Ağbaba, Deprem bölgelerinde işsizlik ödeneği almak kolaylaştırılsın

PAYLAŞ
Malatya Birlik Gazetesi - MALATYA BİRLİK GAZETESİ

       CHP Malatya Milletvekili ve Plan Bütçe Komisyonu Üyesi Veli Ağbaba, deprem bölgesi için yeni bir düzenleme yapılarak işini kaybeden depremzedelere 1 yıl boyunca işsizlik maaşı bağlanmasını istedi.

BAŞVURU 162 BİN, ÖDEME ALAN 56 BİN


       CHP Malatya Milletvekili ve Plan Bütçe Komisyonu Üyesi Veli Ağbaba, depremin etkilediği illerdeki işsizlik ödeneği başvurularını değerlendirdi: “Depremde 50 binden fazla yurttaşımızı kaybettik. Depremin yarattığı acılar yetmiyormuş gibi depremzede vatandaşlarımız şimdi de ekonomik zorluklar ve işsizlikle boğuşmak zorunda kalıyor. Depremden sonra vatandaşlarımız yalnızca sevdiklerini, evlerini kaybetmedi; aynı zamanda işlerini de kaybetti. Depremin etkilediği 11 ilde Ocak-Temmuz döneminde toplam 162 bin 809 depremzede yurttaşımız işsizlik ödeneğine başvurdu. Bu yurttaşlarımızın yalnızca 56 bin 652’si işsizlik ödemesi alabildi. Başvuru yapan her üç depremzededen ikisinin işsizliködeneği başvurusu reddedildi.” 

AKP ZOR DÖNEMLERDE VATANDAŞI YALNIZ BIRAKIYOR

       Ağbaba açıklamasının devamında; “TOBB verilerine göre depremin istihdama en olumsuz yansıdığı iller Hatay, Kahramanmaraş, Malatya ve Adıyaman illeri olmuştur.Hayat İlinde geçen sene 165 bin olan kayıtlı istihdam bu sene 107 bine, Kahramanmaraş’ta çalışan sayısı 147 binden 104 bine, Malatya’da 95 binden 71 bin'e Adıyaman’daistihdam 55 binden 48 bine gerilemiştir.

          Depremin vurduğu 4 ilde ortalama  her 3 kişiden 1’i işini kaybetmiştir. AKP iktidarıen zor dönemlerinde yurttaşı yalnız bırakıyor. On binlerce kişi işsiz kalmış, ortada ayakları yere basan bir istihdam politikası yok. Pandemi oluyor vatandaş maske bulamıyor, aşı yaptıramıyor, deprem oluyor devletin kurumları ortadan kayboluyor. Bu devlet yalnızca vergi toplamak için mi var?” dedi.

DEPREM BÖLGELERİNDE İŞSİZLİK ÖDENEĞİ ALMAK KOLAYLAŞTIRILSIN

       İşsizlik ödeneği alma koşullarının ağır olduğunun altını çizen Ağbaba depremle ilgili özel bir düzenleme yapılması çağrısında bulundu:Veli Ağbaba;  “Türkiye’de işsizlik ödemesi alma koşulları ağır.Bu koşulların mutlaka hafifletilmesi gerekiyor. Genel bir düzenleme yapılması şart olmakla birlikte, bu yapılamıyorsa bile deprem öncelikli olmak üzere özel bir düzenleme yapılabilir. Deprem öncesinde bir işte çalışıp, deprem nedeniyle işini kaybeden yurttaşlarımıza 1 sene boyunca başka hiçbir koşul aranmadan işsizlik ödemesi yapılabilir. Bunun fona hiçbir yükü olmayacaktır. Böylelikle işsizler dışında her şey için kullanılan fon amacına uygun bir şekilde kullanılmış olur.” dedi.

HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN