Çalık, 16 Nisan Türkiye Tarihi İçin Dönüm Noktasıdır

Çalık, “Parlamenter sistem problem oluşturmaktadır. Parlamenter sisteme nokta koyma zamanı gelmiştir. Parlamenter sisteme nokta koyacağımız gün 16 Nisan’dır”

Çalık, 16 Nisan Türkiye Tarihi İçin Dönüm Noktasıdır Siyaset

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Öznur Çalık, devletin sistemiyle bir problemlerinin olmadığını ancak hükümet sisteminin problemli hale geldiğini ifade ederek, “Parlamenter sistem problem oluşturmaktadır. Parlamenter sisteme nokta koyma zamanı gelmiştir. Parlamenter sisteme nokta koyacağımız gün 16 Nisan’dır” dedi.

  Çalık, 16 Nisan’da gerçekleştirilecek olan referandum kapsamında çalışmalarını sürdürdü. Şelale restoranda Muhtarlar Dernek Başkanları ve yönetimleri ile kahvaltıda bir araya gelen Çalık, İl Kadın Kolları tarafından Şehit Ömer Halisdemir Belediye Konferans Salonunda düzenlenen ‘Kadınlar Soruyor’ programına katıldı. Zafer Mahallesi’nde muhtar evi açılışına katılan Milletvekili Çalık, Nikah Sarayı’nda amatör spor kulüplerinin idarecileri, yöneticiler ve sporcuları ile buluştu.

“16 Nisan’dan güçlü çıkmamız lazım”

  Muhtarlar Dernek Başkanları ve yönetimleri ile düzenlenen toplantıda konuşan Malatya Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Çakır, Türkiye’nin bundan sonraki süreçte güçlü olması gerektiğini ifade etti.

  Çakır, yeni sistemin ülke için hayırlı olacağını ifade ederek, “Suriye’yi, Irak’ı, Mısır’ı görünce, zayıf hükümet dönemlerine gelecekte ülkemizi bırakmamız gerekiyor. Cumhurbaşkanımız ‘benim 16 Nisan’a çıkacağım garanti değil’ dedi. ‘Bunu kendimiz için çıkarmıyoruz’ dedi. AK Parti’nin buna ihtiyacı da yok. Almış olduğu oy da belli. Şuan ki yetkilerde mevcut yetkilerden aşağı değil.  Neticede bunu ne AK Parti için ne cumhurbaşkanımızın şahsı için ne mevcut hükümet için yapılmış bir iyileştirme değil, bu tamamen gelecekteki Türkiye’nin geçeceği hükümet sistemidir. 16 Nisan’dan bizim güçlü çıkmamız lazım” diye konuştu.

“Güçlü bir hükümet sistemine ihtiyacımız var”

  AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Öznur Çalık ise hükümet sisteminin önündeki engelleri ortadan kaldırmak için 16 Nisan’da gerçekleştirilecek olan referandumun önemli olduğuna dikkat çekti.

Milletvekili Çalık, hizmet yolunda önlerindeki engelleri kaldırmak istediklerini belirterek, “Devletin sistemi olan cumhuriyet sonuna kadar devam edecek. Hükümetin sistemiyle ilgili yaşadığımız problemleri herkes çok iyi biliyor. Bunu darbe dönemlerinde bire bir yaşadınız. Bu dönemlerde yaşanan darbelerin, kaosların, koalisyonların, istikrarsızlıkların ortadan kaldırılması için güçlü bir hükümet sistemine ihtiyacımız var. Güçlü bir yürütmeye, güçlü bir yasamaya ve güçlü bir yargıya ihtiyacımız var. Bunun başında da güçlü bir lidere ihtiyacımız var” şeklinde konuştu.

“AK Parti’de adam çok”

  ‘Tek adamlık’ söylemlerinde bulunan CHP’nin dönüp geçmişine bakması gerektiğini dile getiren Çalık, şunları söyledi: “Kılıçdaroğlu ‘tek adam rejimi’ diyor. Muhtarlar Dernekleri Başkanları bir tane ama bütün mahallenin sorunlarını mahallelilerle konuşuyor, yönetimiyle konuşuyor ve çözüm üretiyor. Tek bir kişi yönetime başkanlık eder, devletin gereği neyse onu yerine getirir. Cumhuriyet Halk Partisi, tek adam rejimiyle alakalı kendi siyasi tarihine baksın. Tek adam rejiminin biz değil, onlar ne demek olduğunu çok iyi bilirler. Ama mevzubahis ‘teklik’ ise CHP’ye, adamlık ise aslanlar gibi AK Parti’de adam çok. Yüzlerce, binlerce, on binlerce, milyonlarca adamımım var ama içlerinde birisi var ki adam gibi adam Recep Tayyip Erdoğan.”

“16 Nisan’da geleceğimiz için ‘evet’ diyeceğiz”

  AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Öznur Çalık, Şehit Ömer Halisdemir Belediye Konferans Salonunda, İl Kadın Kolları tarafından düzenlenen ‘Kadınlar Soruyor’ programında kadınlarla bir araya geldi.

  Düzenlenen etkinlikte konuşan AK Parti Malatya Kadın Kolları Başkanı Aynur Oğuzhan, 16 Nisan’ın Türkiye, ümmet, ezan ve bayrak için önemli bir adım olduğunu ifade etti.

  AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Öznur Çalık da 16 Nisan’ın Türkiye tarihi için bir dönüm noktası olduğunu kaydetti.

  Çalık, milletin iradesine darbelerin vurulduğunu kaydederek, “16 Nisan sadece Türkiye için değil, ümmetin umudu haline gelmiş bütün milletler için önemli bir tarih. Türkiye Cumhuriyeti’nin geçmiş dönemlerine baktığımızda birçok sıkıntıyı yaşadık. 94 yıl önce Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin kuruluşundan itibaren ‘demokrasi vazgeçilmezimizdir’ diyerek çıktığımız yolda, ‘Egemenlik kayıtsız şartsız milletindir’ denmiş ama maalesef bu vasfın kullanılmasına izin vermemişler.  Her defasında milletin iradesine darbeler vurulmuş. 28 Şubat’ın yaraları hala yüreklerimizdedir. AK Parti iktidarları döneminde 28 Şubat’ın izlerini silmeye gayret etsek bile o yüreklerde bırakılan izler silinmemiş, yaralar yüreklerde devam ediyor. 28 Şubat darbelerin bittiği tarih olamamış. 2001 krizini hepiniz hatırlasınız. 2001’de bir kriz yaşandı ki cumhurbaşkanı ve başbakanın yaşatmış olduğu çift başlılık krizidir. Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer’in, kendisini cumhurbaşkanı seçen Bülent Ecevit’e fırlatmış olduğu anayasa kitapçığı o gün Türkiye’nin 100 milyar dolarının cebinden çıkmasına sebep olmuştur. Sonrasında yaşamış olduğumuz darbeler 17-25, e-muhtıralar ve 15 Temmuz. Kadınlarımız o gün kahramanlık destanı yazdı. Milli iradenin tecelli etmesi için verdiğiniz mücadele, aynen Kurtuluş Savaşı’ndaki Nene Hatunların verdiği mücadeledir. 15 Temmuz kara bir leke olarak tarihe geçecekti, siz o kara lekeyi aydınlık hale getirdiniz” diye konuştu.

  AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Öznur Çalık, Malatya Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Çakır ile amatör spor kulüplerinin temsilcileri, idarecileri ve sporcular ile Nikah Sarayı’nda bir araya geldi.

Düzenlenen toplantıda konuşan Malatya Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Çakır, 16 Nisan’ın Türkiye, gençler ve gelecek nesiller için önemli olduğuna dikkat çekti.

  Çakır, gelecekte daha güçlü bir Türkiye adına yeni bir sisteme ülkenin geçmek zorunda olduğunu belirtti.

  AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Öznur Çalık ise önlerine çıkan engelleri 16 Nisan’da hep birlikte aşacaklarını kaydetti.

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar