Ağbaba, TOKİ Müteahhidine 4 Milyona, Fakir Fukaraya 1,5 Milyona

PAYLAŞ
Malatya Birlik Gazetesi - MALATYA BİRLİK GAZETESİ

Her gün konteyner isteyen depremzedelerden yüzlerce telefon aldıklarını belirten CHP Malatya Milletvekili Veli Ağbaba, TOKİ Müteahhidine 4 milyona yaptırılan evlerin fakir fukaraya 1,5 milyona yaptırılmak istendiğini aktardı.

         Her gün konteyner isteyen depremzedelerden yüzlerce telefon aldıklarını belirten CHP Malatya Milletvekili Veli Ağbaba, TOKİ Müteahhidine 4 milyona yaptırılan evlerin fakir fukaraya 1,5 milyona yaptırılmak istendiğini aktardı.

       TBMM’de görüşülen Torba Yasayla ilgili CHP Grubu adına konuşan Malatya Milletvekili Veli Ağbaba,Malatya’nın depremin 10. Ayında yaşadığı sıkıntıları aktardı. Torba yasayla ilgili değerlendirmelerde bulundu.

       AKP’nintorba yasanın mucidi olduğunu kaydeden Ağbaba, “seçimde birçok söz verdiniz; bu torba yasada 7.500 lirayla geçinmek zorunda kalan emeklilerin olmadığını görüyoruz ya da seçime bir hafta kala anketler sayesinde esnafa 7200 emeklilik prim sözü verdiniz, o da yok; stajyer ve çıraklar yok, taşerondan kadroya geçmeyi bekleyen -aynı işi yapan- işçiler yok, 3600 ek göstergeyi bekleyen memurlar yok, ücretli öğretmenler yok, atanamadığı için intihar edenler yok, söz verdiğiniz hâlde ev hanımlarına sigorta yok” ifadelerini kullandı.

MİLLET EVDEN VAZGEÇTİ HÂLÂ KONTEYNER PROBLEMİ VAR

       Torba yasa içerisinde  deprem bölgesine dair herhangi bir şey olmadığını kaydeden Veli Ağbaba, “deprem bizim de Malatya olarak yoğun yaşadığımız bir süreç ve maalesef, bugün olmuş, hâlâ enkazlar kaldırılamamış, hâlâ ağır hasarlı binalar yıkılamamış ve hâlâ millet maalesef konteynerde yaşamak zorunda. Sayın Bakan, konteyner bulanlar çok şanslı; hâlâ konteyner bulamayan insanlar var, hâlâ her gün yüzlerce telefon alıyoruz “konteyner, konteyner, konteyner” diyorlar. Millet evden vazgeçti, millet kalıcı konutlardan vazgeçti ama hâlâ, maalesef, konteyner problemi devam ediyor. Bununla ilgili bir çözüm var mı? Vallahi yok, billahi yok. Peki, hani meydanlara çıkıp Sayın Cumhurbaşkanı dedi ya “yerinde dönüşüm” diye. Yerinde dönüşümle ilgili bir şey var mı? Yok. Ya, Allah aşkına, bu paralara; 1,5 milyona bir dairenin yapılması mümkün mü? Ama TOKİ müteahhitlerine 4 milyon liraya ihale edersiniz, fakir fukaraya “1,5 milyon liraya bu evi yap.” dersiniz.” dedi.

ESNAFA 7200 PRİM YOK,EMEKLİ YOK,STAJYER VE ÇIRAKLAR YOK

       Yoğun bir plan ve bütçe döneminden geçildiğini kaydeden Ağbaba, “Plan ve bütçe döneminde arkadaşlarımız geldiler, fikirlerini ifade ettiler, konuştular. Plan ve bütçeden sonra, hemen ardından, Plan ve Bütçe Komisyonu Başkanı Sayın Mehmet Muş bir 80 maddelik torba kanunu önümüze koydu. “Herhâlde Türkiye'nin çok ihtiyacı var, fakir fukaranın ihtiyacı var, milletin ihtiyacı var.” diye düşündük ama hakikaten bu torba yasayı bu Meclisin huzuruna getirmek biraz utanma ister. Bunun içinde ne var? Acaba seçim döneminde taahhüt ettikleriniz mi var ya da söz verdikleriniz mi var? Yok.

         Ya da hepimizin yaşamış olduğu depremle ilgili bir çözüm önerisi mi var? Maalesef o da yok. Torba yasanın mucidisiniz, Seçimde birçok söz verdiniz; örneğin, burada, 7.500 lirayla geçinmek zorunda kalan emeklilerin olmadığını görüyoruz ya da seçime bir hafta kala anketlerin sayesinde esnafa 7200 emeklilik prim sözü verdiniz, o da yok; stajyer ve çıraklar yok, taşerondan kadroya geçmeyi bekleyen -aynı işi yapan- işçiler yok, 3600 ek göstergeyi bekleyen memurlar yok, ücretli öğretmenler yok, atanamadığı için intihar edenler yok, söz verdiğiniz hâlde ev hanımlarına sigorta yok.” İfadelerini kullandı.

ÇALIŞAN EMEKLİYE CHP SAYESİNDE İKRAMİYE VERİLDİ

       Ağbaba, “Torbada bunlar yok ama bu torbada başka şeyler var. Ne var? Huzur hakları var, ihaleler var, yandaşlara vergi indirimleri var, peşkeşler var. Şimdi, bir önemli şey var ama onun hakkını verelim. Ne var? Çalışan emeklilere 5 bin TL ikramiye var. Bunu kim veriyor? Vallahi de billahi de CHP veriyor bunu. Cumhuriyet Halk Partisi söylemeseydi, kamuoyu oluşmasaydı bu 5 bin lirayı verir miydiniz?

         Bak, ÇKS kaydı olan çiftçilere vermiyorsunuz, çalışan emekliye vermiyorsunuz. Allah aşkına, bir emekli niye çalışır? Bir emekli keyfinden çalışır mı? Yok. Sonra kamuoyunun tepkisini gördünüz, Cumhuriyet Halk Partisi Grubu sayesinde bu ikramiye verildi.” şeklinde konuştu.

HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN