41 Bin Deprem Konutu İçin Kura Çekilecek

PAYLAŞ
Malatya Birlik Gazetesi - MALATYA BİRLİK GAZETESİ

         Deprem bölgesinde çalışmaların devam ettiğini ifade eden İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya, “Dünyada başka bir örneğine rastlanmayacak hızda 41 bin deprem konutumuzun ve 5 bin köy evimizin kura çekimi ile anahtar teslim törenlerinin ilkine ‘Bismillah’ diyerek başlıyoruz” dedi.


      İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya, Ankara’da yapılan toplantıda 6 Şubat Kahramanmaraş merkezli depremlerden bu yana yapılan çalışmalara ilişkin açıklama yaptı. Deprem bölgesinde çalışmaların tüm hızıyla devam ettiğini ifade eden Bakan Yerlikaya, yarın Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın da katılımıyla 41 bin deprem konutunun, 5 bin köy evinin kura çekim ve teslim töreninin ilkinin Hatay’da yapılacağını ifade etti.


“4. SEVİYE ACİL DURUM İLAN EDİLDİ”

          Bakan Yerlikaya, “AFAD depremden sadece 45 dakika sonra saat 05.02’de ise en üst seviye olan ve uluslararası acil yardım çağrısını kapsayan 4. seviye acil durum ilan etti. Cumhurbaşkanımızın talimatlarıyla felaketlerin yaşandığı her ile koordinasyonu sağlamak üzere bakanlar görevlendirildi. Saat 05.45’te valilerimizin deprem bölgelerine gitmeleri talimatı verildi. 

          İllerdeki mevcut yöneticilerimizi desteklemek üzere 59 valimiz, 8 vali mülkiye başmüfettişimiz, 47 mülkiye müfettişimiz, 302 kaymakam ve vali yardımcımız ile 292 kaymakam adayımız yani toplam 708 mülki idare amirimiz deprem bölgesine hareket ettiler. Yine saat 05.45’te bölgeye arama ve kurtarma personeli ile AFAD gönüllüleri ve iş makineleri sevk edilmeye başlandı” diye konuştu.

“KAMPANYADAN 79 MİLYAR HARCANDI”

             İhtiyaç sahibi depremzedelere yönelik, “Evim Yuvan Olsun” kampanyasını hayata geçirdiklerini hatırlatan Yerlikaya, “İçişleri Bakanlığımızın koordinasyonunda konteyner kentlerdeki ihtiyaç sahibi depremzedelerimize, AFAD-Kızılay işbirliğiyle her ay 4 bin 500 lira yüklenen, 69 bin 289 Esen Kart dağıtıldı.

         Bu kartlara beş aylık toplam 1 milyar 8 milyon 141 bin lira yüklendi. Aynı zamanda 1 milyon 979 bin haneye 10 bin lira destek ödemesi, 557 bin haneye 15 bin lira taşınma yardımı, 41 bin aile yakınına ise 100’er bin lira vefat yardımı yapıldı.

          Toplam 106 milyar 728 milyon lira kaynak deprem bölgesine aktarıldı. Türkiye Tek Yürek kampanyasında 128 milyar 949 milyon lira toplandı. Bunun 79 milyar 263 milyon lirası harcandı. Bağış hesaplarımızla ilgili bütün süreçler ve veriler şeffaf bir şekilde 15 günde bir AFAD kurumsal internet sitesinde ve sosyal medya hesaplarından paylaşılıyor. 

         Nakdi yardımların yanı sıra ayni yardımlarda da asrın dayanışması sergilendi. Kimi yardımseverler konteyner kent kurdu kimi kalıcı konut yapımını üstlendi kimi de tırlar dolusu insani yardım malzemesi gönderdi” şeklinde konuştu.

“ENKAZ KALDIRMA İŞLEMİNİN YÜZDE 91’İ GERÇEKLEŞTİRİLDİ”

         Bakan Yerlikaya, “2 milyon 302 bin binada ve 6 milyon 227 bin bağımsız bölümde hasar tespiti yapıldı. 60 bin 421 acil yıkılacak ve yıkık binanın enkazları 68 günde tamamen kaldırıldı. Ağır hasarlı 200 bin 401 binadan 166 bin 602’sinin enkazı kaldırıldı. Şu ana kadar, hacme göre enkaz kaldırma işleminin yüzde 91’i gerçekleştirildi. Geriye kalan enkaz kaldırma süreçleri de yoğun şekilde devam ediyor. Hak sahipliği süreci 30 Mayıs 2023’te başlatıldı.

        Bu kapsamda 30 milyon evrak incelendi ve bu çalışmalar 211 günde tamamlandı. Tüm süreçler tamamlandıktan sonra, 389 bin konut, 40 bin 658 iş yeri ve 11 bin 531 ahır olmak üzere toplam 441 bin 567 hak sahipliği belirlendi. İl, ilçe ve kırsal alanda toplam 250 bin bağımsız bölümün ihalesi yapıldı. Yeni ihaleleri de yapmaya devam ediyoruz. 

          Sayın Cumhurbaşkanımızın teşrifleriyle yarın Hatay’dayız. Dünyada başka bir örneğine rastlanmayacak hızda 41 bin deprem konutumuzun ve 5 bin köy evimizin kura çekimi ile anahtar teslim törenlerinin ilkine ‘Bismillah’ diyerek başlıyoruz. 4 Şubat’ta Gaziantep, 6 Şubat’ta Kahramanmaraş’ta ve gelecek günlerde de diğer illerde törenler yapılacak” ifadelerini kullandı. Kaynak.(. BHA )

HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN