ING BANK, Liseli Gençler Arasında İnovasyonu Remıxopolıs İle Destekliyor

Türkiye’deki en büyük ‘Junior Achievement’ etkinliklerinden biri olan liselerarası inovasyon kampı Remixopolis, ING Bank sponsorluğunda düzenlendi.

ING BANK, Liseli Gençler Arasında İnovasyonu Remıxopolıs İle Destekliyor Güncel

Türkiye’deki en büyük ‘Junior Achievement’ etkinliklerinden biri olan liselerarası inovasyon kampı Remixopolis, ING Bank sponsorluğunda düzenlendi. Yaratıcılığın, eğlencenin ve girişimciliğin bir araya geldiği kampta lise öğrencileri, büyük şirketlerin gerçek hayattaki problemleriyle tanışarak, gerçek sorunlara yönelik yaratıcı çözümler geliştiriyor. ING Bank Türkiye Teknoloji Genel Müdür Yardımcısı Bahadır Şamlı, Türkiye’nin fark eden, çözüm üreten ve yarını beklemeden harekete geçen gençlere ihtiyacı olduğunu söyledi.

Faaliyetlerini odağına inovasyonu alarak yürüten ING Bank, girişimcilik ve inovasyon ekosistemine verdiği desteği, sponsor olduğu liselerarası inovasyon kampı Remixopolis ile sürdürdü. Türkiye’deki en büyük ‘Junior Achievement’ etkinliklerinden biri olan ve gençlerin yaratıcı fikirlerine ev sahipliği yapan Remixopolis’te lise öğrencileri, gruplar halinde çalışarak kendilerine verilen gerçek sorunlara ilişkin çözümler üretirken, 3 günlük çalışmalarının ardından buldukları sonuçları jüriye sundu. Birinci seçilen ekip, ING Bank’ta staj yapma hakkı kazandı.

18-20 Mayıs tarihleri arasında, Robert Koleji Junior Achievement Kulübü (JARC) işbirliği ile düzenlenen Remixopolis İnovasyon Gençlik Kampı’nda konuşan ING Bank Türkiye Teknoloji Genel Müdür Yardımcısı Bahadır Şamlı, dünyanın hemen her ülkesinde, dijitalleşme ve yeni teknolojiler konusunda süren bir yarış olduğuna dikkat çekerek, Türkiye’nin ihtiyacı olanın ise fark eden, çözüm üreten ve bu çözümleri uygulamak için yarını beklemeden harekete geçen gençler olduğunu söyledi. Şamlı, “Bugün burada ING Bank olarak sizlerle buluşmuş olmamız bir tesadüf değil. Çünkü genç ve girişimci profili, kurum kültürümüze çok uygun bir profil. Çünkü bu profilin ruhu, eski köye yeni adet getiren, var olana meydan okuyan, çok daha iyisini yapabileceğine ilişkin hayaller kuran, bu hayalleri için adım atacak cesareti gösterebilen ve başarıyı, tüm bu aşamaları geçerek elde ettiğinin bilincinde olan bir ruh. Biz ‘gençlerimizden sorumluyuz’ diyen, gençlerin toplum için ürettikleri faydanın çok büyük olduğuna inanan bir Bankayız” diye konuştu.

“ING kültüründe başarısızlık yok”

Girişimciliğin ömür boyu devam eden bir meslek olduğunu ve bu uzun yolda her şeyin toz pembe olmayacağını kaydeden Şamlı, “ING Bank olarak bizim kültürümüzde ‘başarısızlık’ diye bir tanım yok. ING’de olumsuz sonuçları en iyi öğrenme fırsatı olarak görüyoruz” diye konuştu. ING olarak kendilerini “Bankacılık lisansına sahip bir teknoloji şirketi” olarak tanımladıklarını ve ING Grubu içinde, ING Türkiye olarak inovasyon konusunda öncü olduklarını anlatan Şamlı, “Bir teknoloji şirketi olarak hem içeride hem de dışarıda, inovasyon iklimini besleyebilmek ve geliştirmek için çalışıyoruz. Türkiye’de hemen her start-up ile iletişime geçtiğimiz gibi finansal teknolojilerle insanların hayatını kolaylaştıracak fintech’lerle de işbirliği yapıyoruz” dedi.

“Remixopolis, gençleri desteklemek için attığımız önemli adımlardan biri”

Bankacılık sektörünün laboratuvarı olması hedefiyle açtıkları inovasyon atölyeleri hakkında da bilgi veren Şamlı, Orange Lab’in, bir yandan Türkiye’de start-upları güçlendirmek için çalışırken bir yandan da Silikon Vadisi’nin dikkatini çeken ödüllü ürünler geliştirdiğini ifade etti. İstanbul Teknik Üniversitesi’nin teknoloji geliştirme bölgesi İTÜ ARI Teknokent ile yaptıkları işbirliği ile Big Bang Girişimcilik Yarışması’nda, ayrıca TÜSİAD’ın düzenlediği Bu Gençlikte İş Var programında genç girişimcilere destek sağladıklarını hatırlatan Şamlı “Gençlere çok güveniyoruz. İnovasyon ve girişimcilik ekosisteminin ayrılmaz parçası, belki de lokomotifi gençler. Bu yüzden liseden üniversiteye, start-up’lardan kurum içi girişimlere birçok farklı noktada gençlere inovatif fikirlerini hayata geçirmeleri için destek veriyoruz. Remixopolis’in de gençleri desteklemek için attığımız önemli adımlardan biri olduğunu düşünüyoruz” şeklinde konuştu.

ING Bank Türkiye Hakkında:

ING Bank Türkiye, Global Compact Türkiye Sürdürülebilir Bankacılık ve Finans Çalışma Grubu, TÜSİAD STEM (Science, Technology, Engineering, Mathematics/Fen, Teknoloji, Mühendislik, Matematik) Çalışma Grubu ve Global Compact Türkiye Kadının Güçlenmesi Çalışma Grubu üyesidir. Aynı zamanda, Birleşmiş Miletler Kadının Güçlenmesi Prensipleri imzacısı ve her yaştan kadını ve erkeği toplumsal cinsiyet eşitliği ve kadın hakları için değişimin savunucusu ve temsilcisi olmaya çağıran Birleşmiş Milletler’in “HeForSHE” hareketinin destekçisidir. Türkiye’de yaklaşık 260 şubesi ile hizmet veren ING Bank’ın bankacılık stratejisi, Türkiye’nin sürdürülebilir ekonomik büyümesine paralel bankacılık yapmaktır. Bu kapsamda, ana odak noktası tasarruf ve inovasyondur. Lider tasarruf bankası olma konumlandırması paralelinde pazara sunduğu ürünlerin yanı sıra, modeli, uygulaması ve ölçümlemesi itibarıyla Türkiye’de ilkokul öğrencilerine yönelik tasarruf odaklı ilk ve tek finansal okuryazarlık eğitimi olan ‘Turuncu Damla’ sosyal sorumluluk programını yürütmektedir. Program 7 ilde, 236 okulda, 800 öğretmene ve 29.000’i aşkın öğrenciye ulaşmıştır. Diğer yandan, yeni dönem dijital bankacılığın liderleri arasında yer alma hedefinde olan ING Bank, bankacılık modelini her zaman, her yerde, kolay ve hızlı finansal çözümler sağlayan banka olmak üzerine geliştirmiştir. ING Bank “Eski Köye Yeni Âdet” sloganıyla inovasyona dayalı bankacılığını ön plana çıkarmaktadır.

ING Grubu Hakkında:

ING, bankacılık faaliyetlerini ING Bank şirketi ile yürüten, güçlü bir Avrupa tabanına sahip dünya çapında bir finansal hizmetler şirketidir. İnsanları güçlendirerek yaşamda ve iş hayatında bir adım önde kalmalarını sağlamayı amaçlayan ING Grubu, 40'tan fazla ülkede 51 bin çalışanıyla bireysel ve kurumsal bankacılık hizmetleri sunmaktadır. ING Grubu hisseleri Amsterdam (INGA AS, INGA.AS), Brüksel ve New York Menkul Kıymetler Borsası’nda (ADRs: ING US, ING.N) işlem görmektedir. Sürdürülebilirliği stratejisinin ayrılmaz bir parçası olarak kabul eden ING, Sustainalytics’in banka endüstrisi sıralamasında “lider” konumunda yer almaktadır. Ayrıca ING grup hisseleri FTSE4Good Endeksi ve Dow Jones Sürdürülebilir Endeksinde dahil edilmiştir ve burada banka endüstri grubu liderleri arasındadır.

MALATYA BİRLİK GAZETESİ

MALATYA BİRLİK GAZETESİ / Editör

Tüm Yazıları

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar