Başkan Çınar, Yerel ve Ulusal Medya Kuruluşu Temsilcileriyle Biraraya Geldi

PAYLAŞ
Malatya Birlik Gazetesi - MALATYA BİRLİK GAZETESİ

        ‘Cumhuriyetimizin 100’ncü Kuruluş Yıldönümüne Yakışan 100 Yatırım’ Bilgilendirme sunumunda yerel ve ulusal medya kuruluşu temsilcilerini ağırlayan Yeşilyurt Belediye Başkanı Mehmet Çınar, “6 Şubat 2023 tarihinde meydana gelen asrın felaketi büyük depremlerin ardından dünyanın dört bir tarafına Malatya’daki gelişmeleri anında aktarmak için büyük bir özveriyle çalışan basın mensuplarımızın gayreti, çabası ve fedakârlığı takdire şayandır. 

            Zorlu şartlarda gece gündüz demeden gazetecilik görevini aksatmadan sürdüren basın mensuplarımızın bu özverisi asla unutulmayacaktır.” diye konuştu.


        2019 ile 2023 yılları arasında Yeşilyurt’ta hayata geçen yatırımlarla ilgili toplumun tüm kesimlerini bilgilendirmek amacıyla başlatılan  ‘Cumhuriyetimizin 100’ncü Kuruluş Yıldönümüne Yakışan 100 Yatırım’ sunum toplantılarına aralıksız devam eden Yeşilyurt Belediye Başkanı Mehmet Çınar, Gündüzbey Sosyal Tesislerinde bu kez yerel ve ulusal medya kuruluşu temsilcilerini ağırladı.

       2019 yılında yapılan Mahalli İdareler Seçimlerinde vatandaşlara taahhüt ettiği 45 vaadinin tamamını gerçeğe dönüştürüp geride kalan dönemde güncel reel piyasa değeri 1 Milyar 746 Milyon 181 bin TL.’yi bulan 100 yatırımın altına imza atan Yeşilyurt Belediye Başkanı Mehmet Çınar, 100 yatırımın yer aldığı sinevizyon gösteriminden sonra hayata geçen yatırımların yanı sıra devam eden projeleri rakamsal boyutlarıyla görsel sunum eşliğinde basın mensuplarına anlattı.

        Konuşmasının başında 6 Şubat 2023 tarihinde meydana gelen büyük depremlerin ardından görevini aksatmadan sürdüren bütün basın mensuplarını tebrik eden Başkan Çınar,“ Tarihler 6 Şubat 2023 günü saat 04:17’yi gösterdiğinde yüzyılın felaketiyle karşı karşıya kaldık. Kahramanmaraş merkezli, Malatya ile birlikte 11 İlimizde büyük bir yıkıma ve can kayıplarına sebep olan büyük depremlerin ardından kamuoyunun aydınlatılması ve bilgilendirilmesi hususunda her şartta görevleri peşinde koşan, zor şartlara rağmen mesai kavramı gözetmeksizin şehrine hizmet etme mücadelesi veren bütün basın mensuplarımızı gösterdikleri üstün fedakârlıktan dolayı tebrik ediyorum. 

        Günün her saatinde görev aşkıyla işinin peşinden koşan basın mensuplarımızın emeğini, alın terini ve özverisini takdirle karşılıyoruz.Muhabirinden sayfa editörüne, yazarlarından matbaaya kadar basının her türlü kademesinde görev yapan basın mensuplarımızın özverisi, gayreti ve çabası her türlü takdirin üzerindedir. 

        Çok zor günlerden geçiyoruz, hiç birimizin beklemediği olaylarla karşılaştık, ancak hepimizin buluştuğu ortak nokta şehrimize duyduğumuz sevgi ve bağlılıktır. Herkes kendi görev alanında bu güzel şehre hizmet ediyor. Hepimiz şehrimizin kalkınması ve büyümesi için mücadele ediyoruz. Bizler şehrimizi ve insanlarımızı çok seviyoruz, daha güçlü bir şekilde ayağa kalkmak içinde birlik ve beraberlik içerisinde hareket ediyoruz.” diye konuştu.

        Basın mensuplarının kamuoyunun eksiksiz, tarafsız, doğru bilgilendirilmesi ve vatandaşların haber alma hakkının korunması açısından önemli bir görev üstlendiğini sözlerine ekleyen Yeşilyurt Belediye Başkanı Mehmet Çınar, gazetecilerin fikir ve önerilerinden her zaman faydalandıklarını ifade etti.

        Basın mensuplarıyla uyumlu ve koordineli çalışmaya özen gösterdiklerini hatırlatan Yeşilyurt Belediye Başkanı Mehmet Çınar, 2019 yılı ile 2023 yılları arasında Yeşilyurt İlçesinde hizmete sunulan yatırımların gerçeğe dönüşmesinin yanı sıra tanıtılmasında basın mensuplarından önemli ölçüde destek gördüklerini sözlerine ekledi.

        Konuşmasında Yeşilyurt’un her alanda kalkınmasına öncülük eden 1 Milyar 746 Milyon 181 bin TL.’yi bulan 100 yatırımı kısa sürede tamamlayarak vatandaşların hizmetine sunduklarını dile getiren Yeşilyurt Belediye Başkanı Mehmet Çınar, hayatın her alanına dokunan ve değerli kılan yatırımlarla Yeşilyurt’a hizmet etmenin şerefini yaşadıklarını ifade etti.

        Hizmetleri tek bir alanla sınırlandırmayarak her alanda hizmet üretmeye, ilçenin var olan güçlü potansiyelini ön plana çıkartan farklı ve dikkat çekici yatırımlara ağırlık verdiklerini belirten Başkan Çınar, herkesin ve herkesimin belediyesi olma sorumluluklarını harfiyen yerine getirdiklerine vurgu yaptığı konuşmasında şunları söyledi; “2019 yılında göreve geldiğimizde hemşehrilerimize hangi sözü verdiysek bugün itibariyle o sözlerin hepsini yerine getirdik, bu ilaveten de ilçemizin ihtiyaç duyduğu 100 yatırımı hizmete sunduk. Bu yıl ülkemiz için çok önemli bir yıl, Cumhuriyetimizin 100’ncü kuruluş yıldönümünü kutluyoruz.

           Belediye olarak ta bu özel yıla 100 yatırımla girecek olmanın ayrı bir gururunu yaşıyoruz. Kentsel dönüşümden sanatsal faaliyetlere, yeni park alanlarından sosyal yardımlara, spor tesislerinden kültürel faaliyete, alt ve üst yapı yatırımlarından sosyal tesislere kadar her alanda kaliteli ve nitelikli hizmetler üretip vatandaşlarımızın emrinde olduk. Göreve geldiğimiz ilk günden bugüne kadar ilçemizin gelişmesi, kalkınması, var olan değerlerinin ön plana çıkması için ekibimizle birlikte 7/24 çalıştık ve çalışmaya devam ediyoruz.” diye konuştu.


        Yatırımlarıbeş ana başlık altında hayata geçirdiklerinden bahseden Başkan Çınar, “  ‘Gençlik ve Spor’, ‘Park ve Sosyal Tesisler’, ‘Kültür ve Sosyal İşler’, ‘Çevre ve Şehircilik’ ile ‘Turizm’ alanında bugüne kadar toplam maliyeti 1 Milyar 746 Milyon 181 bin TL.’yi bulan 100 yatırımı gerçeğe dönüştürüp milletimize hizmet yolunda önemli bir mesafe kat ettik. 

        Yeni yaşam alanları kurduk, bölgemizin en büyük parkı olan Beylerderesi Şehir Parkımızın büyük bir kısmını tamamladık, dördünü etabın protokolünü de geçen hafta imzaladık. 235 yeni park alanı kurduk, 1 milyon 915 bin 831 m2 aktif yeşil alanı hemşerilerimizin hizmetine sunduk, kişi başına düşen yeşil alan miktarını 5,7’e çıkartıp ilçemizin ismine yakışan hizmetlerde bulunduk.  86 bin 649 metre imar yolu açarak araç ve yaya trafiğinin konfor düzeyini artırdık, ulaşım ağımızı alternatif yollarla genişlettik.

        Merkezdeki hizmet kalitesinin aynısını kırsal yaşam alanlarına götürdük.Asfalt Plenti ve Emülsiyon, Beton Santrali, Taş Kırma Konkasör ve Kilit Parke Taşı Üretim Tesisleri, Yeni Kırma Eleme Tesisi ve Agrea Yıkama Eleme Tesislerini kurarak saha çalışmalarımızın hızını artırdık, kendi malzemesini kendi üreten bir belediye olduk.25 Milyon TL. tutarında ki gençlik yatırımlarımızı Cumhurbaşkanımız tarafından tevdi edilen başarı ödülüyle taçlandırdık. 176 bin 251 kişinin aktif olarak katıldığı sportif etkinliğe ev sahipliği yaptık, dört bini lisanslı olmak üzere 27 bin 607 sporcuyu bünyemizde barındırıyoruz, bu büyük bir rakamdır. İlçemizin dört bir tarafına futboldan tenise, voleyboldan bocce ve basketbola kadar yeni mekanlar kazandırdık, bisiklet yollarımızı artırdık. 

        İlçemizin temiz ve düzenli imajını koruyup güçlendirmek amacıyla ülke genelinde başarıyla ilerleyen sıfır atık hareketinin kentimizdeki en önemli temsilci olduk, çevre yatırımlarımız büyük ses getirdi. ‘Sıfır Atık’ projesini başlatan Cumhurbaşkanımızın eşi Emine Erdoğan hanımefendiden çevre yatırımlarımızdan dolayı ödül aldık. İlçemizin eğitim kalitesini maksimum düzeye ulaştırmak amacıyla Millet Kıraathaneleri kurduk, Bilgi Evleri açtık, Kültür ve Sanat Merkezlerimizin sayısını artırdık. Bugün itibariyle 663 bin 557 hemşehrimizin katıldığı 347 adet kültürel ve sosyal etkinlik düzenledik, 8 bin 457 kursiyerimizin katılımıyla 572 adet meslek edindirme kursu açtık. 

        Vatandaşlarımıza kaliteli alanlarda güzel hizmetler sunmak amacıyla 6 mahallemize sosyal tesis kazandırdık. Gönül belediyeciliği hizmetlerinde çok iyi durumdayız, ihtiyaç sahibi hemşehrilerimizin iyi ve zor anlarında yanlarında yer alıyoruz. Yetim, öksüz ve ihtiyaç sahibi kim varsa onun yanında her zaman belediyemiz olmuştur. Sosyal sorumluluk projelerimizin yanı sıra Emanet Çarşımız aracılığıyla emanet kart verdiğimiz 4 bine yakın hemşehrimize gıda, temizlik ve kıyafetleri yardımları yapıyoruz.

        Hayırseverlerle ihtiyaç sahipleri arasında köprü vaziyeti görüyoruz, iş arayanlara iş buluyoruz, iyilik yapmak isteyenler, ihtiyaç sahibi ailelerle kardeş olmak isteyenler arasında köprü oluyoruz. 6 Şubat depremlerinden bugüne kadar 411 bin 418 gıda kolisini depremzede ailelere teslim ettik, yardım dağıtımında etkin bir rol oynadık.Belediye Hizmet Binalarımızda 895 bin 196 adet sıcak yemek ve çorba dağıtımı yaparken, 6 bin 168 adet çadır dağıtımı gerçekleştirdik.İlçemizin 181 noktasında 120 tır, 197 kamyon, 215 pikap, temiz su, gıda malzemesi, elbise, ayakkabı, battaniye, ısıtıcı, odun ve kömür dağıtımına öncülük ettik.

        55 bine yakın vatandaşımızın ikamet ettiği 35 konteyner kentimizin her türlü ihtiyacının karşılanması için tüm imkanlarımızı seferber ettik. Emanet Çarşımız üzerinden yardımlarımız devam ediyor. Tarımsal anlamdaki güçlü potansiyelimizi gözler önüne sermek amacıyla hizmete sunduğumuz Tarımsal Üretim ve AR-GE Sahamızda kuru fasulye ve nohut gibi bakliyat ürünleri yetiştirip, rulo çim üretimlerine ağırlık vererek iyi tarım uygulamalarında öncü olduk.İlçemizin tarihini, kültürünü ve yemeklerinin tanıtımı daha güçlü bir zeminde ilerletmek için Tarihi Yeşilyurt Konaklarımızı baştan aşağıya restore ettik, yeni müzeler kurduk, depremden dolayı bazıları zarar gördü ancak yeniden restore edip hizmete açacağız. 22’ye yakın yöresel lezzetimizin coğrafi işaret tescil belgesini aldık. 

        Seçim vaatlerimizden olan Et Entegre Tesisini kurarken, yemeklerimizin tanıtımı içinde Yemek Fabrikasını hizmete açtık. Gedik Cezaevimizi Kültür Merkezine dönüştürüp; Cezaevi ve Çoban Müzesinin yanı sıra El Sanatları Galerisi, Sergi Alanı ve Millet Kıraathanesine dönüştürdük, aynı bölgeye sosyal tesis ve oba çadırıda kurduk. Kentsel dönüşüm projelerimizle güvenli ve depreme dayanıklı yaşam alanlarımızın sayısını artırdık. Hoca Ahmet YeseviMahallesi Kentsel Dönüşüm Binalarımızı tamamladık, Turgut Özal Mahallesi Kentsel Dönüşüm Binalarımız bitmek üzere, Kiltepe mahallesinde yine kentsel dönüşüm çalışmaları yapıyoruz, o bölgede oturan hak sahiplerimizi taşınmazları karşılığında Yakında’daki rezerv konutlara taşıyarak o bölgeyide kentsel dönüşüm evleriyle cazip hale getireceğiz.

         İlçemizde şu an 605 adet köy evi inşa ediliyor, İkizce’de 9 bine yakın deprem konutu yapılıyor, yakın zamanda teslimatları yapılıp vatandaşlarımızı kış ayında sıcak yuvalarına kavuşturmayı hedefliyoruz. 2019 yılından bugüne kadar belediyemizinde katkılarıyla güncel reel piyasa değeri 1 milyar 948 milyon 428 bin TL. olan devlet yatırımları da hayata geçti. 

        Çırmıhtı’daki esnaflarımız için yeni bir iş merkezi projesine başladık. Son düzenlemeleri yapılan Şahintepesi Macera Parkımızı yakında hizmete sunarak macera tutkunlarının ilgisini buraya çekeceğiz. Yeni Belediye Hizmet Binamızda ise artık son rötuşlarını yapıyoruz, depremden dolayı açılışı gecikti inşallah yakın zamanda yeni binamızda vatandaşlarımıza daha hızlı ve güzel hizmetler sunacağız. Belediye olarak 81 mahallemizin tamamına hizmet götürdük, muhtarlarımızla uyumlu ve koordineli çalışıyoruz, biz hizmet için varız, kapısını çalmadığımız elini sıkmadığımız tek bir vatandaşımız kalmadı. İlçemizin yaşam kalitesini artırmak için canla başla çalışıyoruz, yaşadığımız deprem felaketlerinden sonra şehrimiz ve ilçemizi yeniden ayağa kaldırmak için üzerimize düşen ne varsa yerine getiriyoruz. 

       Bundan sonrada daha fazla çalışacağız, daha fazla koşturacağız ve omuzlarımıza yüklenen ağır görevin hakkını verebilmek içinde ne gerekiyorsa yapacağız. Bizim için durmak asla yok, çalışacağız, üreteceğiz, milletimize hizmet etmenin şerefini her daim yaşayacağız.Bugüne kadar ki yatırımlarımızın gerçeğe dönüşmesinde desteklerini esirgemeyen tüm basın mensuplarımıza ise çok teşekkür ediyorum, çalışmalarınızda üstün başarılar diliyorum. Rabbim hepimizin yardımcısı olsun.” diye konuştu.

      Yeşilyurt Belediye Başkanı Mehmet Çınar, sunum toplantısından sonra basın mensuplarının sorularına yanıt verdi.

HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN