Ağbaba'dan 24 Kasım Öğretmenler Günü Mesajı

'Türkiye, Oecd Ülkeleri Arasında Öğretmene En Az Ücret Veren 5.Ülke'

PAYLAŞ
Malatya Birlik Gazetesi - MALATYA BİRLİK GAZETESİ

Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkan Yardımcısı ve Malatya Milletvekili Veli Ağbaba , 24 Kasım Öğretmenler Günü nedeniyle yazılı bir açıklama yaptı.Ağbaba, mesajında eğitim sisteminin sıkıntılarına değinerek, AKP'nin eğitim politikasının çöktüğünü,eğitim emekçilerinin ekonomik,sosyal ve özlük hakları açısından zor durumda olduğunu belirtti.

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Malatya Milletvekili Veli Ağbaba 24 Kasım Öğretmenler Günü nedeniyle yaptığı açıklamada şu görüşlere yer verdi:

Her defasında eskisini aratan başarısızlık abidesi uygulamaları reform adı altında pazarlayan AKP, eğitim sistemini bilinçli biçimde geriletmekte ve vasıfsız müfredatlara mahkum ederek,bilimsellikten uzaklaştırarak hem öğrencilerimizi hem de öğretmenlerimizi mağdur etmektedir. Öğretmenliği, toplumda saygın bir meslek olmaktan çıkaran uygulamalara, öğretmenliği toplumun gözünde küçük düşürecek politikalara sonuna kadar karşı çıkıyoruz.

TÜRKİYE, OECD ÜLKELERİ ARASINDA ÖĞRETMENE EN AZ ÜCRET VEREN 5.ÜLKE.

Yapılan araştırmalar öğretmenlerin yüzde 83.1’inin hane gelirinin yoksulluk sınırının altında olduğunu, yüzde 97.5’inin maaşının yaşam standartlarını karşılayamadığını, yüzde 90’ının kredi kartı borcunu ödemekte zorlandığını, yüzde 31.89’unun şahıslara nakit borcu bulunduğunu, yüzde 43’ünün istisnasız her ay borç para bulmaya çalıştığını,köyüne ya da ailesinin yanına gitmek dışında yüzde 97’sinin hiç tatil yapamadığını ortaya koymaktadır. Türkiye, OECD ülkeleri arasında öğretmene en az ücret veren 5.ülke. Öğretmenlerimiz.ekonomik, sosyal ve özlük hakları açısından diğer ülkelerle kıyaslandığında meslektaşlarının çok gerisinde geliyor.Bu gerçekten hareketle, kötü yönetim ve krizin faturası toplumun tüm kesimlerini etkilediği gibi öğretmenlerimizi de olumsuz etkiliyor.

EĞİTİMDE ESNEK, KURALSIZ VE GÜVENCESİZ ÇALIŞMA

AKP'nin uyguladığı eğitim politikaları sonucu eğitim sistemi her geçen gün bilimsellikten, çağdaşlıktan ve yaratıcılıktan uzaklaşıp ticarileşen bir hal almaktadır. AKP İktidarlarıyla birlikte nitelikli öğretmen yetiştirme politikaları terk edilmiş, ataması yapılmayan öğretmen sayısı yarım milyonu aşmış,eğitimde esnek, kuralsız ve güvencesiz çalışma yöntemlerinin yaygınlaşması kaygı yaratıcı hal almıştır.

Öğretmelerimizin sorunlarına kalıcı çözümler üretildiği, eğitim sistemindeki yap-boz anlayışın tarihin tozlu sayfalarına terk edildiği, öğretmenlerimizin yarınlara umutla bakabildiği ve atama bekleyen öğretmenlerimizin öğrencilerine kavuştuğu günlerin çok yakında geleceğine dair inançla, tüm öğretmenlerimizin Öğretmenler Günü'nü kutluyorum.

HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN