Başkan Akın, Sivil Toplum Örgütleri Ve Sektör Temsilcileri Programına Katıldı

PAYLAŞ
Malatya Birlik Gazetesi - MALATYA BİRLİK GAZETESİ

22.10. 2022 Cumartesi günü akşam sivil toplum örgütleri ve sektör temsilcileri programına bizlerde katıldık 16 maddelik sorun öneri ve taleplerimizi sayın cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan ve Tarım ve Orman Bakanı Sayın Vahit Kirişçi’ye ilettik, bu anlamda gündemdeki acil sorunlarımızdan olan toprak mahsulleri ofisi arpa dağıtımı ile ilgili sıkıntımız giderildi bundan sonra yetiştiricinin bulunduğu kendi ilçesindeki tarım ilçe müdürlüklerimizde müracaatları alınacak ve TMO’ya gönderilecektir.

Yine yaklaşık bir hafta önce yayınlanan destekleme kararnamesinde Hayvansal ve Bitkisel desteklemelerdeki bazı kalemlerde %100 bazı kalemlerde de %150 olmak üzere verilen bitkisel ve hayvancılık desteklemeler için sayın cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan,Tarım ve Orman Bakanımız sayın Vahit Kirişçi ve tüm emeği geçenlere teşekkür ederiz.                                NOT: 16. Maddelik sorun öneri ve taleplerimizin başlık özetleri alttadır.     

1)Kırsalın gelişmesi için köy mahalle statüsü köy okulları bölgesel olsa dahi açılması mevzuatın uyumlu hale getirilmesi

2)Damızlık hayvanların alımının daha fazla desteklenmesi ve anaç hayvanların kesilmemesi için daha fazla önlem alınması kontrollerin artırılması.

3)Yayla ve meralardaki sosyal ihtiyaçlar için acil proje desteği verilmesi mevcut projelerimizin desteklenmesi.

4)Mera ıslah projelerine daha çok destek verilmesi ve gerek alan bazlı gerek havza  destek verilmesi.

5)Kuruda ve sulu arazilerimizdeki yem bitki çeşitliliğinin arttırılması ve daha çok desteklenmesi.        

                

 6)Kadın yetiştirici çiftçi çobanlara sosyal güvence sağlanması desteği  SGK desteklenmesi

7)Hayvan ölümlerinin önüne geçilmesi için ilaç parazit mücadelesi aşılar daha çok  desteklenmeli ve uygulamaları zamanında yapılmalı.

8)Genç girişimci çiftçiler ve üreticiler daha çok desteklenmeli kırsaldan göçün ve işsizliğin önüne geçilmesi.

9) Kontrollerin artması kırsalda yaygınlaştırılması yayla ve meraya uygun makine ekipman ile hayvancılık kırsal alanda daha çok desteklenmeli

10)Yem girdi maliyetindeki artışlar çok olduğunda piyasa dengesi oluşturulması fahiş fiyat artış ve spekülasyonların önüne geçilmesi.

11)Kırsalda Küçük aile işletmelerine farklı, özel destek ve hizmet verilmesi,

12)Devlette devamlılık esastır proje ve destekler kurum temsilcisi idareci veya yönetici değiştirdiğinde projelerin Sümen altı edilmemesi devam ettirilmesi.

13)Parazit er mücadele gezici araç ve yıkama banyolukları artırılmalı ve daha fazla desteklenmeli.

14)Çobanlık peygamber mesleğidir küçük görülmemesi için temeldeki sorunlar sıkıntılar kesinlikle bir an önce çözülmeli daha fazla tanınmalı tanıtılmalı her alanda desteklenmeli.

15)GES proje ve desteklerine önem verilmeli üretilen elektrikler değerinde TEAŞ tarafından üretici işletmeden eskiden olduğu gibi tekrar alınmalıdır.

16)TMO arpa dağıtımını kendi yapmalı kredi kartı olmalı fiyat biraz daha düşürülmeli silo tonajı arttırılmalı yetiştiriciye üreticiye taksitlendirme yapılmalıdır.

İhsan AKIN

Malatya Tarım Platformu Ve Birlik Başkanı

HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN