İl Müftüsü Ümit Çimen'in Ramazan Ayı Mesajı

Malatya il müftüsü ümit çimen ramazan ayı nedeni ile bir mesaj yayımladı.

İl Müftüsü Ümit Çimen'in Ramazan Ayı Mesajı Güncel

Müftü Çimen Mesajında, Kur’an’ın kendisinde indirildiği Ramazan ayıdır. Öyle ise içinizden kim bu aya ulaşırsa onu oruçla geçirsin…”(Bakara Sûresi:185)

Dini hayatımızda çok önemli bir yeri olan rahmet ve bereket mevsimi her senenin kutlu misafiridir Ramazan. Aziz yurdumuzun her bir köşesinde camilerimizin minarelerinde kurulan Hoş geldin Ramazan mahyalarıyla karşılanır O. Ramazan İslam’ın beş şartından biri olan Oruç ibadetinin ifa edildiği bir aydır. İnsan ömründe her iklimde misafir olur. Bazen yaz günlerinin hararetiyle gelir ve bize iradelerimizin hakkını vermeyi hatırlatır. İnanç ve ahlâk çizgimizdeki kararlı duruşumuzu sergileme fırsatı tanır bize Ramazan. Hiç şüphesiz Ramazan bir aylık bir eğitim sürecidir Müslüman için. Yıl boyu aşınan ve kaybolan değerlerin yeniden kazanıldığı bir aydır. Oruç, iftar, sahur, teravih, Kur’an tilaveti ve çeşitli yardımlaşma faaliyetleriyle Müslümanların yaşadığı her yer farklı bir iklime dönüşür bir anda. İbadetlerimiz yüce yaratıcımızın ruh dünyamız için yazdığı adeta ilahî reçetelerdir.

Ramazan, Oruç ayı olmakla birlikte, ayet-i kerimede de ifade buyrulduğu gibi yüce kitabımız Kur’an-ı Kerîm’in indirildiği bir aydır. Dolayısıyla Ramazan ve Kur’an birlikteliği, mü’minlerin Ramazanda yaptıkları ve yaşadıklarıyla onların inanç ve ruh kökleriyle yeniden buluşmalarını sağlayacağına işarettir. Ramazan ve Kadir gecesi Kur’an’ın indiriliş yıldönümüdür. Bu yüzden Kur’an’la yüzleşilmeli, hayatımız ve Müslümanlığımız Kur’an’la karşılaştırılmalı eksiklerimiz giderilmelidir keklinde konuştu.

Mübarek Ramazan ayının başta Malatyalı Hemşehrilerimiz olmak üzere milletimiz, ülkemiz ve insanlık için, huzur, barış ve iyilikler getirmesi Yüce Allah’tan niyaz ediyorum dedi.

MALATYA BİRLİK GAZETESİ

MALATYA BİRLİK GAZETESİ / Editör

Tüm Yazıları

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar