Ağbaba, 'Bu Mararlar Mutlaka Gözden Geçirilmeli'

Malatya'da kalacak yer sorunu çözülmeden kamu personelinin göreve çağrılmasını eleştiren CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba, 'Bu şartlar altında kamu personellerinin ve öğretmenlerin göreve çağrılması yeni mağduriyetler yaratacak, karar yeniden gönden geçirilmelidir' dedi.

PAYLAŞ
Malatya Birlik Gazetesi - MALATYA BİRLİK GAZETESİ

Malatya’da kalacak yer sorunu çözülmeden kamu personelinin göreve çağrılmasını eleştiren CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba, “Bu şartlar altında kamu personellerinin ve öğretmenlerin göreve çağrılması yeni mağduriyetler yaratacak, karar yeniden gönden geçirilmelidir” dedi.
Depremin en büyük yıkım yaptığı şehirlerden biri olan Malatya’da hasarsız veya az hasarlı okulların 24 Nisan Pazartesi günü açılmasına karar verildi. Okulların WhatsApp gruplarından idari izinli olmayan öğretmenlerin 24 Nisan’da okullarına dönmeleri istendi. Malatya Valiliği ise tüm kamu kurumlardaki personelleri için 2 Mayıs itibariyle göreve başlaması talimatını verdi. Valilik daha önce 10 yaş altında çocuğu olan personellerin idari izinli sayılacağını duyururken, geçtiğimiz günlerde yapılan  açıklama ile 3 yaş altı çocuğu olanların idari izinli sayılacağını belirtildi. Malatya Valiliği tarafından “Uzaktan çalışma ve dönüşümlü çalışma gibi esnek çalışma usulleri ise kaldırılmıştır” ifadelerine yer verildi.

ÇADIR BİLE BULUNMAZKEN BİNLERCE KAMU PERSONELİ NEREDE KALACAK?
Alınan kararın kamu personelleri ve öğretmenler tarafından şaşkınlıkla karşılandığını belirten CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Malatya Milletvekili adayı Veli Ağbaba, “Evleri yıkık, ağır hasarlı, orta hasarlı olan binlerce kamu personeli var, binlerce öğretmen var. Evleri hasarsız olanlar bile evlerine giremiyor. Cumhurbaşkanlığının önceki genelgesinden hareketle, binlerce kamu görevlisi başka şehirlere gidip yerleşti, çocuklarını okula kaydetti, gittikleri yerlerde ev kiraladı.Şimdi ‘her şeyinizi bırakıp geri dönün’ deniliyor. Kamu personellerinin apar topar göreve çağrılması,ben yaptım oldu anlayışı kabul edilemez. Halen çadır bile bulunmayan şehirde öğretmenler, memurlar nerede kalacak? İçme suyu bile içilemeyen şehirde nasıl görev yapılacak? Seçmen kayıtlarını başka şehirlere götürenler nasıl oy kullanacak? Daha önce açılan okullarda öğrenci yok denecek kadar azken öğretmenler kime ders anlatacak? Bu karar gözden geçirilmeli, okulların bitimine kadar öğretmenler ve kamu görevlileri esnek çalışmaya devam etmelidir.” dedi.

HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN