Başkan Akın, Hep Birlikte Üretene Sahip Çıkmamalıyız

Malatya İli Damızlık Koyun Keçi Yetiştiricileri Birliği tarafından yetiştiricilere yönelik hayvancılık projeleri desteklemeleri ve TARSİM sigortaları ile ilgili sunum bilgilendirme toplantısı yapıldı. Program da çobanlık kursunu başarılı bitiren çobanlara sertifika ve plaket verildi.

PAYLAŞ
Malatya Birlik Gazetesi - MALATYA BİRLİK GAZETESİ

Malatya İli Damızlık Koyun Keçi Yetiştiricileri Birliği tarafından yetiştiricilere yönelik hayvancılık projeleri desteklemeleri ve TARSİM sigortaları ile ilgili sunum bilgilendirme toplantısı yapıldı. Program da çobanlık kursunu başarılı bitiren çobanlara sertifika ve plaket verildi.

Malatya İli Damızlık Koyun Keçi Yetiştiricileri Birliği tarafından yetiştiricilere yönelik hayvancılık projeleri desteklemeleri ve TARSİM sigortaları ile ilgili sunum bilgilendirme toplantısı yapıldı. Program da çobanlık kursunu başarılı bitiren çobanlara sertifika ve plaket verildi.

Malatya Kongre ve Kültür Merkezinde düzenlenen programa, Vali Hulusi Şahin, Büyükşehir Belediye Başkanı Selahattin Gürkan, İl Jandarma Komutanı Kıdemli Albay Ercan, Yeşilyurt Belediye Başkanı Mehmet Çınar ve çok sayıda yetiştiriciler katıldı. Programın açılış konuşmasını yapan Malatya İli Damızlık Koyun Keçi Yetiştiricileri Birliği Başkanı İhsan Akın, yetiştiricilere destek verilmesinin önemini anlattı. Akın, "Üretmemiz lazım, üretene sahip çıkmamız lazım, destek olmamız lazım. Üretmemiz lazım, üretene sahip çıkmamız lazım.

Akın, “Yaylalarımızdaki Sondaj Çalışmaları İçin Başkanımıza Teşekkür Ediyoruz”

Malatya Kongre ve Kültür Merkezinde gerçekleştirilen programda açılış konuşmalarını yapan Malatya Tarım Platformu ve Koyun Keçi Yetiştiricileri Birliği Başkanı İhsan Akın, “Bizim asıl amacımız yetiştiricilerimizin mağduriyetinin önüne geçebilmek adına programımızı gerçekleştiriyoruz. Tarım ve hayvancılıkta bilindiği gibi olmazsa olmaz yem bitkileri. Gerek sulamayla ilgili, gerek yeni çıkan hayvancılık desteklemeleriyle ilgili bilgilendirmeler yapacağız. Üretmemiz lazım, üretene sahip çıkmamız lazım. Biz her zaman söylüyoruz sahada izi olmayanın üretimde yüzü olmaz. Üretene, üreticiye sahip çıkacağız. Büyükşehir Belediye Başkanımız Sayın Selahattin Gürkan’a teşekkür ediyoruz. Özellikle yaylalarımızdaki sondaj çalışmalarıyla ilgili bizlere, yetiştiricilerimize ve doğadaki hayvanlara su içmesi noktasında sondaj çalışmalarına destek verdiklerinden dolayı teşekkür ediyoruz. Sayın Cumhurbaşkanımıza ve Tarım ve Orman Bakanımıza yetiştiricilerimize verdikleri desteklerden dolayı teşekkür ediyoruz” dedi.

Gürkan, “Tarım Ve Hayvancılıkla Uğraşan Vatandaşlarımıza Hizmet İçin Gayret Gösteriyoruz”

Yapılan organizasyonun çok güzel olduğunu ifade eden Malatya Büyükşehir Belediye Başkanı Selahattin Gürkan, “ Tarım ve hayvancılık artık stratejik bir hal aldı. Özellikle günümüz dünyasında pandemi sonrasındaki süreçte gıda ile ilgili büyük sorunlar yaşandı. Dünya şu anda da bu sorunları yaşıyor. Sayın Cumhurbaşkanımızın özellikle Ukrayna’daki tahıl koridorunu açtırması, bir taraftan gıda bekleyen özellikle üçüncü dünya ülkelerinde açlıkla karşı karşıya kalan insanlarımıza ve Avrupa’daki insanlarımıza bir hayat suyu olmuştur. Dolayısıyla Türkiye coğrafyası kendi kendine yeten bir coğrafyadır. Pandemiden sonra özellikle şehirlerden tekrar kırsala dönüşlerle ilgili bizler Tarım ve Orman Bakanlığımız olsun, Tarım ve Orman İl Müdürlüğümüz olsun, Valiliğimiz ve belediyelerimiz olsun bu konuda altyapı tedbirleri olarak çiftçilerimize, tarım ve hayvancılıkla uğraşan vatandaşlarımıza hizmet etme noktasında büyük gayretler gösteriyoruz. Büyükşehir Belediyesi olarak bir taraftan tarımla ilgili kurulmuş,üretim kooperatiflerini desteklerken diğer taraftan da tarımla uğraşan vatandaşlarımızın sorunlarının giderilmesi konusunda gayret gösteriyoruz.

Vali Hulusi Şahin ise yaptığı konuşmada,

Tarımın öneminin ikinci plana itildiği diğer bazı sektörlerin öne geçtiği gibi bir algı oluştuğunu belirterek, ”Reel sektör bizim en temel geçim kaynaklarımızdan bir tanesidir. Fakat arada geçen yüzlerce yıl içerisinde sanki tarımın öneminin ikinci plana itildiği diğer bazı sektörlerin öne geçtiği gibi bir algı oluştu ta ki son birkaç yıl içerisinde yaşadığımız büyük krizlere kadar. Hem pandemi ve arkasında gelen Ukrayna krizi ile beraber gıdanın ne kadar kritik bir konu olduğu herkes tarafında anlaşıldı. Bazen paranız olsa dahil paranızla size yiyecek ve gıda vermeyebilirler biz bunları yaşadık bunda dolayı mutlaka tarıma ve hayvancılığa önem vermemiz lazım" diye konuştu.

MASKİ Genel Müdürlüğümüz 600 bin metre sulama borusu dağıttı. 60 km su kanalı, 3 gölet ayrıca bütün çiftçilerimize ekilemeyen topraklara Tarım ve Orman İl Müdürlüğümüzle birlikte buğday ve arpa dağıttık. Diğer taraftan nohut ve fasulye dağıtımlarını da gerçekleştirdik. Bir milyonun üzerinde fide dağıttık ve kırsalda alıç fidelerimizin aşılandırılması, meyve fidanlarının dağıtılması noktasında Tarım ve Orman Bakanlığımız, Meyvecilik Araştırma Enstitümüz olsun ortak çalışma içerisindeyiz. Devletimizin ve Bakanlığımızın tarım ve hayvancılıkla uğraşan vatandaşımıza geniş anlamda hibe ve kredilendirmeleri var. Bunların yerli yerinde kullanılması elzem olan konulardır.

Programa katılan STK’larımızın aktivitelerini yakinen takip ediyorum. Özellikle kadın kooperatiflerimizin yöresel anlamda doğal, organik şekilde ürettikleri ürünlerin kendi kooperatiflerinde satılması konusunda ve bizim ESENLİK marketlerimizde satılması, önlerinin açılması noktasında büyük gayretler gösteriyoruz. Şu anda dünya organik bir tarıma dönmüşken özellikle organik ekimler ve üretimlerle ilgili gerek ESENLİK marketlerimiz gerek MALDİANA ve diğer kadın kooperatiflerimiz bu konuda güzel çalışıyorlar. Arguvan’daki paketleme tesisinde üretilen değerlerin ESENLİK marketlerinde satılması ve ESENLİK marketlerimizde de yoğun bir talep görmesi bizi ziyadesiyle memnun ediyor. Demek ki çalışmamız lazım” diye konuştu.

Yapılan konuşmaların ardından protokol tarafından çobanlık sertifikası almaya hak kazananlara sertifikaları verildi. Sertifika törenin ardından seminer programı gerçekleştirildi.

HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN