Ahmet Münir Erkal, Milletvekili Aday Adaylığını Açıkladı

Malatya siyasetinin yakından tanığını bir isim olan Münir Erkal, Saadet Partisi’nden milletvekilliği aday adaylığını açıkladı.

Ahmet Münir Erkal, Milletvekili Aday Adaylığını Açıkladı Siyaset

Bir dönem Malatya Belediye Başkanlığı ve 22.dönem Malatya milletvekilliği yapan Münir Erkal, Saadet partisinden aday adaylığı başvurusu yaptığı öğrenildi. Malatya'nın yakından tanıdığı bir isim olan Erkal, geçen seçimlerde Büyükşehir Belediye başkanlığında aday olmuş fakat seçilememişti.

MÜNİR ERKAL KİMDİR

1954 yılında Malatya'da doğdu. Babasının adı Yaşar Turan, annesinin adı Zehra'dır. İstanbul Teknik Üniversitesi Mimarlık Fakültesi'nden mezun oldu. Yüksek mimar olarak Malatya'da faaliyet gösterdi ve Malatya Mimarlar Odası Yönetim Kurulu’nde yer aldı.

 

1989 Türkiye yerel seçimleri'nde 35 yaşındayken Turgut Özal liderliğindeki Anavatan Partisi'nden (ANAP) Malatya Belediye Başkan adayı oldu ve 44.084 oy alarak seçildi.1994 Türkiye yerel seçimleri'nde Necmettin Erbakan liderliğindeki Refah Partisi'nden Malatya Belediye Başkan adayı oldu ve 41.536 oy alarak tekrar seçildi.Görevini 18 Nisan 1999 tarihine kadar sürdürdü.

 

2002 Türkiye genel seçimleri öncesinde yeni kurulan Adalet ve Kalkınma Partisi'ne (AK Parti) katıldı ve seçimlerde Malatya milletvekili adayı oldu. Partisinin seçim zaferiyle meclise girdi. Milletvekilliği döneminde Türkiye Büyük Millet Meclisi'nde ayrıca Komisyonu Başkanlığı’nı da yürüttü. Milletvekilliği görevini 2007 Türkiye genel seçimleri'ne kadar sürdürdü. 2014 Türkiye yerel seçimleri'nde Saadet Partisi Malatya Belediye Başkan adayı oldu fakat 9.9 oy alarak 3. sırada kaldı. İyi derecede İngilizce bilen Erkal, evli ve 1 çocuk babasıdır.

MALATYA BİRLİK GAZETESİ

MALATYA BİRLİK GAZETESİ / Editör

Tüm Yazıları

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar