Ağbaba, Felaketi Önlemek Mümkün Değil, Ama Zararı Karşılamak Mümkün

Ağbaba, Felaketi Önlemek Mümkün Değil, Ama Zararı Karşılamak Mümkün Güncel

AĞBABA; “FELAKETİ ÖNLEMEK MÜMKÜN DEĞİL, AMA ZARARI KARŞILAMAK MÜMKÜN”

CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba, “Doğal felaketleri önlemek elbette mümkün değil. Ancak felaketlerin ardından zarar gören üreticilerin zararını karşılamak mümkün ve bu sosyal devletin asli görevidir. Malatyalı üreticilerin zararı en kısa sürede karşılanmalıdır” dedi.

Malatya,  Mayıs ayını dolu felaketleri ile geçirmeye devam ediyor.1 Mayıs’ta şehir merkezi, Tecde ve Kale bölgesinde, 5 Mayıs’ta Doğanşehir ve Akçadağ’ın bazı bölgelerinde, 20 Mayıs tarihinde ise Akçadağ ilçesinin Doğanlar, Levent, Fatih, Bağköy, Kızılalan ve Mihmanlı mahalleleri, Hekimhan ilçesinin Güzelyurt, Dursunlu ve Karadere mahalleleri,  Yeşilyurt ilçesinin Samanlı, Tecde, Dilek, Topsöğüt mahalleleri, Kale ilçesinin Bent, Erdemli, İkizpınar, Mahmutdursun, Düztarla, Bağlıca, Güneyce, Abuşoğlu mahalleleri doludan olumsuz etkilendi.

AKP GÖRMEZDEN GELİYOR, ÜRETİCİ HER GEÇEN GÜN ERİYOR

Mecliste yaptığı konuşmalarla, verdiği kanun teklifleri, araştırma ve soru önergeleri ile 7 yıllık milletvekilliği süresince Malatyalı üreticilerin her platformda sesi soluğu olan CHP Malatya Milletvekili Veli Ağbaba, yaptığı basın açıklaması ile üreticilerin zararlarının karşılanmasını istedi. Ağbaba, “Bir ürün düşünün ki dünyada marka olsun,  her derde deva olsun ama tutsa da tutmasa da üreticisi mağdur olsun. Bir şehir düşünün ki dünyada kuru kayısı üretiminin tek başına yüzde 80'sini karşılasın, ama şehir ekonomik kriz yaşasın. Çünkü 15 yıldır ülkeyi yöneten AKP Hükümeti bu ürünü ve üreticilerini görmezden geliyor.  Her yıl yaşanan doğal felaketler nedeniyle üreticiler ne yapacaklarını şaşırmış durumdalar. 1 yıl boyunca emek verip yetiştirdikleri ürünlerin yok olup gitmesine karşı halen çözüm bulunamaması üreticileri üretmekten soğutmaya başladı. Soruna mutlaka ve en kısa sürede kalıcı çözüm bulunması gerekiyor. Her felaketin ardından üreticilerin haklı taleplerini gündeme getiriyoruz. AKP Hükümeti her defasında bu taleplere sırtını dönüp, üreticilerin çığlıklarını duymazdan geliyor. Oysa felaketi sadece üreticiler değil, tüm Malatya yaşıyor. Malatya ekonomisinin bel direği kayısının yok olması Malatya’nın da büyümesini, gelişmesini engelliyor” dedi.

YÜKSEK OY ALDIKLARI YERLERİ DAHA ÇOK CEZALANDIRIYORLAR

 “Doğal felaketleri önlemek elbette mümkün değil. Ancak felaketlerin ardından zarar gören üreticilerin zararını karşılamak mümkün ve bu sosyal devletin asli görevidir.”diyen Ağbaba, “ Defalarca kayısı için alan bazlı destek verilmesini istedik. Ancak, AKP, Türkiye’de en yüksek oy aldıkları şehirlerden biri olan Malatya’yı cezalandırmaya üreticileri krizlerle karşı karşıya bırakmaya devam ediyor. Doludan dolayı mağdur olan üreticilerin zararları çok hızlı bir şekilde tespit edilmeli, üreticilerin mağduriyeti giderilmelidir” ifadelerini kullandı. Bülten

MALATYA BİRLİK GAZETESİ

MALATYA BİRLİK GAZETESİ / Editör

Tüm Yazıları

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar