYLAŞ
Malatya Birlik Gazetesi - MALATYA BİRLİK GAZETESİ

Genel Başkan Mustafa Taşçı'nın Açıklaması Şöyle.

Basınımızın  Değerli Mensupları,
Hükümetimiz bütçe görüşmelerini tamamladıktan sonra kamuoyundan gelen tepkilere karşı emekli maaşlarını  yetersizliği nedeniyle günün şartlarına uygun olarak güncellemeyi gündemine almış bulunmaktadır. 

Emeklileri kanunen temsil edenler  ve siyasi partiler, dernek, vakıf, sendika, kooperatif ve benzeri gönüllü kuruluşlar  görüşlerini dile getirmektedir.  Kimi kuruluşlar  asgari ücretten daha aşağı olmasın, çalışanlara yapılan zammın emeklilere de verilmesi, bazıları da enflasyon karşısında sabit emekli maaşı yerine ,esnek maaş verilmesini talep etmektedir.

Sosyal Güvenlik kurumu Başkanlığında emeklileri temsil eden tek yetkili gönüllü kuruluş “Türkiye Emekliler Derneği”dir. Bu dernek sadece işçi emeklilerini temsil etmektedir. Memurları da “Memur-Sen Konfederasyonu” temsil etmektedir.
Ancak; Esnaf ve Sanatkarları, işveren olduğu halde ,  kendi isteğiyle sigortalı olup emekli olanları, yurtdışında çalışıp ülkemizde emekli olanları, bankalar, barolar, sandıklar, kooperatifler benzeri örgütlü olmayan emeklileri temsil eden bir gönüllü kuruluş bulunmadığı için ,  HAK-BİR  ÇALIŞAN VE EMEKLİLER  DERNEĞİ olarak  “Çalışan-Bütün Emeklileri” temsil etmek üzere kurulduk.

 Derneğimize  herkes ve her kesim üye olabilmektedir.

HAK-BİR olarak emekli maaşlarının  iyileştirilmesi için yapılacak  zammın , kira bedelleri dikkate alınarak  yapılmasını öneriyoruz. Çünkü  emeklinin  evi yoksa aldığı maaş kiraya yetmemektedir. Evi olmayan bir emeklinin maaşı çalışanın asgari ücreti kadar  olsa  dahi yaşama şansı kalmamıştır. 

Hükümet yetkililerine , emekli maaşının iyileştirilmesi için kısa vadede tekliflimiz kira bedelinin esas alınarak düzenlenmesini  önemle  vurgulamak isterim. 
Uzun vadeli tekliflerimiz:
1-    Sosyal Güvenlik Sisteminin yeniden tasarlanması öncelikli önerimizdir. Bu tasarıda emeklinin tanımı, enflasyon ortamında emekliye yapılacak sosyal destekler anlaşılır ve ölçülebilir kriterlerle belirlenmelidir. Yoksa asgari ücretin artışı sonrasında emekliye de zam yapılması bir çözüm değildir. 

Çünkü asgari ücrete yapılan zamdan  önce   piyasadaki fiyat artışlarına tanık oluyoruz. Bu doğru bir yöntem değildir. Hak-Bir olarak “Kendiliğinden Artış” ilkesi benimsenerek  enflasyon payı verilmesi teklifimizdir. “Bu nasıl olacak ?” diyebilirsiniz. Böyle bir modelin çalışmasını uzun vadeli olarak Türkiye’nin sivil toplum kuruluşları  yapmalıdır. Bu konuda “EMEKLİ-YAŞLI SORUNLARI KURULTAYI” oluşturulması için bütün sendika, dernek ve vakıf gibi gönüllü kuruluşlara çağrıda bulunuyorum. 

2-    Türkiye Yaşlılar kategorisine girmiş bulunmaktadır. Çünkü 10 milyon yaşlı nüfus vardır. Bu nüfus hem emekli hem yaşlıdır. “EMEKLİ-YAŞLI SORUNLARI KURULTAYI”nda bu nüfusun problemleri ele alınmalıdır. Bu vatanı ve imkânı bize emanet eden yaşlılara karşı da borcumuzu ödemeliyiz.  Emekli-Yaşlı problemleri kartopu gibi büyümektedir.    Hak-Bir  Çalışan Ve Emekliler Derneği olarak ; Devlet, Hükümet ve sivil toplum kuruluşları  emekli-yaşlı problemlerini hep beraber çözebiliriz.

3-    Yaşlı-Emekli problemlerini dert eden kuruluşlar, yakınma veya sitemli bir üslupla bu problemi çözemezler, Bu sorunlar bilimsel raporlarla ortaya konulmalıdır. Uygulama yürütmenin işidir. Bizim işimiz ise problemi doğru tespit etmektir. Bir hekim gibi davranıp hastalığı teşhis  ederek ,  tedavi etmek, temel ilkemiz olmalıdır.

Mustafa TAŞCI 

HAK BİR ÇALIŞAN VE EMEKLİLER DERNEĞİ
GENEL BAŞKANI

HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN