Büyükşehir’in Çevreci Yatırımları

Çevreci yatırımlarıyla öne çıkan Malatya Büyükşehir Belediyesi, bu alanda yaptığı yatırımları düzenlediği gezi programlarıyla vatandaşları bilgilendiriyor.

Büyükşehir’in Çevreci Yatırımları Güncel

Çevreci yatırımlarıyla öne çıkan Malatya Büyükşehir Belediyesi, bu alanda yaptığı yatırımları düzenlediği gezi programlarıyla vatandaşları bilgilendiriyor. Yaklaşık 2 aydan bu yana başta STK’lar olmak üzere vatandaşları gezdiren Büyükşehir Belediyesi, son olarak Malatya’da görev yapan ulusal ve yerel basın mensupları için bir gezi programı düzenledi.

Malatya Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Çakır’ın yanı sıra Genel Sekreter Yardımcısı Ertan Mumcu ve daire başkanlarının da iştirak ettiği gezi programına 50 dolayında basın mensubu katıldı.

İlk olarak 128 dönüm alan üzerine 6.5 milyon liralık bir harcamayla yapılan Büyükşehir Belediyesi Hayvan Barınma ve Doğal Yaşam Alanı gezildi. An itibariyle 420 köpek ve 30 dolayında kedinin bulunduğu Geçici Hayvan Barınma ve Doğal Yaşam Alanı’nda tam teşekküllü hayvan hastanesinde bulunması gereken her şey mevcut. Bu merkezde sokak hayvanlarının bakım, tedavi ve kısırlaştırılması yapılırken, sahipli hayvanlara hiçbir müdahale de bulunulmuyor. İlçelerden getirilen sokak hayvanları ise kısırlaştırılarak tekrar alındıkları yerlere bırakılıyor.

Malatya Büyükşehir Belediyesi’nin Geçici Hayvan Barınma ve Doğal Yaşam Alanı, kapasite olarak Türkiye’de 1. sırada yer alırken, işlevsellik olarak da 3. sırada yer alıyor.

Basın mensupları daha sonra Malatya Büyükşehir Belediyesi’nin uluslararası arenada ön sıralarda yer alan Malatya Çevre Entegre Tesisini gezdi.  3 yıl önce elektrik üretimine başlanan vahşi çöp alanında saatte 2.2 megavat elektrik enerjisi üretilirken, kısmen faaliyete geçen Malatya Entegre Çevre projesinde ise 10 megavat olmak üzere toplamda 12 megavat dolayında elektrik enerjisi elde edilecek. Üretilen elektrik 60 bin hane/310 bin nüfusun elektrik ihtiyacını karşılayacak kapasitede.

Belediye kasasından tek kuruş harcanmadan yap-işlet-devret modeliyle yapılan tesislerden Malatya Entegre Çevre Projesi, çöpten elektrik enerjisi üretimi alanında Türkiye’de 1. sırada, dünyada ise 4. sırada yer alıyor.

Turgut Özal Tabiat Parkı devamında 70 dönümlük bir alana yapılan mesire alanını da gezen basın mensupları, atıl vaziyette olan ve nahoş olayların yaşandığı bu alanın nezih bir şekilde düzenlenmesinden dolayı Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Çakır’ın şahsında emeği geçenlere teşekkür ettiler.

Hayvanat bahçesi, kır kahvesi, yürüyüş ve bisiklet yolları, süs havuzları, aydınlatma ve yeşillendirme ünitelerinin yer aldığı mesire alanının önümüzdeki aylarda vatandaşların hizmetine açılması hedefleniyor.

Doğal Yaşam Alanı ve Hayvanat Bahçesi sahasının ardından basın mensupları MASKİ binasını da gezdiler. Geçtiğimiz yıl hizmete giren binanın fiziki yapısı ve işlevselliği hakkında geniş bilgilerin verildiği gezide, ayrıca Malatya Büyükşehir Belediyesinin yatırım ve hizmetleri ile ilgili hazırlanan tanıtım filmi de izlendi.

MALATYA BİRLİK GAZETESİ

MALATYA BİRLİK GAZETESİ / Editör

Tüm Yazıları

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar